Що таке екстрена вакцинація?
Ні, це не така, що вводиться з подвійною швидкістю або без черги. Екстрена вакцинація проводиться після контакту з джерелом небезпечної інфекції й спрямована на те, щоб допомогти організму якнайшвидше виробити захист проти неї (швидше, аніж інфекція почне шкодити організму).
Екстрена вакцинація — частина такого ширшого явища, як екстрена профілактика. Для запобігання можна також приймати імуноглобуліни, сироватку або ж антибіотики — залежно від інфекції.
Серед хвороб, які потребують обовʼязкової екстреної профілактики:
→ сказ;
→ правець;
→ вітряна віспа;
→ кір;
→ гепатити А та В.
Під час вагітності щеплення проти вітряної віспи та кору робити заборонено. Проте якщо жінка вакцинувалася проти кору (а заразом проти паротиту й краснухи), коли ще не знала про свій стан, вагітність зберігають.
Екстрена вакцинація проти сказу
Сказ — смертельне вірусне захворювання. Вірус передається людині від зараженої тварини через укуси, ослинення та навіть незначні ушкодження шкіри або слизових оболонок. Вірус сказу вражає нервову систему. Перші ознаки хвороби можуть бути схожими на грип: слабкість, гарячка, головний біль. Проте згодом приєднуються специфічні симптоми сказу: гідрофобія (острах води), галюцинації, гіперактивність, погана координація. Людина помирає за кілька днів чи тижнів.
Протипоказів до введення вакцини проти сказу НЕ ІСНУЄ. Контакт із інфікованою твариною з пошкодженням шкіри — це абсолютне показання до щеплення, для вагітних зокрема.
Тактику дій визначає виключно лікар/ка, тому надважливо якомога швидше звернутись по кваліфіковану допомогу після потенційного інфікування. У випадку сказу рахунок іде на лічені дні. Залежно від важкості травми лікар/ка визначить, чи потрібно вводити сироватку на додачу до вакцини.
Дозування залежить він препарату, проте найбільш поширеною схемою вакцинації є така: день 0, 3, 7 та 14. В окремих випадках на 28й день вводять ще одну дозу вакцини.
Екстрена вакцинація проти правця (тетанус)
Правець — важке інфекційне захворювання, яке викликає бактерія Clostridium tetani. Інфекція поширюється через спори бактерії, які через ранку потрапляють до організму людини, рухаються до нервових синапсів (з’єднань) та блокують їх.
Бактерія виділяє потужний токсин, який незворотно стимулює скорочення м’язів. Як наслідок — розвиваються страшні симптоми: болісні спазми мʼязів спини, живота та кінцівок; неможливість відкрити рот (через спазм жувальної мускулатури); судоми; головний біль; лихоманка; пітливість; порушення діяльності серцево-судинної системи. Особливо небезпечними є судоми всього тіла. Врешті-решт людина помирає через спазм дихальних м’язів або переломи внаслідок сильних судом, які в прямому сенсі виламують кістки.
Спори збудника правця знаходяться скрізь у навколишньому середовищі. Вони стійкі до тепла й більшості антисептиків та можуть зберігатись роками. А потрапити в організм вони можуть через пошкодження шкіри, як-от порізи, опіки, укуси тварин тощо. Мати повний захист від правця актуально завжди, а надто — в час війни.
25 тисяч новонароджених у світі померли через цю хворобу (дані за 2018 рік). Тому так важливо вчасно вакцинувати немовля та маму — до або під час вагітності. Щепитися можна комбінованою вакциною, яка водночас містить компоненти проти кашлюку, дифтерії та правця. Нагадаємо, що щепитися потрібно всім дорослим кожні 10 років (16-26-36 років і так далі).
У разі, якщо невакцинована людина травмувалася, потрібна екстрена профілактика. Для цього використовують АДП-м вакцину (анатоксин) або ППЛІ (протиправцевий імуноглобулін), які вводяться однократно у м’яз. Термін вагітності не впливає на проведення екстреної профілактики правця.
Екстрена вакцинація проти гепатиту А
Це гостре вірусне захворювання, що вражає переважно печінку. Загальна слабкість, лихоманка, біль у мʼязах, суглобах, очах, нудота — на початку інфекція має неспецифічні прояви, тому її легко сплутати з грипом, наприклад. Проте за кілька днів шкіра й слизові оболонки хворого/ї жовтіють, сеча набуває темного кольору.
Людина може заразитися через недотримання належної особистої гігієни, брудну воду, їжу, а також унаслідок тісного контакту з інфікованою людиною.
Вагітним рекомендують обов’язково щепитися проти гепатиту А, якщо йдеться про медичних працівниць, проживання разом з інфікованою людиною, подорожі в регіони, де інфекція дуже поширена тощо. Щепитися проти гепатиту А — завжди хороша ідея. Це можна зробити за власний кошт, звернувшись до свого сімейного лікаря/ки або до приватного медичного закладу.
Екстрену вакцинацію від гепатиту А варто зробити після контакту з інфікованою людиною або ж їжею/водою, які потенційно можуть бути джерелом інфекції. У такому разі вакцину вводять якнайшвидше (оптимально — протягом 2 тижнів після контакту). Вагітним лікарі можуть рекомендувати імуноглобулін для постконтактної профілактики.
Екстрена вакцинація проти гепатиту В
Інфекція передається через кров, слину, незахищений секс. Навіть звичні нам буденні справи, як-от манікюр або візит до стоматолога можуть нести загрозу зараження, якщо людина не вакцинована. Щоб відчувати себе в безпеці щодо цієї інфекції, оптимально отримати повний курс вакцинації до настання вагітності.
У певних ситуаціях вакцинація проти гепатиту В не просто рекомендована, а обов’язкова для вагітної — про такі випадки ми писали тут.
Що робити, якщо контакт із джерелом інфекції таки стався?
Залежить від вакцинального статусу людини до моменту інфікування. Якщо людина не мала жодного щеплення від гепатиту В, потрібно якнайшвидше ввести вакцину та імуноглобулін.
Для тих, хто отримав повний курс вакцинації, спершу проводять тестування на антитіла, оскільки іноді належний захист проти вірусу так і не формується. У разі, якщо антитіл недостатньо, вводять імуноглобулін та бустерну дозу вакцини.
В Україні рутинно можна щепитися від гепатитів за власний кошт. Це може бути вакцина «Хаврикс 1440» (виключно проти гепатиту А) або комбінована вакцина проти гепатиту А та В — «Твінрикс». Три дози вводять з інтервалом 0-1-6 місяців. Якщо необхідно досягти захисного рівня швидко, застосовують «прискорену» схему вакцинації — її призначає лікар.
У разі інших інфекцій, як-от менінгокок або грип, екстрену вакцинацію не роблять. Захворювання розвивається значно швидше, аніж імунна відповідь на вакцину. Проте важливо пам’ятати, що завжди краще вакцинуватись заздалегідь, незалежно від того, був контакт із потенційним збудником хвороби чи ні.
Матеріал підготовлений за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції. Думки та погляди викладені в даній публікації відображають погляди автора (авторів) і не обов’язково відображають погляди та політики уряду Франції та/або Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: