Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 17.09.2024

Рак шкіри — це не лише про меланому. Як вчасно розпізнати небезпечну хворобу?

Усі знають про меланому — як про найбільш агресивний тип раку шкіри. Ба більше, дехто може сприймати ці визначення як синоніми. Проте варто розуміти, що існують різні типи онкологічних захворювань шкіри. У цьому тексті зупинимося детальніше на «немеланомних» типах захворювання, коли онкологічні процеси починаються не в меланоцитах, а в інших клітинах шкіри.

Як і будь-який інший рак, хвороба пов’язана з аномальним діленням клітин у шарах шкіри. Коли йдеться про меланому, то порушення відбуваються в клітинах верхнього шару шкіри — меланоцитах. Інші типи раку шкіри, як-от плоскоклітинна та базальноклітинна карциноми походять з кератиноцитів.

Найчастіше, проте не виключно, це трапляється через шкідливий вплив сонця (обличчя, кінцівки, губи, шия, груди, шкіра голови тощо). Іноді потерпають ділянки, які не часто опромінюються сонячними променями, як-от долоні, ступні, ділянка під нігтями, навколо геніталій тощо. 

Цей тип раку починається в базальних клітинах, які в нормі відповідають за відновлення відмерлих клітин. Найчастіше прояви спостерігаються на ділянках, які найбільше зазнають сонячного впливу. Сонцезахисний крем, капелюх із широкими полями та якнайменше часу на сонці — гарний план, аби захиститись від цього типу раку.

Ось як зміни на шкірі, характерні для базальноклітинної карциноми, описують фахівці провідної американської клініки Mayo Clinic:

→ напівпрозоре вузлове утворення кольору шкіри. Блискуче, може мати рожевий або перламутровий відтінок із сіткою розгалужених судин на поверхні . На шкірі темного кольору пухлина часто виглядає коричневою або навіть чорною з блиском. Утворення також може кровоточити й покриватися кіркою.

→ коричнева, чорна або синя виразка з темними плямами з піднятим напівпрозорим краєм (виразкування на поверхні шкіри); 

→ пласка луската ділянка з піднятим краєм, яка з часом може значно збільшуватися;

→ білі воскові ушкодження, схожі на рубці, без чітко визначеного краю.

Важливо! Діагноз може поставити лише лікар/ка.

Якщо ви маєте описані вище або схожі пошкодження на шкірі, які не загоюються та/або погіршуються з часом, вам необхідно терміново звернутися до дерматолога.

Окрім впливу сонця, є й інші фактори, які підвищують ризики розвитку цього типу раку:

генетична схильність. Якщо у вашій родині були випадки базальноклітинного раку шкіри, ви в групі ризику розвитку захворювання на якомусь етапі життя. Це не означає, що ви беззаперечно матимете з ним справу, йдеться лише про підвищені ризики, на які варто зважати. 

приймання ліків, які пригнічують імунітет. Такі препарати можуть призначати людям після трансплантації органів та за інших серйозних медичних станів. Ліки сприяють тому, що організм «приймає» новий орган. Водночас пригнічуючи імунітет, така терапія підвищує й ризики розвитку базальноклітинного раку шкіри.

контакт із миш’яком. Так чи інакше ми контактуємо з миш’яком у навколишньому середовищі. Проте високі дози цього металу підвищують ризики розвитку раку шкіри, зокрема базальноклітинного. Це особливо стосується тих, хто працює з миш’яком на виробництві чи вживає забруднену ним воду.

→ спадкові синдроми. Деякі генетичні захворювання можуть підвищувати ризик базальноклітинної карциноми, зокрема синдром Горліна-Гольця та пігментна ксеродерма (проявляється у надмірній чутливості до ультрафіолетового випромінювання).

Другий за поширеністю тип раку шкіри після базальноклітинного. Якщо виявити захворювання на ранніх стадіях, більшість пацієнтів має позитивний прогноз. У рідкісних випадках хвороба може метастазувати й поширюватись на інші органи й системи. Зростання пухлини може викликати серйозні ускладнення.

Аномальний поділ пласких клітин епітелію спричинений надмірною кількістю ультрафіолетового (УФ) випромінювання. Це може бути сонячне світло, солярій чи УФ-лампа. Захист шкіри від ультрафіолету стане дуже в пригоді, аби зменшити ризики розвитку цього типу раку.

Плоскоклітинний рак зазвичай виявляють на ділянках шкіри, які часто зазнавали впливу ультрафіолету.

Як може виглядати плоскоклітинний рак шкіри?

→ тверда шишка (наріст) на шкірі, жорстка на дотик, зазвичай має колір шкіри, може кровоточити та мати заглиблення всередині;
→ плоска виразка з лускатою скоринкою, червона;
→ жорстка луската пляма на губі, яка може перетворитися на відкриту рану;
→ виразка/рана, яка не загоюється або виникає знов після загоєння;

Також є деякі сумісні ознаки, які можуть вказувати на розвиток захворювання. Фахівці Cleveland Clinic виділяють такі:
→ білі або бліді плями на яснах, язику, щоках, у ротовій порожнині;
→ пошкодження на нижній губі у вигляді тріщин та сухості шкіри, при перебуванні на сонці може виникати печіння в цій ділянці;
→ шишка на шкірі, яка має інший колір від шкіри навколо, на дотик суха й луската, свербить. 

Плоскоклітинний рак шкіри може розвинутися у будь-кого. Однак існує група ризику, до якої входять люди:
→ які зазнали сильних сонячних опіків у молодому віці;
→ віком понад 65 років;
→ з ослабленою внаслідок лікування імунною системою або ті, хто пережив трансплантацію органу;
→ з блідою шкірою, блакитними або зеленими очима, білявим чи рудим волоссям;
→ які курять;
→ мали або мають контакт із миш’яком ( працюють на виробництві, контактують у навколишньому середовищі тощо).

Раки шкіри переважно лікуються хірургічним шляхом, мають позитивний прогноз і не потребують додаткового втручання. Помічною за певних типів базальноклітинних карцином може бути місцева терапія (спеціальні гелі та мазі). Для лікування обох видів раку шкіри в певних випадках може бути застосована променева терапія. Якщо ж захворювання розповсюджується у внутрішні органи, може знадобитись імунотерапія або таргетна (прицільна) терапія.

Пам’ятайте, вчасна діагностика хвороби — це високі шанси на одужання та повноцінне життя надалі.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: