Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 30.07.2024

«Жаби не винні!»: доказово про бородавки й не тільки

Яких тільки міфів не можна почути про бородавки та способи з ними боротися! Від того, що ними можна заразитися від жаб і до різноманітних дивонастоянок, що вони мають цілющий ефект. Тож час розставити всі крапки над «і» у розумінні, що ж таке бородавки та звідки вони беруться. З’ясовуємо спільно з дерматологинею Світланою Кочергіною.

Це доброякісні новоутворення шкіри та слизових оболонок, які є наслідком зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ).

Відомо понад 100 штамів цього вірусу. Лише деякі з них вражають шкіру. Найчастіше йдеться про типи 1, 2, 3, 4, 10, 27, 29 та 57. Вірус живе та розмножується у базальному (найглибшому) шарі шкіри. 

Як можна заразитися?Зараження відбувається при контакті шкіра до шкіри та через предмети побуту. Часто вірус можна підхопити в басейнах, саунах, спортивних залах. Чи відбудеться зараження, залежить від стану імунітету. Також ймовірність заразитись збільшується, якщо на шкірі людини є пошкодження.

Найчастіше бородавки з‘являються на стопах та кистях. Проте можуть виникати і в інших місцях. Неприємність у тому, що вони можуть розповсюджуватись тілом однієї людини від травматизації та рухів. Це також може призводити до формування піднігтьових бородавок.

Звичайні — виглядають як округлі утворення з твердою огрубілою поверхнею. Часто на поверхні таких бородавок можна побачити чорні цятки, які є тромбованими капілярами.

→ Навколонігтьові та піднігтьові бородавки — утворюються навколо нігтьової пластинки та можуть викликати її деформацію. Вони є складними у лікуванні, бо можуть проростати під ніготь.

→ Підошовні бородавки — розташовані на нижній поверхні стоп. Під тиском ваги такі бородавки ростуть не назовні, а вглиб шкіри. Тому можуть спричиняти сильний дискомфорт і біль при ходьбі. Їх часто плутають із мозолями.

→ Плоскі — зазвичай це дрібні утворення тілесного кольору з плоскою поверхнею. Часто виникають на обличчі, можуть розповсюджуватись через гоління. 

→ Ниткоподібні бородавки — мають вигляд групи тонких утворень, що об‘єднані спільною ніжкою.

→ Гострокінцеві кондиломи (аногенітальні бородавки) — утворення на статевих органах. Вони мають ніжку та верхівку у вигляді цвітної капусти. Такий тип бородавок передається статевим шляхом. Зазвичай, їх викликають віруси 6 та 11 типу.

Що потрібно знати про діагностику бородавок?

Передусім фахівець/чиня оцінять загальну клінічну картину та проведуть дерматоскопію — огляд новоутворень за допомогою спеціального оптичного приладу. У деяких ситуаціях може знадобитись патогістологічне дослідження, аби підтвердити/виключити потенційно загрозливі зміни.

Чи потрібно здавати аналіз на вірус папіломи людини за наявності бородавок або для їх діагностики? Не потрібно. Якщо ви маєте бородавки, то це автоматично означає, що ви заражені шкірними штамами ВПЛ.

Насправді бородавки можуть зникати самостійно протягом 2 років. Особливо часто таке трапляється у дітей. У домашніх умовах можуть допомогти мазі з саліциловою кислотою, які потрібно наносити протягом 2-3 тижнів. Проте водночас бородавки можуть розмножуватись та викликати болісні відчуття при ходьбі, зміни росту нігтів та інші неприємні симптоми. У таких випадках ліпше запланувати візит до дерматолога якнайшвидше.

Не існує лікування, яке здатне цілком убити вірус. Передусім лікування направлене на видалення ділянки ураженої шкіри, за потреби.

Серед ефективних способів:
→ кріодеструкція (заморожування рідким азотом); 
→ лазерне видалення; 
→ нанесення засобів, що стимулюють місцеву імунну відповідь;
→ хірургічне видалення та інші. 

Ці методи лише «прибирають» активні прояви вірусу, який живе у шкірі та може рецидивувати. Особливо, якщо не вдалось видалити бородавку повністю. Саме тому зазвичай потрібно кілька процедур видалення. Наразі не існує жодного методу, який на 100% гарантує видалення бородавки з першого разу.

Випалювати чистотілом. 

По-перше, цей метод видалення може залишити глибокі опіки та рубці. По-друге, таким чином ви можете не до кінця видалити бородавку, після чого вона запалиться та буде боліти. Також подібна травматизація може спричинити посилений ріст новоутворення. 

Роздирати, чесати, терти пемзою.

Подібні маніпуляції призводять до запалення, розмноження та розповсюдження бородавок по тілу. 

Голитись бритвою та видаляти волосся воском/цукровою пастою в місцях бородавок.

Якщо бородавки розташовані в місцях, де ви видаляєте волосся, то їх обов‘язково потрібно оминати. Бо під час гоління бритвою відбувається мікротравматизація шкіри. Вірусні частинки залишаються на лезі, після чого розносяться здоровою шкірою. З воском та цукровою пастою така ж ситуація.

Способи, як можна запобігти виникненню та поширенню бородавок:

→ Уникайте тісного контакту з людьми, які мають бородавки.

→ Взуття, шкарпетки, рушники мають бути індивідуальними. Не діліться одягом та засобами особистої гігієни з іншими (за можливості) та навчайте цього дітей. 

→ Завжди носіть капці в басейнах, саунах, банях, громадських душових.

→ Зволожуйте шкіру рук, не допускайте пересихання та тріщин. Пошкоджена шкіра більш схильна до зараження вірусом. Водночас аби запобігти поширенню вже наявних бородавок по тілу, намагайтесь їх не мочити водою. 

Онкогенні штами вірусу та захист від них

Деякі штами вірусу папіломи людини (найчастіше 16 та 18) можуть бути серйозним фактором ризику різноманітних форм раку, як-от раку шийки матки, статевого члена, горла та інших. Від цих штамів існує вакцина.

Її рекомендовано робити всім дітям у віці 11-12 років, а також невакцинованим дорослим до 26 років або пізніше (щодо доцільності вакцинації проконсультуйтесь зі своїм сімейним лікарем/кою). Вакцина — це ефективна профілактика раку шийки матки, вульви, вагіни, пенісу та анусу. Також може бути дієвою проти генітальних бородавок. 

Проте від переважної більшості бородавок вакцина не захищає, оскільки їх викликають інші штами ВПЛ.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/