Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 15.04.2024

Набряк, застій молока, біль у грудях: головне про лактостаз

автор/ка

Олена Мацех

Лактостаз, або ж локалізоване звуження протоки молочної залози — це стан, що виникає внаслідок застою молока всередині протоки. Таке стається, коли молока виділяється менше, ніж виробилось. Серед можливих причин — набряк через гіперлактацію, тобто надмірне вироблення молока, а також порушення мікробіому молока.

Не слід собі уявляти звуження протоки буквально як її закорковування однією великою пробкою. Фізіологічно та анатомічно це неможливо, адже протоки переплітаються між собою. Звуження виглядає як зона ущільнення в певному місці або ж застійна тканина молочної залози, яка за своєю природою дуже ніжна. Це розуміння механіки процесу буде корисним при виборі правильної тактики допомоги.

Що може спричинити лактостаз?

→ нагрубання молочних залоз — те, що в побуті називають «прийшло молоко», коли на 3-5 день після пологів жінка відчуває наповнення грудей. Вони стають щільні, цей стан може супроводжуватись болем та чутливістю молочних залоз і потребує особливої уваги;

→ тиск на певну ділянку грудей, спричинений, наприклад, незручною білизною, паском безпеки, сумкою через плече. Іноді лактостаз виникає після тривалого лежання на одному боці, зокрема уві сні;

→ рубці після операцій на грудях чи внаслідок проведеної колись біопсії новоутворень молочної залози;

→ зціджування, оскільки це може викликати нагрубання або травму грудей;

→ гіперлактація — стан, коли молока виробляється більше, ніж малюк його потребує;

→ використання накладок для сосків;

→ проблеми з технікою годування — відбувається недостатній вихід молока, що спричиняє місцевий набряк. Таке трапляється, до прикладу, у матерів, діти яких є сонливими, вʼяло смокчуть груди, швидко засинають або мають коротку вуздечку язика;

→ тривалі перерви між годуваннями чи зціджуваннями, коли дитина починає довше спати вночі;

→ обмеження тривалості годувань через різні причини.

Як проявляється лактостаз?

ділянка ущільнення в молочній залозі, яку можна відчути на доторк;
→ локалізований біль;
→ почервоніння шкіри над ущільненням.

Корисним буде оглянути ділянку сосків і визначити, чи нема на них утворення у вигляді пухирця або цятки білого кольору. Якщо ви бачите подібне, це може свідчити про закупорку протоки. У такому разі необхідно звернутись до лікаря, який/яка призначать відповідне лікування.

Серед поширених, проте небезпечних, способів допомоги за наявності білої цятки на соску — механічне її видалення підручними засобами. Не практикуйте це! Попри те, що це може принести деяке полегшення, збільшується ризик інфікування, поширення запалення та ймовірність повторного формування. Для лікування білої цятки лікар/ка може призначити місцевий засіб, що є безпечним та ефективним.

Застій молока може привести до розвитку запалення — маститу. Якщо звуження проток і застій молока в альвеолах (найдрібніших частинках молочних залоз, де утворюється молоко) посилюються, може розвинутися запальний і далі — гострий бактеріальний мастит. Більше про цей стан ми розповідали тут. Це може прогресувати до флегмони або абсцесу, особливо коли тканини травмуються агресивним масажем грудей.

Саме тому дуже важливо не нехтувати симптомами і не гаяти час, а вчасно звернутись до лікаря, щоб розпізнати стан та отримати рекомендації, не варто сподіватись, що симптоми минуть самостійно.

То як можна собі допомогти при лактостазі?

Передусім важливо заспокоїтись та спробувати розслабитися. За виділення молока з грудей відповідає гормон окситоцин, дія якого блокується при стресі. Тому відпочинок і спокій стимулюють вироблення гормону, що в результаті дорівнює хорошому виділенню молока.

Також важливо приділити достатньо уваги догляду за молочною залозою, в якій відчувається біль. Відкладіть зайві справи, робота з лактостазом потребує зосередженості та послідовності.

Ось кілька рекомендацій, які можуть бути помічними:

→ Передусім не припиняйте годувань — прикладати дитину до ураженої молочної залози безпечно, молоко не стає гіршим чи шкідливим. Робіть це регулярно на вимогу дитини, проте уникайте надто частого годування лише з цієї молочної залози.

→ Прикладання надміру або зціджування руками чи молоковідсмоктувачем, щоб повністю спорожнити груди, стимулює збільшення вироблення молока та, відповідно, посилення набряку. Це може лише погіршити ситуацію.

→ Стежте, щоб прикладання дитини відбувалось правильно. Ознаки, що все добре: дитина глибоко захоплює груди, в ротик потрапляє сосок і ділянка ареоли, а найбільше її нижня частина, підборіддя дитини наче втоплене у грудях, носик вільний, губки вивернуті назовні, й ви чуєте ковтки при смоктанні. Поширеною є думка, що потрібно годувати дитину, нависаючи над нею, або намагатись прикласти її підборіддям до місця ущільнення. Однак ці рекомендації не мають доведеного впливу та не полегшують симптоми лактостазу. Не варто робити це своєю основною ціллю.

→ Полегшення може принести лімфодренажний масаж грудей. Спробуйте робити легкі ковзні рухи руками вздовж молочної залози від соска до периферії. Важливо виконувати це максимально чуйно, без болю, уникати натискань пальцями в глибину тканини залози.

→ Після лімфодренажного масажу та годування дитини можна прикласти холод над ділянкою, де відчувається ущільнення. Саме холод допомагає зняти набряк і зменшити біль.

→ Біль також можна тамувати за допомогою препаратів, як-от ібупрофену або парацетамолу, які сумісні з грудним вигодовуванням. Перш ніж приймати ліки обов’язково порадьтесь із лікарем щодо дозування та тривалості їх застосування.

Що НЕ можна робити при лактостазі?

→ Уникайте глибокого масажу молочної залози — болісні розціджування категорично заборонені. Не варто намагатись видавлювати ділянку ущільнення, це лише додатково травмує тканину молочної залози.

→ Уникайте використання накладок на соски, якщо це можливо. Діти можуть не так ефективно висмоктувати молоко з грудей через накладку. Відповідно, ділянка ущільнення може не розсмоктуватись тривалий час.

→ Компреси на груди НЕ допомагають — з ефірними оліями, димексидом, спиртом, харчовими продуктами абощо. Це неефективно й забирає час, коли ви могли б робити дійсно потрібні дії для самодопомоги. Ба більше — це може бути небезпечно, зокрема викликати опіки чи посилення набряку в молочній залозі.

→ Не потрібно додатково очищати шкіру грудей чи ділянки сосків. Рутинна стерилізація деталей молоковідсмоктувача також недоцільна, достатньо звичайного миття з милом після кожного використання.

Які червоні прапорці при лактостазі можуть свідчити про розвиток ускладнень?

→ якщо після правильного й послідовного виконання алгоритму самодопомоги, не настає покращення за 48 год;
→ якщо підвищується температура тіла;
→ якщо зʼявляються грипоподібні симптоми, як-от озноб, пітливість, загальна слабкість, біль у мʼязах чи суглобах.

Ці симптоми можуть свідчити про мастит чи іншу патологію молочної залози. Їх поява потребує особливої уваги, більш інтенсивних заходів допомоги і обовʼязкового контролю стану спільно з лікарем.

Як можна запобігти розвитку лактостазу?

→ годуйте дитину на вимогу, не робіть занадто довгих перерв між годуваннями;
→ стежте, щоб прикладання було ефективним;
→ при появі симптомів гіперлактації звертайтесь до лікаря по допомогу;
→ носіть зручну білизну належного розміру, яка буде підтримувати — набряк і застій молока можуть виникати через недостатню підтримку грудей або навпаки надмірний тиск бюстгальтера.

Закупорка молочних проток може статись у будь-якої жінки в період грудного вигодовування. Це дійсно викликає біль, дискомфорт, набряк. Гарною новиною є те, що ця проблема вирішується, тому довіряйте лише перевіреним джерелам інформації, користуйтесь ефективними рекомендаціями, будьте послідовні й упевнені в своїх діях.

У разі виникнення складнощів, не відкладайте візит до лікаря: вчасне звернення — це запорука успішного результату.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: