Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 21.06.2023

11 ознак на ваших нігтях, які потребують консультації дерматолога

автор/ка

Наталія Бушковська

Ми часто турбуємось про нігті суто з естетичної та гігієнічної точки зору. І коли помічаємо на нігтях дивні зміни, можемо розгубитись, як діяти. Звичайно, передусім варто розповісти лікарю про прояви, які вас турбують. Проте що саме має насторожити й чому?

Темна смуга на нігті. Якщо під нігтем на руці чи нозі ви бачите темну смугу, це може бути ознакою меланоми — одного з найагресивніших різновидів раку шкіри.

Не кожна темна пляма чи смуга означає цей діагноз, але це точно причина звернутися до лікаря якнайшвидше. Якщо діагностувати меланому на ранній стадії, у пацієнта/ки є високі шанси вилікуватись.

Ніготь відшаровується від пальця

Цей стан також має назву “оніхолізис”. Часто таке виникає після травми, але буває і наслідком грибкового захворювання. Лікування залежить від причини: можна просто зрізати пошкоджений ніготь або пройти курс протигрибкових препаратів. Також лікар/ка може порадити припинити використовувати ті чи інші засоби для нігтів. Відомо також, що оніхолізис може виникати в людей, які мають псоріаз.

Почервоніння та набряк навколо нігтя

Такий стан ще називають “пароніхією”, і часто він є ознакою інфекції. На ранній стадії це лікується антибіотиками та лікувальними ванночками. Якщо рана відкрита, то лікування може включати ширший спектр засобів.

Також ознакою пароніхії є зеленувато-чорний колір нігтя. Це стається через бактеріальне ураження. Якщо ніготь не лікувати, ситуація буде лише погіршуватись.

Симптом наперстка

Стан, коли на нігті з’являється багато дрібних цяток. Ця ознака може свідчити про хворобу, яка впливає на весь організм.

Наприклад:
→ псоріаз;
→ атопічний дерматит;
→ вогнева алопеція (облисіння).

У такому разі слід проконсультуватися в дерматолога, який правильно діагностує ваш стан та призначить оптимальне лікування.

Синдром жовтого нігтя

Якщо ви курите, користуєтесь червоним лаком для нігтів, але не використовуєте під нього базу, ваші нігті можуть жовтіти та потовщуватись. У вас може з’явитися відчуття, що вони не ростуть. Іноді нігті жовтішають і через деякі хвороби, наприклад, легеневі захворювання або ревматоїдний артрит. Також це може бути ознакою серйозної інфекції нігтя, яка потребує лікування.

Дугоподібні борозни або лінії Бо

Це виглядає як глибока смужка вздовж нігтя. Зазвичай це безпечний стан, який означає, що через щось ваш ніготь припинив рости на деякий час. Це може статись через сильний стрес, травму, унаслідок курсу хімієтерапії або хвороби, під час якої у вас була висока температура. Якщо самостійно ви не маєте пояснення, чому ці борозни могли з’явитися, варто звернутись до дерматолога/ині.

Ніготь, який нагадує “баранячий ріг”, або оніхогрифоз

Ніготь дуже потовщується та деформується. Цей стан може бути спадковим. А ще його можуть спричиняти деякі захворювання, наприклад, псоріаз, іхтіоз, проблеми із циркуляцією крові та інші. Лікувати такий ніготь потрібно лише з допомогою подолога або дерматолога.

“Нігті-ложки” або койлоніхія

Якщо ваші нігті стоншені та ніби западають донизу, чим нагадають ложку, то, можливо, організму не вистачає заліза. Цей стан може бути досить небезпечним, як-от у разі розвитку анемії. Детальніше про анемію, зокрема залізодефіцитну, ми писали тут.

Оніхотиломанія, або нігті, які нагадують пральну дошку

Борозенки та виступи посередині нігтя великого пальця можуть свідчити про часто неусвідомлену звичку відсувати назад чи чіпляти кутикулу на великому пальці. Дерматолог/иня допоможе позбутись цієї звички, що дасть змогу здоровому нігтю відростати.

Синдром барабанних паличок

За такого стану нігті загинаються донизу, а кінчики пальців часто набрякають. Це може бути як безпечний спадковий стан, так і ознака деяких захворювань. Наприклад, хвороб легень, серця, печінки, шлунково-кишкового тракту тощо.

Зміна кольору нігтів

Колір нігтів може бути важливим симптомом для лікарів/ок. Адже певний колір може вказувати на конкретні стани:

синюшний колір: нестача кисню в крові;

білі нігті: одна з ознак діабету або захворювання печінки;

тьмяні нігті: анемія;

рожево-білий колір: захворювання нирок;

жовті нігті: інфекційне захворювання, проблеми з легенями;

плями, які нагадують блакитний півмісяць, можуть бути симптомом отруєння.

Варто зазначити, що сам по собі незвичний колір нігтя не означає, що ви хворієте на одну з перелічених хвороб. Проте це червоний прапорець, до якого слід поставитися уважно й відвідати лікаря/ку.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: