Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 20.06.2023

Ви чоловік і хочете профілактично обстежитись: ось що вам варто знати. Частина перша

автор/ка

Наталія Бушковська

Наразі турбота про своє здоров’я стає все більш популярною, зокрема серед чоловіків. І це прекрасна тенденція! Створили для вас текст-підказку, які профілактичні огляди важливі для чоловіків віком від 18 до 39 років. У наступних матеріалах будемо також говорити про підтримку здоров’я чоловіків віком 40 років і старше.

Спойлер: поради не дуже відрізняються від тих, які можна давати жінкам. До слова, за покликанням можна прочитати про важливі чекапи для жінок різного віку.

Перевірка тиску

У цьому питанні все дуже залежить від віку та наявності проблеми з тиском. Якщо вам від 18 до 39 років, ви ніколи не мали скарг на підвищений тиск та добре себе почуваєте, то тонометром достатньо користуватись принаймні один раз на 3–5 років.

Мова саме про профілактичну перевірку. Якщо ж ваш тиск буде вищий за норму, то моніторити його треба вже набагато частіше. З якою саме регулярністю — визначить ваш лікар/ка з урахуванням вашого самопочуття.

Нормальним вважається тиск, де верхня позначка не перевищує 120 мм рт. ст., а нижня — 80 мм рт. ст.

Варто перевіряти тиск принаймні один раз на рік, якщо:
→ ваш тиск коливається в межах 120–129/70–79 мм рт. ст.
→ у вас діабет, проблеми з нирками, захворювання серця, надмірна вага тощо;
→ у вас є близькі родичі з гіпертензією (високим тиском);
→ ви темношкіра людина.

Тиск 130 мм рт. ст. і вище — це червоний прапорець. За такого стану ваш лікар/ка може діагностувати гіпертензію першого ступеня. Надалі лікар/ка має надати рекомендації щодо контролю тиску, коригування стилю життя та медикаментозної терапії.

Скринінг рівня холестерину

Жироподібна сполука холестерин є вкрай важливою для обігу ліпідів та функціонування організму людини загалом. Проте надмірна кількість холестерину може призводити до закупорювання артерій та серцевих захворювань.

Якщо ви не маєте ризиків коронарної хвороби серця, вам слід починати перевіряти свій холестерин у віці 45 років. У разі, якщо ризики коронарної хвороби серця існують — варто починати моніторити холестерин із 20 років.

Серед ризиків коронарної хвороби серця:

надмірна вага;

низька фізична активність;

нездорове харчування;

випадки інфарктів та інсультів у родині у відносно ранньому віці (50 років або раніше).

Якщо ваш холестерин у нормі, то наступну перевірку варто зробити через 5 років. Якщо протягом цього часу ви змінили стиль життя (наприклад, набрали вагу) або у вас виявили діабет, серцеві захворювання, хвороби нирок, вам можуть рекомендувати робити цей скринінг частіше.

Скринінг на діабет

Перевірятися на діабет рекомендують із 35 років кожні три роки. Вам можуть радити робити обстеження раніше та/або з більшою регулярністю, якщо:

→ ваші родичі першої лінії мають діабет (батьки, брати, сестри, діти);

→ у вас надмірна вага;

→ ви маєте високий тиск, переддіабетний стан, хвороби серця.

Основними аналізами для виключення “предіабету” та діабету є глюкоза сироватки натще та глікозильований гемоглобін.

Стоматологічний огляд

Відвідуйте стоматолога/иню 1–2 рази на рік для профілактичного огляду та гігієнічної чистки зубів. Лікар/ка може призначити додаткові візити за потреби.

Офтальмологічний огляд

Якщо у вас є проблеми із зором, то відвідувати лікаря/ку слід кожні два роки або частіше, якщо маєте такі рекомендації. Якщо ви маєте діабет, потрібно проходити огляд з обстеженням сітківки ока принаймні раз на рік.

Перевірка тестикул (чоловічі статеві залози)

Раніше чоловікам могли радити самостійно перевіряти свої тестикули на наявність новоутворень. Проте наразі лікарі виступають проти таких методів. Практика показала, що користі від таких регулярних оглядів немає.

Якщо ви помічаєте в себе зниження лібідо та еректильної функції, варто перевірити статеві гормони: тестостерон загальний та індекс вільного тестостерону.

Інфекційні захворювання

Усі дорослі люди до 79 років мають принаймні раз у житті протестуватись на гепатит С. У період від 15 до 65 років варто хоча б раз обстежитись на вірус папіломи людини.

Залежно від стилю життя, вам можуть порадити пройти перевірку на сифіліс, хламідії та інші інфекції. Найвищі ризики мають підлітки та сексуально активні дорослі люди.

Найпоширеніші типи інфекцій, які передаються статевим шляхом, окрім уже згаданих:
→ ВІЛ;
→ генітальний герпес;
→ гепатит В;
→ генітальні бородавки (вірус папіломи людини);
→ трихомоніаз.

Так, наприклад, лише 30 % людей із трихомоніазом мають симптоми, тому ви та ваш/а партнер/ка можете й не знати, що хворієте. Частими симптомами захворювання є відчуття свербіння і печіння в ділянці геніталій, дивні виділення, неприємний запах тощо. Без лікування антибіотиками хвороба може тривати місяцями або навіть роками.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: