Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 23.04.2024

Як завершити грудне вигодовування безпечно та з комфортом для мами й малюка?

автор/ка

Олена Мацех

ВООЗ та ЮНІСЕФ рекомендують починати годувати дитину грудьми в першу годину після її народження й продовжувати виключно грудне вигодовування протягом першого півріччя. Це значить, що в цей період не варто давати дитині іншої їжі чи рідини, зокрема воду. Орієнтовно у віці з 6 місяців і далі, додатково до грудного молока, варто знайомити дітей із безпечним і збалансованим прикормом.

До року грудне молоко залишається основним джерелом енергії та поживних речовин для малюка. Після року воно також не втрачає корисних властивостей, навпаки — чим довше немовля отримує грудне молоко, тим краще формується у нього/неї прикус, захист від інфекцій, а в мами, своєю чергою, зменшується ризик розвитку раку молочної залози.

Грудне вигодовування рекомендують продовжувати до 2 років або більше за бажанням матері й дитини. 

Чи є точний час, коли варто завершувати грудне вигодовування?

Ключовим у цьому питанні є рішення матері, яке вона приймає, врахувавши свої можливості, готовність дитини й супутні обставини.

Деякі причини, які виглядають логічними, не є достатніми, щоби передчасно завершити грудне вигодовування. І ось чому:

хвороба матері та необхідність приймання ліків.

Насправді є велика кількість лікарських засобів, які сумісні з грудним вигодовуванням. Ви можете обговорити можливість їх використання або заміни на інші зі своїм лікарем. Додатково перевірити ліки на сумісність із ГВ можна на ресурсі e-lactancia.

→ вихід на роботу.

За правильної організації та планування грудного вигодовування, його можна поєднувати з роботою. Відповідно до Кодексу законів про працю, жінки з дітьми віком до півтора року мають бути забезпечені додатковою перервою (не рідше ніж що три години, тривалістю не менше 30 хвилин кожна), щоб відлучитись і зцідити молоко чи погодувати дитину.

→ нова вагітність.

Годування дитини грудним молоком не впливає на перебіг нормальної вагітності. Ви можете відчувати втому, біль у ділянці сосків, зменшення обʼєму вироблення молока, однак нова вагітність не є абсолютним показом завершувати грудне вигодовування. Після народження дитини ви можете годувати обох дітей разом, такий спосіб годування називається тандемом.

Як завершити грудне вигодовування м’яко та без стресу для обох?

Найбільш делікатним варіантом буде завершувати грудне вигодовування поступово, з турботою про вас і дитину. Цей процес може тривати кілька тижнів або місяців і дає змогу зменшити потенційний стрес від відлучення дитини від грудей. Раптове припинення грудного вигодовування може бути фізично та емоційно травматичним як для вас, так і для дитини. За можливості, уникайте такий спосіб.

Чи існує дієвий універсальний алгоритм завершення грудного вигодовування, який працював би однаково для кожної пари мама-дитина? Ні, не існує. Разом із тим, є певні кроки, які залишаються актуальними практично в усіх випадках:

→ Розмовляйте з дитиною про майбутні зміни у її житті: маленькі діти також розуміють, коли до них звертаються з любовʼю та турботою.

→ Подумайте, які саме потреби задовольняє дитина за допомогою грудного вигодовування:

  • чи їсть він/вона «дорослу» їжу, як влаштований раціон дитини, чи набирає вона масу тіла тощо. За потреби, проконсультуйтесь з приводу харчування дитини з вашим сімейним лікарем чи лікаркою;
  • як дитина засинає та чи вміє робити це окремо від годування? Якщо ні, вводьте поступово нові ритуали на сон, які будете повторювати щовечора. Так дитина запамʼятовуватиме, що після певних дій буде сон. Такими ритуалами можуть бути купання, читання, складання іграшок чи інша активність, яка сповільнює роботу нервової системи;
  • як дитина заспокоюється: якщо вона впала чи засмучена, чи можете ви покращити їй настрій іншим способом, окрім як прикладання до грудей? Наприклад, обіймами, словами, погладжуваннями.

→ Виділіть ресурс на те, щоб проводити якісно спільний час із дитиною в процесі відлучення. Моменти прикладання до грудей — це можливість дитини взаємодіяти з мамою. Подумайте, що може замінити цей контакт: ігри, прогулянки, малювання чи те, що приносить радість вам обом.

→ Поширеною є практика розпочинати відлучення зі скорочення хаотичних годувань протягом дня. Водночас обовʼязково пояснюйте дитині умови, коли та як вона отримає грудне молоко — наприклад, що це відбудеться на сон чи вночі. Уникайте сидіння у звичних для вас «годувальних» місцях, щоб не заохочувати дитину просити груди.

→ Ви можете самостійно обирати, від яких годувань відмовлятись наступними: на денний чи нічний сон, ранкові чи нічні. Спирайтеся на те, як зручніше вам і вашій дитині. Може трапитись таке, що якісь годування ви скасуєте, водночас інші вам буде комфортніше залишити на більш тривалий час.

→ Не пришвидшуйте подій, прислухайтесь до темпу вашої дитини, виділіть на відмову від кожного годування кілька днів або ж тижнів.

Змінюйте рутину, якщо цього вимагають умови: ви можете додавати перекуси або ж прокидатись раніше для сніданку.

→ Потурбуйтесь, щоб ваш одяг не був надто відкритий: обмежте легкий доступ дитини до грудей.

→ Заручіться підтримкою сімʼї: якщо всі готові допомогти вам і дитині під час відлучення, ніхто не намагається його прискорити й не тисне, цей процес мине простіше та комфортніше.

Якщо ви завершуєте грудне вигодовування, коли дитині ще немає одного року, їй може знадобитись введення високоадаптованої молочної суміші, адже до цього віку грудне молоко є основним джерелом енергії для дитячого організму. У разі завершення грудного вигодовування в дітей, старших за один рік, немає потреби давати малюку заміну у вигляді суміші.

Що відбувається з грудьми після завершення грудного вигодовування?

Якщо ви завершуєте грудне вигодовування поступово, то молоко починає вироблятись у меншій кількості відповідно до нових потреб дитини. Груди стають менш наповненими й можуть зменшуватись до розміру, який був до вагітності.

Якщо скорочення годувань відбувається занадто швидко, інколи може зʼявлятись відчуття болю, набряку чи затвердіння в грудях.

У таких випадках дійте за простим алгоритмом:
→ злегка підцідіть груди до відчуття полегшення, проте не повністю (адже це стимулюватиме додаткове вироблення молока);
→ зробіть лімфодренажний масаж: легкими ковзними рухами від соска до периферії;
→ прикладіть до грудей холод на деякий час (до 10 хвилин).

Після повного завершення грудного вигодовування молоко припиняє вироблятись, проте воно ще може залишатись у грудях деякий час. Зазвичай процес самовільного виділення молока триває до трьох місяців, і це не потребує втручання. При натисканні на груди молоко може виділятись довше, навіть до кількох місяців чи років. Якщо при цьому ви відчуваєте біль, ущільнення чи виділення стають інтенсивніші та/або змінюють колір, не відкладайте візит до лікаря, який/яка призначать додаткові обстеження за потреби.

Що НЕ варто робити, щоб «відлучити» дитину від грудного молока?

→ перевʼязувати груди, щоб молоко «перегоріло»: процес, коли організм жінки припиняє виробляти молоко в грудях доволі складний і не зупиняється внаслідок тиску на них. А ось лактостаз або мастит можуть стати наслідками таких дій;

→ залишати дитину вдома з іншими людьми, а мамі поїхати кудись. Це доволі серйозний стрес для дитини, коли зникли не лише груди, але й рідна людина;

→ мастити груди зеленкою, перцем, гірчицею, травами, заклеювати ділянку сосків пластиром тощо. Груди, до яких дитина прикладалась все своє життя, одним днем стають «не такі», немовля може відчути себе обманутим;

→ розпочинати процес завершення грудного вигодовування водночас із прорізуванням зубів у дитини, хворобою чи іншими потенційно стресовими подіями, як-от початком відвідування дитячого садку, переїздом, розлученням тощо;

→ замінювати грудне вигодовування вночі на годування дитини з пляшки сумішшю чи тваринним молоком. Дитина від 1 року, як правило, не потребує такого харчування. Крім того, годування з пляшки може підвищувати ризик виникнення карієсу, а тваринне молоко — залізодефіцитної анемії;

→ обмежувати себе у споживанні рідини — пийте за відчуттям спраги, це не впливатиме на обʼєм виробленого молока;

→ приймати ліки для пригнічення лактації: деякі з препаратів, які можуть потенційно зменшувати вироблення молока, впливають на гормон пролактин, тому працюють вони лише в перші дні після пологів, коли концентрація пролактину є високою.

Що може піти не так, і як розв’язувати ці питання?

Якщо відлучення відбувається занадто швидко для дитини, вона може сигналізувати про це. Передусім поведінкою: ви зауважите, що почастішали істерики, хвилювання, нічні пробудження, з’явився новий страх розлуки чи режим «липучки». Якщо ви бачите подібні знаки, спробуйте сповільнити процес і виділяти більше часу на кожен з етапів завершення. За можливості, проводьте з дитиною більше часу.

Можливі відкочування процесу назад. Наприклад, під час хвороби дитини чи болісного прорізування зубів, коли вона просить груди частіше, ніж у вас встановлено новими правилами. Зробити паузу, не рухатись далі або ж повернутись на крок назад — це нормально. Ви зможете продовжити, тільки-но дитина почуватиме себе здоровою. 

Як позбутися почуття провини перед дитиною через завершення грудного вигодовування («я погана мама»)?

Грудне вигодовування — важливий процес, водночас це лише одна з можливостей дати свою любов і тепло дитині. У вас все ще залишаються обійми, близькість і спільне проведення часу. Після завершення грудного вигодовування стосунки з дитиною можуть змінюватись і ставати по-новому цікавими. Ви можете відчувати різні емоції через відлучення дитини від грудей: тривогу, сум, відчай та інші. Бо це дійсно непросто. Дайте можливість і собі також звикнути до нового етапу в материнстві. Якщо відчуваєте, що все надто тяжко або сум триває понад 2 тижні, обговоріть це зі своїм сімейним лікарем чи лікаркою.

Як і весь період грудного вигодовування, його завершення — це ваш спільний із дитиною особливий час. За можливості, пройдіть його з повагою й чуйністю до почуттів дитини та власних. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: