Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 29.08.2023

Важливе про здоров’я чоловіків: що таке простатит

автор/ка

Наталія Бушковська

Чи дивились ви серіал “Метод Комінськи” (The Kominsky Method, 2018)? Якщо ні, то ми дуже радимо. Це про життя людей старшого віку, яке може бути дуже навіть насиченим. Але обережно: стрічка містить деякі медичні деталі. Наприклад, щодо проблем із простатою.

Простата, або передміхурова залоза, — це важлива частина статевої системи чоловіка. Вона забезпечує сперму частиною сім’яної рідини, що допомагає сперматозоїдам “мандрувати” та виживати.

Що таке простатит та яким буває?

Простатит — це запалення простати. Під час цієї хвороби людина може відчувати біль та складнощі з сечовипусканням, біль у паху та в ділянці тазу. Зазвичай простатит пов’язують із бактеріальною інфекцією, хоча це далеко не єдиний фактор ризику.

Простатит буває різним:

Гострий бактеріальний простатит. Як зрозуміло з назви, це бактеріальна інфекція простати. Як правило, вона починається раптово та має доволі важкі прояви.

Хронічний бактеріальний простатит. Це періодичні повторення бактеріальної інфекції. Проте в цьому випадку прояви зазвичай помірніші.

Хронічний простатит або синдром хронічного тазового болю. Під таким терміном об’єднують біль у ділянці тазу та симптоми з боку сечовидільної системи, які час від часу повторюються, проте не мають інфекційної причини.

Асимптоматичний простатит. Такий діагноз може поставити лікар/ка при обстеженні, коли чоловік не має скарг та/або явних симптомів хвороби, проте фахівець/чиня фіксує наявні ознаки запалення. Як правило, такий тип запалення не викликає ускладнень і не потребує лікування. 

Які симптоми мають насторожити?

→ біль/відчуття печіння під час сечовипускання;
→ складнощі з сечовипусканням: коли потік слабкий, на сечовипускання треба значно більше часу, ніж раніше;
→ збільшення потреби в сечовипусканні, особливо вночі;
→ відчуття, що потреба в сечовипусканні термінова;
→ сеча мутна або з ознаками крові в ній;
→ вас турбують болі в попереку, паху або в ділянці тазу;
→ біль у ділянці між мошонкою та прямою кишкою;
→ біль та/або дискомфорт у ділянці пеніса чи тестикул;
→ біль під час еякуляції;
→ підвищена температура, біль у м’язах та інші грипоподібні симптоми. 

Складнощі з сечовипусканням, біль у паху/тазі або дискомфорт в ділянці геніталій потребують термінового звернення до лікаря/ки.

Чи всі чоловіки мають однакові ризики розвитку хвороби?

Ризики деяких видів простатиту зростають, якщо:

→ ви людина молодого або зрілого віку;
→ у вас є сексуальні дисфункції;
→ ви вже мали простатит;
→ ви страждаєте на депресію чи тривожність;
→ вам робили біопсію простати;
→ у вас ВІЛ/СНІД;
→ вам нещодавно ставили сечовий катетер.

Додатковими факторами ризику вважаються стрес та пошкодження нервів у ділянці тазу через травму або хірургічне втручання. 

Як діагностують та лікують запалення простати?

Усе залежить від скарг та стану пацієнта. Лікар/ка можуть провести ректальний огляд, призначити аналізи сечі, крові та дослідження зразків простати.

Для обстеження зразків простати, медичний/а працівник/ця обережно масажуватиме простату протягом ректального огляду. Це потрібно, щоб сім’яна рідина потрапила в уретру. Аналіз сечі після такого масажу дасть змогу дослідити рідину на наявність бактерій.

Лікування також залежить від результатів огляду. Це може бути антибактеріальна терапія, якщо встановлено інфекційну природу хвороби. У випадку гострої бактеріальної інфекції пацієнту можуть призначити курс антибіотиків внутрішньо у вену протягом короткого часу. Дуже важливо за гострої інфекції пройти лікування повністю, щоби виключити можливість переходу хвороби в хронічний стан.

Простатит зазвичай супроводжується болісними симптомами при сечовипусканні та в ділянці тазу. Щоб полегшити стан пацієнта, лікар/ка зазвичай призначають знеболювальні, а також препарати з групи альфа-адреноблокаторів сечовидільної системи.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: