Ви чоловік і хочете профілактично обстежитись: ось що вам варто знати. Частина друга

Опубліковано: 28.06.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

У попередньому матеріалі з циклу про чоловіче здоров’я ми описували, які профілактичні огляди потрібні чоловікам віком 18-39 років. У цьому матеріалі зосередимось на старшій віковій групі. Зокрема, поговоримо, які рекомендації існують для чоловіків від 40 років і старше.

Перевірка тиску

Якщо вам 40 років і ви не маєте підвищеного тиску, то профілактичну перевірку варто проходити щороку. Проте перевірку потрібно робити частіше, якщо у вас є фактори ризику, а саме:

діабет;

надмірна вага;

хвороби серцево-судинної системи.

Якщо ви маєте вищий за норму тиск, моніторити його треба вже набагато частіше. З якою регулярністю — визначить лікар/ка з урахуванням вашого самопочуття.

Перевірка холестерину

Нагадаємо — якщо ви не маєте ризиків коронарної хвороби серця, слід починати перевіряти свій холестерин у віці 45 років.

У разі, якщо ризики коронарної хвороби серця існують — варто починати моніторити холестерин із 20 років.

Серед ризиків розвитку коронарної хвороби серця:

→ надмірна вага;

→ низька фізична активність;

→ нездорове харчування та куріння;

→ випадки інфарктів та інсультів у родині у відносно ранньому віці (50 років або раніше).

Скринінг на колоректальний рак (рак прямої та товстої кишки)

Є рекомендації робити такий скринінг із 50 років. Проте Центр із контролю та профілактики захворювань США радить розпочинати перевірку вже з 45 років. Якщо ви в зоні ризику (наприклад, у родині були випадки колоректального раку), вам можуть призначити таке регулярне обстеження раніше. Чоловікам старше 75 років варто обговорити доцільність такого скринінгу з лікарем/кою.

Рекомендації, як часто робити скринінг на колоректальний рак, різняться: переважно, радять перевірятися кожні 5–10 років.

Перевірка на остеопороз

Є міф, що на остеопороз варто перевірятись лише жінкам. Це не так. Остеопороз — це стан, за якого кістки стають крихкими та можуть легко ламатися. Таке дійсно частіше стається із жінками. Але й чоловіки страждають на остеопороз — часто це пов’язують із низьким рівнем тестостерону.

Тож чоловікам віком від 50 років радять обговорити з лікарями скринінг на щільність кісткової тканини (денситометрія). Для цього використовують низькі дози рентгенівського випромінювання.

Перевірка на діабет другого типу

Якщо вам уже є 45 років, лікар/ка може порадити вам проходити перевірку на діабет кожні три роки. Якщо ви маєте надмірну вагу, перевірку можуть рекомендувати робити частіше.

Тест на рак простати

Певний час була думка, що всім чоловікам віком від 50 років варто перевірятись на рак простати. Однак ефективність цього методу не доведена. Якщо у вас у родині були випадки раку простати, ви можете обговорити з лікарем доцільність скринінгу, починаючи з 45 років. Детальніше про всі за і проти скринінгу на рак простати ми розповідали тут.

Перевірка на аневризму аорти черевної порожнини

Якщо вам 65–75 років, ви курите або курили, вам може знадобитись перевірка на аневризму аорти черевної порожнини. Аневризма аорти — це набряк певної ділянки артерії, яка постачає кров до черевної порожнини, ділянки тазу та ніг. За допомогою своєчасного ультразвукового обстеження можна вчасно виявити аневризму, яка ризикує розірватися. Якщо не провести операцію в перші хвилини після розриву, людина помирає. Як часто необхідно робити цей тест, залежить власне від розміру аневризми аорти. Це може бути як раз на 6 місяців, так і кожні три роки.

Скринінг на рак легенів

Чоловікам 50–80 років, які курять або кинули курити протягом останніх 15 років, варто проходити це обстеження щороку. Це допоможе вчасно виявити можливий рак легенів.

Автор/ка:

Наталія Бушковська

Більше за темою:

Запах як із манікюрного кабінету? Можливо, у вашої дитини «підвищився» ацетон

Автор/ка: Наталія Бушковська

Квасоля в українській кухні минулого й зараз: варіанти страв і користь для здоров’я

Автор/ка: Олена Брайченко; Олена Лівінська

Прості кроки, як покращити робоче місце вже зараз

Автор/ка: Аліса Пивоварчик

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: