Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 22.04.2024

Нирки як потужний фільтр організму: чому так важливо про них піклуватись?

автор/ка

Наталія Бушковська

У «Бережи себе» ми вже розповідали про багато органів і систем в організмі. Настав час детальніше розглянути нирки. Що важливо про них знати? Як вчасно зрозуміти, що виникли проблеми з нирками й час навідатися до лікаря? Відповідаємо на поширені запитання.

Яка основна функція нирок?

Передусім нирки «відповідають» за виведення з організму надмірної рідини та продуктів життєдіяльності разом із сечею, тобто слугують таким собі «фільтром».

Нирки регулюють вміст солі, калію й кислот в організмі — це критично важливо для здоров’я. Ба більше, цей парний орган також виробляє гормони, які впливають на роботу інших органів, зокрема допомагають регулювати артеріальний тиск і контролювати метаболізм кальцію. А гормон еритропоетин, наприклад, стимулює утворення еритроцитів (червоних кров’яних тілець).

Що ще важливого відбувається завдяки ниркам:

→ вони виробляють активну форму вітаміну D, яка допомагає організму засвоювати кальцій (привіт, міцність кісток!);
→ підтримують pH баланс у крові;
→ можуть навіть утворювати глюкозу (цукор), коли в крові трапляється її нестача.

Де знаходяться нирки?

У нормі людина має дві нирки, кожна з яких знаходиться по два боки хребта в нижній частині грудної клітки. Нирки — це окремий всесвіт! Вони містять мільйони маленьких часточок — нефронів — скупчення дрібних кровоносних судин. Кожна така частинка — ніби окремий фільтр. Тільки уявіть: через таку будову, нирки відфільтровують орієнтовно половину чашки крові щохвилини! 

Як зрозуміти, що з нирками щось не так?

Хронічні захворювання нирок розвиваються поступово, і на початку людина може й не помітити проблему. Проте якщо патологія прогресує, нехтувати проявами вже стає неможливо. Звичайно, усе залежить від складності ситуації.

Тривожні симптоми, які можуть вказувати на порушення функції нирок:
→ нудота та блювання;
→ швидка втомлюваність, слабкість;
→ втрата апетиту;
→ проблеми зі сном;
→ сечовипускання може почастішати або навпаки — людина рідше ходить у туалет;
→ підвищення артеріального тиску;
→ набряки;
→ задишка, якщо рідина починає накопичуватися в легенях;
→ біль у грудях, якщо рідина накопичується в ділянці серця;
→ погіршення когнітивних здібностей;
→ сухість та свербіж шкіри.

Симптоми порушення роботи нирок неспецифічні — це означає, що такі прояви можуть виникати й через інші хвороби. Проте люди, які перебувають у групі ризику щодо розвитку хвороб нирок, мають бути особливо уважними до себе.

До групи підвищеного ризику дисфункції нирок входять:

→ люди старшого віку;
→ ті, хто страждає на цукровий діабет;
→ люди з артеріальною гіпертензією;
→ ті, хто має випадки хронічних захворювань нирок у родині.

Чи є аналізи, які допоможуть виявити проблеми з нирками?

Так, це аналіз сечі для визначення специфічного білка. Ідеться про альбумін — простий білок, надмірна кількість якого в сечі може вказувати на пошкодження фільтраційних одиниць нирок. Зазвичай цей показник розраховують через співвідношення альбумін/креатинін (ACR). Проте позитивний результат аналізу на альбумін також може бути наслідком лихоманки або важких фізичних навантажень — тому може знадобитися повторне тестування за кілька тижнів.

Як лікують захворювання нирок?

Лікування залежатиме від типу хвороби. У разі інфекції, наприклад бактеріального пієлонефриту, допоможе антибактеріальна терапія. Також успішно лікуються камені в нирках — за допомогою препаратів та дієти або хірургічних методів.

Уповільнити процес руйнування нирок здатні деякі лікарські засоби. Наприклад, інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (ACE), що використовуються для лікування високого артеріального тиску, також допомагають сповільнити прогресування хронічної хвороби нирок.

Проте є випадки, коли хронічна патологія нирок переходить у термінальну стадію. У такому разі медикаментозне лікування рідко є дієвим. Більшість хворих потребують замісної терапії, наприклад діалізу, або трансплантації нирки. Якщо нирки не виконують своєї функції, а пацієнт/ка очікує на трансплантацію, ефективним може виявитися гемодіаліз (по суті, «штучна нирка») та/або перитонеальний діаліз (альтернативна процедура очищення рідин і електролітів у людей, які страждають від ниркової недостатності).

Лікар-нефролог пояснить суть різних терапевтичних підходів та допоможе пацієнту/ці з порушенням функції нирок обрати найліпший для себе варіант лікування.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: