Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 09.02.2024

Гепатит В — що вагітним потрібно знати про щеплення від інфекції?

автор/ка

Катерина Огородник

Рівень розвитку медицини в наш час оцінюється можливістю запобігати захворюванню, а вже потім — здатністю успішно його лікувати. Досягти цього вдалося значною мірою завдяки вакцинації. Деякі хвороби подолані назавжди, іншим вдається запобігати або полегшувати їхній перебіг. А тому упередження проти щеплень завдають істотної шкоди здоров’ю та життю.

Вакцинуватися можна не лише в дитинстві, але й протягом усього життя. Під час вагітності, зокрема. Саме в цей період необхідно зробити низку щеплень, які захистять матір і майбутню дитину. Одне з них — щеплення від гепатиту В. Поговоримо про це спільно з акушером-гінекологом Катериною Огородник.

Кому й коли варто щепитися від гепатиту В

Вірус гепатиту В передається виключно через кров та інші біологічні рідини. Це може статись під час незахищеного сексу з інфікованою людиною, при ін’єкціях та інших маніпуляціях (стоматологічних, хірургічних) із неналежним дотриманням правил безпеки, при дрібних пораненнях тощо. Саме тому щепитися варто всім, хто ще не має такого щеплення, а особливо — захисникам/цям, парамедикам/иням та людям, партнер чи партнерка яких колись хворіли на гепатит В.

Ми не можемо знати повної інформації про всіх, хто нас оточує. А людина, що заразилась, може роками не знати про свій статус і становити небезпеку для близьких.

Вірус також передається від матері до дитини під час пологів. Тож аби убезпечити себе, свою дитину та решту членів родини, варто зробити щеплення. Вакцина від гепатиту В є безпечною для застосування як до, так і під час вагітності.

У деяких випадках таке щеплення є не просто рекомендованим, але обов’язковим для вагітної.

Це, зокрема, такі ситуації:

→ Вагітна контактує з біологічними рідинами інших людей у силу своєї професійної діяльності, але досі не вакцинована.

Слід пам’ятати, що навіть такі регулярні доглядові процедури, як манікюр, педикюр, інвазивні косметологічні маніпуляції, відвідування стоматолога тощо, пов’язані з ризиком зараження вірусом гепатиту В.

→ Жінка розпочала курс вакцинації, але не встигла завершити його до вагітності.

→ Партнер вагітної хворіє на гепатит В, має високий ризик заразитися (наприклад, військовий) чи має хронічну форму гепатиту.

→ Вагітна живе з ВІЛ.

Також вакцинація однозначно показана жінкам, які не щепилися до вагітності, і водночас мають супутні соматичні захворювання (хронічні хвороби печінки, як-от гепатит С, цироз, жирова дистрофія печінки, аутоімунний гепатит; цукровий діабет).

Вакцина проти гепатиту В — безпечна

Вакцина від гепатиту В не несе жодної загрози ні для матері, ні для малюка. Така вакцина не містить ні живого, ані ослабленого вірусу, лише «частинки-антигени». Саме вони й викликають імунну відповідь — антитіла до вірусу. Зауважте, що вони не передаються плоду, тому новонароджену дитину треба обов’язково вакцинувати на 1-2 добу в пологовому.

Чим, де і як? Відповідаємо на найголовніші питання

На сьогодні вагітні українки мають можливість щепитися за власний кошт. Зверніться до свого сімейного лікаря або лікарки, щоб проконсультуватись щодо вакцинації — зокрема, щодо наявності вакцин у вашому місті та де можна щепитися.

Стандартна схема вакцинації складається з трьох доз, які вводяться з інтервалами в 1 місяць між першою і другою та 6 місяців між другою і третьою дозами. Існує і прискорена схема з мінімальним інтервалом 1 місяць між дозами, якщо використати стандартну схему наразі немає можливості. Перед щепленням не потрібно додатково робити аналіз на антитіла до вірусу, оскільки це не впливає на рішення про вакцинацію вагітної та дитини в перші дні після народження. Усі вагітні рутинно обстежуються на антиген гепатиту В (HBsAg). 

На якому саме терміні вагітності ліпше щепитися? На будь-якому, і що раніше, то краще.

«Першу дозу отримала під час вагітності, а тепер я годую груддю — чи можна вакцинуватись?»

Вакцинація мами від гепатиту В є безпечною для новонародженого під час лактації. Про це свідчать результати великої кількості доказових досліджень, якими керуються міжнародні авторитетні організації у сфері охорони здоров’я. 

Тепер ви знаєте трохи більше про доцільність вакцинації від гепатиту В. Пам’ятайте: вакцинація до та під час вагітності — той мінімум, який ви можете зробити, щоб захистити себе й малюка від небезпечної хвороби. Не вагайтесь і призначте візит до сімейного лікаря/ки вже сьогодні.

Матеріали розділу підготовлені за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції. Думки та погляди викладені в даній публікації відображають погляди автора (авторів) і не обов’язково відображають погляди та політики уряду Франції та/або Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: