Так, ця родимка якась “дивна”. Розповідаємо про меланому, найагресивніший рак шкіри

Опубліковано: 14.07.2022

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Виділяють декілька видів раку шкіри. Але найчастіше ми чуємо про меланому. Меланома — це найагресивніший вид раку шкіри. Найбільше ця хвороба  розповсюджена в Австралії. 

В Україні, станом на 2018 рік, 2,4% нових діагнозів раку припадали саме на меланому. Проте якщо вчасно помітити хворобу, — шанси одужати дуже високі.  Що пізніше поставили діагноз, то похмуріші прогнози.

Як не проґавити такий важливий візит до дерматолога?

Коли це вже не просто родимка

Меланома може з’явитися як раптово, так і почати розвиватися з уже існуючої родимки, яка, здавалося б, з вами все ваше життя. Є ознаки, які можуть допомогти зрозуміти, чи родимка викликає занепокоєння. Існує така абревіатура-підказка:

A (​​ASYMMETRY) — родимка асиметрична.

B (BORDER) — родимка не має чітких кордонів, вони ніби розмиті. 

C (COLOR) — колір родимки неоднорідний. Можна помітити і чорний колір, і коричневий, є ділянки з червонуватим або якимось іншим відтінком.

D (DIAMETER) — часто меланома понад 6 мм в діаметрі. Підказкою може бути гумка на кінці олівця, її діаметр орієнтовно такий саме.

E (EVOLVING) — родимка дуже відрізняється від усіх інших на тілі або явно змінюється. 

Дерматолог Кузьма Хобзей зауважує, що прояви дуже орієнтовні.

Є асиметричні родимки, які є абсолютно доброякісними утвореннями. Є утворення менш як 6 мм, які потім діагностують як меланому. Тому це все орієнтовні параметри. А от що може викликати найбільше занепокоєнь так це її зміна. Якщо родимка збільшується, змінюється, на ній з’являються виразки це дуже тривожний сигнал”, — каже дерматолог.

Лікар наголошує, що дуже важливо регулярно проводити огляд в дерматолога. Частоту цих оглядів сімейний лікар або дерматолог можуть рекомендувати індивідуально після оцінки стану вашої шкіри та сімейної історії. Оскільки людина має вищий ризик розвитку меланоми, якщо такі випадки вже були в родині.

Як себе вберегти?

В першу чергу — необхідно захищатися від сонця.І чим світліша у вас шкіра, тим більший захист вам потрібен. Про те, як правильно захистити себе від сонячного опіку, ми писали ось в цьому матеріалі

Існує дуже популярний міф, що якщо ви подряпаєте родимку, то це обов’язково спричинить меланому. Дерматолог заспокоює: це не так. 

Поодиноке поранення здорової родимки не спричинить рак. Бо по суті, родимка це просто частина шкіри. Якщо ж родимка раптом сильно пошкодилась навіть від незначного впливу, то це скоріше ознака того, що вже почалися процеси розпаду. Але постійна травматизація родимки, навіть здорової, може бути небезпечна. Тому, якщо у вас є невус [ред. новоутворення] в такому місці, де ви весь час його травмуєте, то варто поговорити з дерматологом-онкологом про можливість його видалення”, — додає лікар.  

Лікування меланоми

Показник виживаності для пацієнтів, в яких діагностували меланому на ранніх стадіях, ще до її поширення на лімфатичні вузли, становить 99%. Є такі варіанти лікування:

→ хірургічне втручання;

→ хімієтерапія;

→ променева терапія;

→ імунотерапія;

→ таргетна терапія. 

Якщо меланому помітили на першій стадії, то, найімовірніше, буде достатньо хірургічного втручання. Як правило, така операція виконується під місцевою анестезією.  А от з хворобою на четвертій стадії, людину можуть спробувати лікувати імунотерапією.

Якщо дуже спрощено, то препарати імунотерапії допомагають нашому власному імунітету побороти рак. Це дуже дороге лікування і поки в Україні немає державних програм, які б покривали вартість препаратів.

Автор/ка:

Наталія Бушковська

Залучений/на експерт/ка

Кузьма Хобзей

Більше за темою:

Акне і гормони — чи завжди вони йдуть поруч?

Автор/ка: Діна Крилова

Застудилися? Ніяких «противірусних»! 6 фактів про ГРВІ

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

«Король вірусів» не втрачає позицій століттями: що ми знаємо про грип і захист від нього?

Автор/ка: Роман Пономаренко

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: