опубліковано: 01.04.2024
Вакцини бувають різними: як розібратись у цьому калейдоскопі та захистити себе під час вагітності
Попри величезну кількість інформації про щеплення, ця тема все ще лишається «каменем спотикання» в батьківських чатах і холіварах у соціальних мережах. Страхи й упередження народжуються там, де є недостатньо знань і розуміння. Я точно знаю, що саме вакцинація врятувала людство від багатьох страшних інфекційних хвороб. І продовжує це робити. Як це працює та про захист від яких інфекцій варто подбати до й під час вагітності, розповідаємо в цьому матеріалі.
Як працюють вакцини?
Якщо дуже коротко й поверхнево: вакцинація спрощує роботу імунної системи людини. Це може відбуватись у кілька способів. Наприклад, вакцина «знайомить» імунну систему з небезпечним збудником (вірусом або бактерією) в мінімальному дозуванні або ж у вигляді ослабленого представника. Інший варіант — вакцина «постачає» імунній системі вже готовий спосіб боротьби з тим чи іншим збудником. Обидва способи діють так, що в разі, коли людина зіштовхнеться з інфекцією у великій кількості — імунна система точно знатиме, як діяти в цій «битві». До того ж матиме напоготові спеціальні «навчені» клітини для швидкого реагування на проблему.
Усі вакцини можна розділити на кілька груп:
Живі вакцини.
Це препарати, які містять незначну кількість ослабленого збудника. Цього вистачає, аби викликати імунну відповідь, проте недостатньо для розвитку, власне, хвороби. Імунна система таким чином знайомиться з небезпечною інфекцією у вигляді демонстрації реального ворога, який водночас у такій кількості й такому вигляді шкоди не несе. Прикладом живих препаратів є вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, краснухи, кору, паротиту.
Важливо.
Живі вакцини не вводять під час вагітності. Якщо для мами вони не несуть загрози, то їх вплив на плід не завжди вивчений достатньо. Якщо вагітна жінка щепилася живою вакциною, бо, наприклад, ще не знала про свій стан, це не привід для переривання вагітності. У разі такої ситуації проконсультуйтесь із фахівцем. Попередньо переконайтесь, що ваш лікар/ка не є таємним антиваксером, бо тоді ви можете почути не зовсім адекватні поради. Якщо ви планово вакцинувались живою вакциною й плануєте вагітність, то використовуйте контрацепцію ще орієнтовно 4 тижні після щеплення.
Інактивовані вакцини.
Містять цілий убитий збудник (високою температурою або хімічним шляхом) або ж його частинку (наприклад, оболонку бактерії). Серед таких препаратів — менінгококова вакцина, вакцина проти кашлюку, сказу та гепатиту А. Тут усе працює за принципом: «побачив — переміг». Коли мертвий збудник інфекції або його частинка потрапляють до організму, імунна система виробляє антитіла для захисту. Надалі саме вони будуть протистояти живому збуднику цієї хвороби в разі контакту.
Цими вакцинами дозволено щеплювати вагітних жінок за необхідності, як-от при контакті з біологічними рідинами інших людей, за наявності хронічних хвороб, ВІЛ, якщо курс вакцинації було розпочато до настання вагітності тощо. Водночас безпекових даних недостатньо для того, щоб радити їх абсолютно всім вагітним.
Анатоксини.
Агресивні бактерії часто виробляють токсини (отруту), яка потрапляє в наше тіло й викликає серйозні порушення. Наприклад, ботулотоксин, який виробляють клостридії — збудники ботулізму — викликає симптоми гострої хвороби. Або токсин, який викликає судоми й параліч м’язів при правці.
Коли в організм людини потрапляє дуже низька доза токсину, хвороба не розвивається, а от імунна система виробляє антитіла. У разі контакту з великою кількістю небезпечного токсину вони забезпечуватимуть захист. До таких вакцин відносять препарати проти дифтерії та правця. До речі, ін’єкції краси (ботокс) не можна вважати щепленням.
Анатоксини є абсолютно безпечними для щеплення під час вагітності.
Біосинтетичні вакцини.
Як зрозуміло з назви, ці препарати створюють за допомогою генної інженерії. Тобто це штучні сполуки, які за складом нагадують частинки вірусів або бактерій. Наприклад, це деякі вакцини від COVID-19 та вакцина проти вірусного гепатиту В. У більшості випадків їх можна застосовувати під час вагітності. Детальніше про ситуації, коли щеплення від гепатиту В є обов’язковим для вагітних, ми розповідали тут.
Рекомендації щепитися до або під час вагітності — це не просто медичні настанови, це дії, які рятують життя. Від кору, правця, сказу та менінгококу люди помирають, а особливо — новонароджені діти. Перенесений поліомієліт залишає по собі інвалідність на все життя, а краснуха під час вагітності незворотно впливає на майбутню дитину. Грип та COVID-19 вкрай небезпечні для мам, адже вони мають важкий перебіг і впливають на стан плаценти.
Підсумуємо, які вакцини й коли слід зробити жінці, яка планує вагітність або вже виношує малюка. Передусім радимо проконсультуватись зі своїм лікарем/кою, які знають вашу медичну історію та графік щеплень.
До вагітності необхідно вакцинуватись живими вакцинами:
→ від краснухи — не менше ніж за 28 днів до запланованого запліднення;
→ від кору та поліомієліту — не менш ніж 28 днів до зачаття;
Якщо жінка вакцинувалась живою вакциною, а потім з’ясувалось, що вона вагітна, така вагітність не повинна перериватись.
Рекомендовані щеплення під час вагітності:
→ від дифтерії, правця та від кашлюку — рекомендують зробити всім вагітним жінкам протягом другого або третього триместру. Переважно, йдеться про період від 27 до 36 тижня вагітності незалежно від історії вакцинації;
→ від грипу — усім вагітним жінкам на будь-якому етапі вагітності або жінкам, які можуть завагітніти в прийдешньому сезоні. Вакцина від грипу є інактивованою й надає захист від хвороби та її фатальних наслідків для матері й дитини;
→ від COVID-19 — усім жінкам на етапі планування вагітності та під час вагітності, незалежно від терміну, варто щепитись біосинтетичною вакциною для захисту від ускладнень коронавірусу;
→ деяким вагітним жінкам, які мають специфічні фактори ризику або супутні захворювання, рекомендують щепитись від гепатитів типу А та В, менінгококової та/або пневмококової інфекцій;
→ якщо є ризик інфікування сказом, вагітній показана екстрена постконтактна профілактика захворювання.
Пам’ятайте, що вакцинація рятує життя, а невігластво його вкорочує.
Матеріал підготовлений за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції. Думки та погляди викладені в даній публікації відображають погляди автора (авторів) і не обов’язково відображають погляди та політики уряду Франції та/або Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: