Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 07.08.2024

Стійке почервоніння обличчя та інші симптоми: як дати раду з розацеа?

Припливи тепла до обличчя, стійке почервоніння шкіри, підвищена чутливість, запальні елементи — все це є симптомами хронічного захворювання шкіри, яке ми знаємо під терміном розацеа. Спільно з дерматологинею Світланою Кочергіною розповідаємо про цей стан та як можна вберегти свою шкіру від розацеа.

Найчастіше розацеа проявляється в жінок у віці 30 років і старше. Проте може дати про себе знати й раніше. Точна причина розвитку цієї хвороби шкіри досі незрозуміла. Проте є дані, що почервоніння обличчя, ймовірно, є початком запального процесу. Запалення може розвиватись унаслідок поєднання порушень судинно-нервової регуляції та роботи імунної системи.

Також варто згадати про мікроскопічного кліща Demodex folliculorum. Цей кліщ є частиною нормальної мікрофлори шкіри, проте на шкірі людей із розацеа його в рази більше. Насправді не з’ясовано, чи є це серед причин, чи наслідків захворювання, проте важливо пам’ятати і про такий зв’язок.

Наразі відомо про деякі передумови та фактори, які можуть спричиняти розвиток розацеа.

Серед них:
→ генетична схильність шкіри;
→ зовнішні чинники, які сприяють запальним процесам, як-от сонячне випромінювання, перепади температур, куріння, алкоголь, стрес тощо. 

Загострення розацеа пов’язують з такими тригерами:
→ ультрафіолетове випромінювання;
→ дуже висока/низька температура та перепади;
→ вітер;
→ гарячі страви та напої;
→ гостра їжа;
→ алкоголь та куріння;
→ стрес;
→ фізичні навантаження; 
→ деякі косметичні засоби;
→ деякі препарати: судинорозширювальні засоби, блокатори кальцієвих каналів, нітрати, нікотинова кислота, медикаменти, що містять вітаміни групи В. 

Шкіра може бути більш чутливою до того чи іншого тригера. Тому пацієнтам/кам рекомендують відстежувати загострення та фіксувати для себе, після чого вони виникають. На початку лікування можна вести щоденник, де ви відмічатимете припливи тепла до обличчя та що могло на це вплинути. 

Пацієнти/ки з розацеа скаржаться на:

→ постійне почервоніння обличчя (особливо в центральній частині);
→ розширення капілярів (маленькі судини на обличчі стають видимими), 
→ відчуття припливів тепла до обличчя;
→ відчуття печіння, поколювання, пощипування на шкірі;
→ сухість і лущення, стягнутість шкіри;
→ наявність запальних елементів;
→ ущільнення шкіри (часто в області носа).

Розрізняють 4 форми прояву захворювання:

→ еритематозно-телеангіектатична — проявляється припливами тепла та постійно наявною еритемою (почервонінням) у центральній частині обличчя;

→ папуло-пустульозна — форма, при якій наявні запальні папули та пустули (гнійнички);

→ фіматозна форма — проявляється потовщенням шкіри та розширеними порами, вузлами на поверхні. Зазвичай уражає ніс (ринофіма), проте також може поширюватися на вуха, підборіддя та лоб. Ця форма розацеа частіше виникає у чоловіків; 

→ офтальморозацеа — ураження очей. Очні симптоми розацеа включають відчуття піску в очах, сухість, свербіж, запалення повік, надмірна світлочутливість, затуманений зір.

Лікування від розацеа є та залежить від типу та тяжкості проявів. Найчастіше йдеться про місцеву допомогу з використанням лікувальних кремів і гелів та зміну способу життя, аби уникати тригерів і загострення розацеа, відповідно. Проте існує й системний підхід (для більш тяжких форм), який передбачає антибіотикотерапію, приймання ізотретиноїну, лазерне та хірургічне лікування (для ринофіми).

Щоб зменшити стійке почервоніння шкіри та розширення капілярів, використовують лікування за допомогою лазеру та intense pulsed light (IPL)  терапію (фототерапію). Оскільки такі типи терапії є суто симптоматичними й націлені на зменшення проявів на шкірі, а не на, власне, причини утворення розацеа, найбільш імовірно, що процедури доведеться періодично повторювати для досягнення та підтримання ефекту.

Напрочуд важливою для людини, яка має прояви розацеа, є корекція способу життя, відстежування та виключення тригерів, які можуть загострювати хворобу.

Серед загальних рекомендацій, які можуть стати помічними:
→ уникайте перепадів температур;
→ уникайте відвідувань бані, сауни тощо. Не протирайте обличчя кубиками льоду; 
→ обмежте споживання гострих та/або гарячих страв, напоїв, алкоголю (особливо — червоне вино);
→ обмежте або виключіть зовсім куріння; 
→ для чоловіків: використовуйте електричну бритву для гоління, щоб уникнути додаткового подразнення. Намагайтесь не використовувати лосьйони після гоління, які викликають відчуття печіння. Натомість можна спробувати наносити заспокійливий зволожувальний крем. 

Які є особливості догляду за шкірою для людей із розацеа й не тільки?

→ використовуйте спеціальні лінійки косметики для чутливої шкіри з розацеа. 

Такі засоби не містять спирту та віддушок. Щоденний догляд має включати делікатний гель або пінку для очищення шкіри обличчя, зволожувальний крем та сонцезахисний засіб. Також у доглядовій рутині можуть бути тоніки, сироватки, маски, помічні для заспокоєння та зволоження шкіри.

→ уникайте тривалого перебування на сонці, особливо в період найбільшої сонячної активності (з 10 до 16 години дня), обов‘язково використовуйте сонцезахисні засоби з SPF 50+, носіть сонцезахисні окуляри.

Іноді сонцезахист на хімічних фільтрах може викликати відчуття печіння. У таких випадках краще використовувати засоби на основі фізичних фільтрів (оксид цинку чи діоксид титану). Аби дізнатись більше про догляд за шкірою в сонячний сезон, ознайомтесь із гідом, який ми створили спільно з «Бережи себе». Деталі тут.

не застосовуйте скраби, щітки для очищення обличчя, не варто терти шкіру рушниками.

тестуйте косметику, перш ніж нанести на все обличчя. Це можна зробити на невеличкій ділянці в периферичній частині обличчя (на шиї, ближче до вуха, наприклад). Для перекриття стійкого почервоніння можна використовувати основи під макіяж із зеленим пігментом. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: