Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 16.02.2024

«Я планую вагітність»: про які щеплення варто подбати, щоб захистити себе й малюка?

автор/ка

Роман Пономаренко

Серед щеплень, які варто робити всім дорослим, існують такі, що особливо важливі для жінки, яка планує стати мамою. Передусім це потрібно, щоб захистити вагітну та майбутнього малюка від інфекційних хвороб, зокрема таких, які можуть призводити до вад розвитку плоду. Про такі щеплення й не тільки розповідаємо спільно з інфекціоністом Романом Пономаренком.

Скринінг на інфекції

Не завжди людина може пам’ятати або й знати свою історію перенесених захворювань. Тому коли жінка планує стати мамою, їй необхідно перевірити свій імунітет до тих хвороб, які є особливо небезпечними під час вагітності, тобто можуть завдати серйозної шкоди плоду. І, за потреби, надолужити необхідні щеплення.

Йдеться про такі обстеження:
→ на антитіла (IgG) до краснухи, кору й паротиту;
→ на весь профіль гепатиту В (покаже наявність/відсутність збудника, чи має людина поствакцинальний імунітет, чи взагалі колись хворіла на гепатит В);
→ на наявність ВІЛ-інфекції;
→ на гепатит С;
→ на антитіла до вітряної віспи, якщо статус за цією хворобою невідомий або не записаний до медичної історії жінки.

Такі обстеження дають змогу сформувати належну тактику дій.

Які щеплення варто зробити на етапі планування вагітності?

Більшість вакцин абсолютно безпечні для жінок, які виношують дитину, як-от вакцини проти гепатиту В, грипу, COVID-19 та інші. Проте є й такі, які не дозволено застосовувати в період вагітності. Саме на них передусім варто звернути увагу під час планування материнства, щоби щепитися до зачаття дитини й захистити себе та майбутнє немовля.

Йдеться про так звані «живі» вакцини:
→ кір, паротит, краснуха (КПК);
→ вітряна віспа.

Під час вагітності ці хвороби несуть велику загрозу для здоров’я малюка, наприклад, розвиток синдрому вродженої краснухи. За посиланням ви можете пройти коротке опитування від Центру контролю та профілактики хвороб США щодо вакцинації для дорослих та отримати орієнтовні рекомендації. У будь-якому разі радимо спершу обговорити все, що стосується щеплень, з вашим лікарем.

А допоміжним інструментом у питаннях вакцинації у вашій родині стане додаток Vaccination Notes, де можна швидко та просто зберігати всі дані про вакцинацію та планувати щеплення.

Як щепитися? Алгоритм дій

Передусім варто звернутися до свого сімейного лікаря або лікарки та отримати подальші рекомендації. Вакцинуватись ви зможете за власний кошт. Важливо, що щеплення проти КПК та вітряної віспи проводять не пізніше, ніж за 28 днів до зачаття. Якщо з певних причин жінка не встигла щепитися до вагітності, варто відкласти вакцинацію на період після пологів.

Варто врахувати, що протягом 2022–2023 рр. вакцини проти вітряної віспи в Україні не було. Якщо у вас є потреба зробити це щеплення, обговоріть спільно з сімейним лікарем/кою, які є наразі варіанти дій. Бувають ситуації, коли жінка вакцинувалась «живими» вакцинами, не підозрюючи, що вже вагітна. Тоді слід звернутися до свого лікаря/ки для перегляду ситуації, проте в жодному разі це не є показом до переривання вагітності.

Від яких хвороб можна захиститись уже під час вагітності?

Вакцину від гепатиту В можна робити й під час вагітності. Про це ми розповідали в окремому матеріалі. Проте ліпше мати повний захист у вигляді трьох доз вакцин ще не етапі планування дитини.

За Національним календарем щеплень дорослі люди мають робити вакцину від дифтерії та правця кожні 10 років. Наразі існують тільки комбіновані вакцини, що водночас захищають від дифтерії, правця та кашлюка. Незалежно від того, коли вагітна жінка отримувала зазначене щеплення, варто вакцинуватись від кашлюку в період між 27 і 36 тижнями вагітності. Дослідження показують, що це зменшує ймовірність малюка захворіти на кашлюк на 85 %.

Також пам’ятайте про вакцинацію від грипу, яка проводиться щороку. Важливо захиститись від інфекції, оскільки вагітні переносять її набагато гірше, у деяких випадках може знадобитись госпіталізація. Не менш важливо пройти повний курс вакцинації проти COVID-19. Бажано отримати цей захист якомога раніше — до або під час вагітності.

Звертайтесь із питаннями щодо вакцинації на гарячу лінію МОЗ і ЮНІСЕФ «Спільно до здоров’я» за номером 0 800 351 896.

І пам’ятайте: вакцинація є найліпшим захистом від інфекцій, які можуть заподіяти шкоду не тільки майбутнім батькам, але й беззахисній новонародженій дитині. Планування необхідних щеплень займає вагоме місце в підготовці до материнства. Попіклуйтесь про себе й майбутню дитину, яка через десятки років подякує вам за правильні рішення.

Матеріал підготовлений за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції. Думки та погляди викладені в даній публікації відображають погляди автора (авторів) і не обов’язково відображають погляди та політики уряду Франції та/або Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: