Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 04.07.2024

Депресія після пологів не мине «сама собою»: головні ознаки та план допомоги собі

Пологи — це «нова сторінка» життя кожної жінки. Так, звучить трохи пафосно, проте в реальності це часто ціла нова книга! Народжується нова людина, і життя родини кардинально змінюється, особливо, коли це перша для партнерів дитина. Усі навколо радіють, захоплено чекають нових світлин, готують подарунки, запитують про дитину й не так часто цікавляться тим, що в цей період відчуває мама. А в мами часто життя наповнене радістю, сумом, втомою, страхом, розгубленістю, пошуком відповідей на тисячі питань навколо здоров’я дитини, намаганням знайти хвилини «для себе». І все це водночас!

Тіло жінки, соціальна роль, емоції, побут — все змінюється. І часто навколо породіллі багато очей, які оцінюють, дають різноманітні поради, діляться своїм досвідом, порівнюють тощо. І все це точно не допомагає матері відновитись.

Природно, що жінка, яка тільки-но стала мамою, хвилюється, чи все вона робить правильно, чи за всім встигає слідкувати, чи все гаразд із дитиною, чи нормальні емоції, які вона відчуває та що ж вона взагалі має відчувати тощо. Пошук «ідеального» материнства, якого не існує, лише втомлює й забирає сили, а часом псує стосунки в родині. І якщо є загальні орієнтири, які допоможуть розібратись зі стосунками, то зі станом постійного напруження, втоми та хвилювань — ситуація набагато складніша.

Фахівці з ментального здоров’я виділяють багато термінів, які описують різні післяпологові стани. Зупинимось на основних і найбільш поширених.

Це доволі умовна назва стану, який може з’явитись як на третій день, так і на перший, і на п’ятий. Такий собі букет смутку, втоми, сліз, зниженої концентрації уваги та почуття пригніченості, що виникають унаслідок гормональних гойдалок, які жінка переживає в період пологів і деякий час після. Цей стан є нормальним, триває близько двох тижнів і поступово зникає. За статистикою до 80% жінок переживають «смуток третього дня».

Набагато складнішим є інший стан — післяпологова депресія.

Симптоми післяпологової депресії з часом лише посилюються та поглиблюються, якщо жінка не отримує вчасно допомогу та лікування. Попри те, що цей стан розвивається в близько 15% породіль, досі існує міф про «саме пройде, дай собі час». На жаль, самостійно депресія не мине, потрібно звернутись по допомогу й повернути собі втрачену якість життя.Матері, які переживають післяпологову депресію, відчувають пригнічення, тривогу, зниження настрою та виснаження. У такому стані дуже складно повноцінно здійснювати щоденний догляд за собою та дитиною, отримувати задоволення від материнства. Важливо розуміти, що такий стан може розвинутись як у перший місяць материнства, так і через рік.

Два або більше симптомів із переліку нижче, які тривають протягом двох або більше тижнів можуть свідчити про післяпологову депресію та потребують уваги спеціаліста — психотерапевта або психіатра.

Серед ознак післяпологової депресії:
→ не тішать речі, що колись приносили радість;
→ загальмованість чи надмірне збудження;
→ почуття провини та безсилля;
→ постійний сум та пригнічений настрій;
→ дистанціювання від оточення (від дитини зокрема);
→ почуття всемогутності крізь призму «краще за мене ніхто не зробить»;
→ порушення сну та апетиту;
→ брак сил та енергії, зниження лібідо;
→ роздратованість (навіть на дитину) та гнів;
→ відчуття непотрібності, апатія;
→ суїцидальні думки.

Для повної картини та спостереження за динамікою розвитку симптомів фахівці радять регулярно проходити відповідні тестування, створені спеціалістами (наприклад, тут). Це допоможе тримати «руку на пульсі», бачити покращення або ж погіршення, вчасно коригувати стан жінки спільно з фахівцями.

Не варто боятись лікування. По-перше, це єдиний можливий спосіб впоратись із післяпологовою депресією. По-друге, лікування повертає можливість радіти життю та давати раду з усіма питаннями ефективно й без почуття провини чи пригніченості. Якість життя жінки значно покращується, з’являється можливість насолоджуватись материнством.

Існують немедикаментозні методи, як-от різні напрямки психотерапії, які гарно себе показують у роботі з тривогою, пригніченням, відчуттям провини після пологів. 

Також фахівці (виключно!) можуть призначити жінці антидепресанти. Більшість сучасних антидепресантів — це селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну. Іншими словами, ці препарати збільшують рівень серотоніну (так званого «гормону гарного настрою») в мозку. Серед сучасних антидепресантів є такі, які безпечно приймати без зупинки грудного вигодовування. 

Які можуть бути причини й фактори ризику?

Депресія може розвинутись у кожної, це складний стан, який має безліч факторів ризику й потребує уваги. Від сімейної історії (наприклад, жінка вже мала депресію в підлітковому віці або має близьких родичів із депресією) й до відсутності належної підтримки від оточення. Це не означає, що з вами щось не так, що ви «не впорались» абощо, йдеться тільки про те, що в цей період ви потребуєте більше уваги до власних потреб та якісної підтримки від тих, хто поруч. 

Депресія розвивається, коли вимоги людини до себе переважають над наявними ресурсами та можливістю відпочити. Це своєрідний захист, психіка «натякає» на необхідність зупинитись й переглянути співвідношення «що я очікую від себе — що я дійсно можу зробити без шкоди для свого здоров’я та самопочуття». Складна система захисту, проте її не обійти. Що робити? Для початку — зупинитись і зрозуміти, де ви є. Зокрема переглянути власні вимоги та пріоритети, змінити планування дня, за потреби, знайти допомогу (обов’язково!) та пам’ятати про необхідність турбуватись і про себе.

На початкових етапах депресивного стану якісний відпочинок та перерозподіл обов’язків можуть допомогти. Якщо ж депресія поглиблюється, фахівці допоможуть підібрати лікування, окрім стандартних рекомендацій щодо покращення настрою та відпочинку. Існує багато способів ефективного лікування, яке є абсолютно безпечним для жінки в післяпологовий період, зокрема під час грудного вигодовування.  

Що ще може допомогти, аби запобігти розвитку депресії?

Рекомендуємо обговорити в родині питання догляду за дитиною (хто, що, коли та як робить), побутові питання (чим більше тут допомоги отримує жінка, тим більше часу й ресурсу в неї є на дитину та на себе), планування особистого та часу разом, матеріальні моменти, спланувати регулярні родинні «наради», де партнери матимуть можливість почути один одного й спільно вирішити важливі питання, все спланувати, аби кожен мав достатньо простору для себе та підтримки.

Часто навіть коли ми відчуваємо, що наш стан та можливість самостійно давати всьому раду погіршується, буває важко прийняти рішення запланувати візит до лікаря. Так може траплятись і через страх невідомого, і через недооцінку свого стану й симптомів, і банально через недостатність часу й підстраховки по побутовим справам від оточення.

Зберігайте собі чеклист, як знайти час для консультації з лікарем або лікаркою:

→ знайти того, хто догляне за дитиною;
→ знайти запасний варіант того, хто догляне за дитиною;
→ знайти доказового спеціаліста або спеціалістів;
→ узгодити графік, щоб у всіх все виходило;
→ підготувати все, що може знадобитися (памперси, одяг тощо);
→ зцідити молоко (попередньо його можна заморозити) — навчити того, хто доглядає, як його розморозити та як погодувати;
→ якщо малюк вже їсть «дорослу» їжу — приготувати цю їжу та, за потреби, навчити того, хто доглядатиме малюка, скільки та коли погодувати, як розігріти, з чого дати їжу тощо;
→ пояснити графік сну та прогулянок, за потреби. Покласти на видному місці одяг, в якому виходити надвір, іграшки, водичку та перекус (якщо дитині від 6+ місяців);
→ обговорити, коли та як вкладати спати дитину;
→ за потреби, попросити про допомогу у прибиранні помешкання або інших побутових справах;
→ зібратися, розрахувати свій час;
→ дійти до спеціаліста та бути відкритою до допомоги.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/