Важливе про здоров’я чоловіків: або що таке простатит

Опубліковано: 29.08.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Чи дивились ви серіал “Метод Комінськи” (The Kominsky Method, 2018)? Якщо ні, то ми дуже радимо. Це про життя людей старшого віку, яке може бути дуже навіть насиченим. Але обережно: стрічка містить деякі медичні деталі. Наприклад, щодо проблем із простатою.

Простата, або передміхурова залоза, — це важлива частина статевої системи чоловіка. Вона забезпечує сперму частиною сім’яної рідини, що допомагає сперматозоїдам “мандрувати” та виживати.

Що таке простатит та яким буває?

Простатит — це запалення простати. Під час цієї хвороби людина може відчувати біль та складнощі з сечовипусканням, біль у паху та в ділянці тазу. Зазвичай простатит пов’язують із бактеріальною інфекцією, хоча це далеко не єдиний фактор ризику.

Простатит буває різним:

Гострий бактеріальний простатит. Як зрозуміло з назви, це бактеріальна інфекція простати. Як правило, вона починається раптово та має доволі важкі прояви.

Хронічний бактеріальний простатит. Це періодичні повторення бактеріальної інфекції. Проте в цьому випадку прояви зазвичай помірніші.

Хронічний простатит або синдром хронічного тазового болю. Під таким терміном об’єднують біль у ділянці тазу та симптоми з боку сечовидільної системи, які час від часу повторюються, проте не мають інфекційної причини.

Асимптоматичний простатит. Такий діагноз може поставити лікар/ка при обстеженні, коли чоловік не має скарг та/або явних симптомів хвороби, проте фахівець/чиня фіксує наявні ознаки запалення. Як правило, такий тип запалення не викликає ускладнень і не потребує лікування. 

Які симптоми мають насторожити?

→ біль/відчуття печіння під час сечовипускання;
→ складнощі з сечовипусканням: коли потік слабкий, на сечовипускання треба значно більше часу, ніж раніше;
→ збільшення потреби в сечовипусканні, особливо вночі;
→ відчуття, що потреба в сечовипусканні термінова;
→ сеча мутна або з ознаками крові в ній;
→ вас турбують болі в попереку, паху або в ділянці тазу;
→ біль у ділянці між мошонкою та прямою кишкою;
→ біль та/або дискомфорт у ділянці пеніса чи тестикул;
→ біль під час еякуляції;
→ підвищена температура, біль у м’язах та інші грипоподібні симптоми. 

Складнощі з сечовипусканням, біль у паху/тазі або дискомфорт в ділянці геніталій потребують термінового звернення до лікаря/ки.

Чи всі чоловіки мають однакові ризики розвитку хвороби?

Ризики деяких видів простатиту зростають, якщо:

→ ви людина молодого або зрілого віку;
→ у вас є сексуальні дисфункції;
→ ви вже мали простатит;
→ ви страждаєте на депресію чи тривожність;
→ вам робили біопсію простати;
→ у вас ВІЛ/СНІД;
→ вам нещодавно ставили сечовий катетер.

Додатковими факторами ризику вважаються стрес та пошкодження нервів у ділянці тазу через травму або хірургічне втручання. 

Як діагностують та лікують запалення простати?

Усе залежить від скарг та стану пацієнта. Лікар/ка можуть провести ректальний огляд, призначити аналізи сечі, крові та дослідження зразків простати.

Для обстеження зразків простати, медичний/а працівник/ця обережно масажуватиме простату протягом ректального огляду. Це потрібно, щоб сім’яна рідина потрапила в уретру. Аналіз сечі після такого масажу дасть змогу дослідити рідину на наявність бактерій.

Лікування також залежить від результатів огляду. Це може бути антибактеріальна терапія, якщо встановлено інфекційну природу хвороби. У випадку гострої бактеріальної інфекції пацієнту можуть призначити курс антибіотиків внутрішньо у вену протягом короткого часу. Дуже важливо за гострої інфекції пройти лікування повністю, щоби виключити можливість переходу хвороби в хронічний стан.

Простатит зазвичай супроводжується болісними симптомами при сечовипусканні та в ділянці тазу. Щоб полегшити стан пацієнта, лікар/ка зазвичай призначають знеболювальні, а також препарати з групи альфа-адреноблокаторів сечовидільної системи.

Автор/ка:

Наталія Бушковська

Більше за темою:

Коли колір має значення. Розповідаємо, чому шмарклі бувають різними та на що звернути увагу

Автор/ка: Наталія Бушковська

Акне і гормони — чи завжди вони йдуть поруч?

Автор/ка: Діна Крилова

Застудилися? Ніяких «противірусних»! 6 фактів про ГРВІ

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: