Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 10.04.2024

Запах як із манікюрного кабінету? Можливо, у вашої дитини «підвищився» ацетон

автор/ка

Наталія Бушковська

Запах ацетону важко з чимось сплутати! Медична назва такого стану — кетотична гіпоглікемія. Що це за явище таке, чому виникає в дітей і не тільки та як дати цьому раду? Відповідаємо на поширені питання.

Що означає «ацетон підвищився»?

Передусім ідеться про гіпоглікемію, тобто зменшення концентрації цукру (глюкози) в крові. Якщо організм не отримує достатньо глюкози, він вимушений «споживати» власні жирові відкладення задля енергії. Під час цього процесу виділяються похідні продукти — кетонові тіла (ацетон зокрема). Саме через них дихання людини має специфічних запах. Виявити кетони можна, зробивши аналіз крові та/або сечі. Наразі в аптеках доступні експрес тести, які можна використовувати вдома.

Таке часто буває в дітей, які хворіють на вірусну інфекцію, погано харчуються, мають зневоднення тощо. Також підвищення ацетону можна спостерігати в дітей із діабетом: це загрозлива ситуація, яка часто потребує госпіталізації. Дорослі можуть страждати на таке явище, бо… дотримуються кето-дієти (от і секрет назви!). Звичайно, це не єдина причина.

Симптоми підвищення «ацетону», окрім специфічного запаху:
→ слабкість;
→ нудота;
→ блювання;
→ біль у животі, часто в ділянці пупка.

Як це лікується?

Специфічного лікування не існує. Проте в разі коли такий стан викликаний нестачею глюкози, помічним може стати солодкий напій, як-от сік, солодкий чай, шматок шоколаду чи страва, багата на вуглеводи. Не варто відпоювати дитину чимось несолодким на кшталт трав’яного чаю. Це не буде ефективним. У важких випадках, коли блювання важко зупинити, може знадобитись госпіталізація та введення глюкози внутрішньовенно.

Але ж не у всіх дітей є така проблема! Чому деякі страждають від цього, а деякі ні?

Конкретна причина — невідома. Проте існують фактори, які можуть сприяти розвитку цього стану. Зокрема відомо про деякі особливості в організмі дітей із кетотичною гіпоглікемією:

→ як правило, вони використовують енергію із запасів у печінці та переходять на виробництво кетонів раніше, ніж інші діти;

→ у деяких випадках організм не завжди може ефективно використовувати енергію з жирів і м’язів, щоб підтримувати рівень цукру в крові.

Проте є й хороші новини: у більшості дітей це минає з віком.

Чи може підвищений «ацетон» бути ознакою більш серйозних хвороб?

Так! Наприклад, діабету 1-го типу. Якщо у вашої дитини періодично підвищується «ацетон», водночас немає діагностованого діабету, зверніть увагу на такі симптоми:
→ втрата ваги;
→ спрага;
→ часте сечовипускання;
→ підвищення апетиту;
→ розмитий зір;
→ слабкість і втома;
→ і… так, виділення кетонів, що для дитини з діабетом може бути смертельним.

Якщо ж у вашої дитини діабет, при цьому вона блює та має високі показники цукру в крові й рівня кетонів (що можна визначити експрес тестами вдома), необхідно викликати екстрену допомогу.

Чи існує профілактика цього стану?

Можна лише зменшити ризики кетотичної гіпоглікемії. Передусім:

→ обмежте період, коли дитина тривалий час голодує. Наприклад, спить довго у вихідні дні й пізно снідає;

→ у разі застуди й поганого апетиту, важливо давати дитині пити підсолоджені напої маленькими ковтками.

Чого робити НЕ варто:

→ обмежувати раціон, наприклад, «сідати» на певну дієту: якраз нестача калорій і може спровокувати гіпоглікемію;

→ боятися солодких напоїв: не варто давати їх дитині регулярно. Проте це допоможе швидко підняти рівень цукру в крові та запобігти важчим симптомам, як-от блюванню та госпіталізації.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: