Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 24.05.2023

“Низький гемоглобін” або про все різноманіття анемії

автор/ка

Наталія Бушковська

Червоні кров’яні тільця (еритроцити) — особливі клітини, які доставляють кисень до всіх органів і тканин організму людини. Проте іноді стається так, що цих тілець недостатньо. Тоді людина може відчувати занепад сил, роздратування, біль в області грудної клітки, відчуття задухи, легке запаморочення. Серце починає битися швидше, а шкіра набуває блідого кольору — це симптоми анемії.

занепад сил;

роздратування;

біль в області грудної клітки;

відчуття задухи;

легке запаморочення;

серце починає битися швидше;

шкіра набуває блідого кольору.

Спочатку анемія може бути дуже помірною. Настільки помірною, що ви навіть не помітите ознак хвороби. Але без лікування відчуття нездужання буде посилюватись.

Анемія буває різна. І причини стану, відповідно, також бувають різні.

Апластична анемія

За такого стану організм припиняє виробляти достатню кількість червоних кров’яних тілець. Це стається через пошкодження стовбурових клітин у кістковому мозку людини. А саме вони відповідають за вироблення клітин крові.

Що може призводити до такого стану? Найчастіше мова про аутоімунні процеси, коли імунна система людини атакує власні стовбурові клітини.

Також серед факторів ризику:

→ вплив радіації та хімічної терапії (наприклад, при лікуванні онкозахворювань);
→ отруєння певними хімічними речовинами, як-от пестицидами та інсектицидами;
→ приймання деяких препаратів (наприклад, деякі засоби для лікування ревматоїдного артриту та певні антибіотики);
→ вірусна інфекція (гепатит, цитомегаловірус, ВІЛ тощо);
→ вагітність.

Як наслідок, людина відчуває слабкість, стає більш схильною до кровотеч та інфекцій. Це серйозний стан, який може розвинутися в будь-якому віці та мати різний ступінь тяжкості. Апластичну анемію передусім лікують за допомогою переливання крові. Залежно від перебігу та тяжкості хвороби, лікарі/ки можуть призначити певні медикаменти та навіть трансплантацію кісткового мозку.

Залізодефіцитна анемія

Це дуже розповсюджений тип анемії, коли організм виробляє замало здорових червоних кров’яних тілець через дефіцит заліза. Чому залізо? Бо саме воно входить до складу гемоглобіну — білка, який допомагає еритроцитам транспортувати кисень. Гемоглобін також називають дихальним пігментом крові, бо саме він надає крові червоного кольору.

Зазвичай цей стан корегують, приймаючи препарати із залізом. Іноді лікарі/ки розглядають додаткові методи лікування. Особливо якщо є підозра на внутрішні кровотечі.

Окрім вищезгаданих симптомів, ознаками залізодефіцитної анемії можуть бути:

→ поганий апетит (особливо в дітей);

→ вам хочеться їсти абсолютно непоживні речі — наприклад, крохмаль, кригу, ґрунт;

→ холодні руки та стопи;

→ ви відчуваєте, що язик запалений та болить.

Якщо ви підозрюєте в себе анемію — обов’язково зверніться до лікаря/ки.

Лише він/вона діагностує цей стан, визначить його причину та призначить адекватне лікування. Пігулки із залізом можуть мати неприємні побічні ефекти — нудоту, закрепи тощо. Лікар/ка порадить, як пом’якшити ці прояви та, за потреби, допоможе скорегувати раціон.

Серпоподібноклітинна анемія

Це дуже серйозний стан. За такого типу анемії форма червоних кров’яних тілець (еритроцитів) змінена — вони набувають вигляду серпа або півмісяця. У нормі це круглі та гнучкі клітини, що дає їм змогу легко переносити кисень судинами. Проте коли еритроцити мають серпоподібну форму, вони ніби “застрягають” у судинах. Це може блокувати або сповільнювати кров’яний потік. Як наслідок — важка анемія, болі та пошкодження органів. Періодичні напади болю, які ще називають больовими кризами, є одним з основних симптомів серпоподібної анемії.

Інші ознаки серпоподібноклітинної анемії:

→ набряки рук та стоп;
→ часті інфекції;
→ проблеми із зором;
→ затримка росту в пубертатному періоді тощо.

Це спадкове захворювання, яке не лікується. Проте існує терапія, щоб допомогти пацієнтам/кам полегшити стан.

Таласемія

Це також спадкове захворювання крові, за якого організм людини має нижчий за норму рівень гемоглобіну. Якщо ви маєте помірні прояви таласемії — лікування вам може й не знадобитися. Але за важких форм хвороби людина потребує регулярних переливань крові.

Серед симптомів таласемії:
→ втома;
→ слабкість;
→ шкіра стає блідою та/або набуває жовтуватого кольору;
→ деформація кісток обличчя;
→ сеча темного кольору;
→ здуття живота;
→ сповільнений ріст.

У деяких дітей ознаки захворювання можна помітити одразу при народженні. В інших — симптоми проявляються протягом перших двох років життя.

Анемія, спричинена дефіцитом вітамінів

Нестача не лише заліза може призводити до анемії. Якщо організму не вистачає фолієвої кислоти та вітаміну В12 — ви також можете відчути всі неприємні симптоми анемії.

Коли людина не отримує достатньо цих поживних речовин, організм виробляє кров’яні клітини занадто великого розміру. Через це вони втрачають здатність транспортувати кисень належним чином. У такому разі лікарі/ки можуть рекомендувати відновити нестачу вітамінами в пігулках або ін’єкціях.

Як бачите, не все так просто з анемією, яку в дитинстві радили “лікувати” поїданням печінки. Бережіть себе!

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: