опубліковано: 05.06.2023
Стосунки з лікарем/кою: як побудувати довіру?
У попередньому матеріалі спільно із сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською ми говорили про нову систему сімейної медицини, яка запрацювала в Україні 5 років тому. Ми торкнулися теми вибору лікаря чи лікарки загальної практики та базових питань, які можна поставити для перевірки, чи ваші цінності збігаються.
Який наступний крок? Створення партнерських стосунків із фахівцем/чинею та розуміння ваших прав та обов’язків.
До завдань сімейної (первинної) медицини входить спостереження, консультування, діагностика та лікування найпоширеніших хвороб і станів, з якими зустрічаються люди.
Сімейний/а лікар/ка — це точка входу в медичну систему.
За стандартами розвинутих країн на “первинці” вирішують близько 80 % всіх медичних запитів населення без залучення вузьких спеціалістів. Цей показник залежить від кваліфікації лікарів, а також від можливостей медичного закладу щодо діагностики та лікування. Наявність відповідних інструментів, апаратів, реактивів у лабораторії визначає обсяг медичних послуг, які вам можуть надати в сімейній амбулаторії.
Що входить до обов’язків сімейного/ої лікаря/ки?
Загалом до обов’язків лікаря/ки первинки входить надання планової медичної допомоги населенню. Це не екстрена служба порятунку. Здебільшого скарги, з якими терміново слід звернутися до медиків серед ночі чи у вихідні — це не компетенція сімейної медицини. Якщо мова про травму, серцевий напад, сильний біль у животі, кровотечу тощо — це переважно запит до невідкладної допомоги чи приймального відділення стаціонару.
З якими запитами може допомогти сімейний лікар або лікарка?
→ “застудні” вірусні захворювання дихальної системи (ГРВІ);
→ пневмонії та бронхіти, астма;
→ гіпертонія та інші порушення роботи серцево-судинної системи;
→ цукровий діабет;
→ гастроентерологічні скарги;
→ проблеми з нирками та сечовивідними шляхами;
→ неврологічні порушення;
→ симптоми тривожності та депресії тощо.
Фактично, лікар/ка допомагає зорієнтуватися з наступними кроками. Якщо симптоми потребують детального обстеження та консультації вузького спеціаліста, ви отримаєте скерування та будете точно знати, до кого звернутися.
Водночас часто українці/ки ігнорують можливість отримати “підказку” лікарів первинки, адже вважають, що на це обов’язково потрібно витратити багато часу, сидіти в чергах, чекати на прийом. А коли у вас ознаки гострого захворювання (наприклад, висока температура), це не завжди доречно та можливо.
Дійсно, раніше практично не було альтернатив, окрім як іти до поліклініки. Тому часто люди лікувалися за порадою сусідів, родичів чи сумнівних інтернет-ресурсів. Однак зараз усе не так. Існує можливість зв’язуватися із сімейним лікарем чи лікаркою телефоном або в месенджерах для отримання поради.
Проте слід запам’ятати кілька правил такої комунікації:
→ дистанційне надання медичної допомоги не є обов’язком лікарів — вони мають право не надавати особисті номери телефону чи інші контакти. Якщо медичний заклад не забезпечує фахівців робочими телефонами (а це переважно так і є), то надати персональний номер або контакт у месенджері — це добровільна ініціатива лікаря/лікарки. Утім, багато спеціалістів погоджується на таку комунікацію.
→ познайомтеся з вашим фахівцем/чинею заздалегідь — не чекайте моменту гострої хвороби. Прийдіть на прийом, обговоріть майбутню співпрацю та спитайте, які шляхи дистанційного зв’язку можливі та зручні.
→ поважайте особистий час і простір спеціалістів. Намагайтеся не телефонувати та не писати у вихідні, неробочі години, якщо ви не домовилися про це попередньо. Пам’ятайте, що лікарі/ки також мають особисте життя, сім’ю та потребу відпочивати. Якщо у вас виникла термінова ситуація зі здоров’ям, подумайте, чи не варто викликати швидку або звернутися до приймального відділення. Можливо, із симптомами можна впоратися самостійно до настання робочого часу (наприклад, знизити температуру при ГРВІ за допомогою пиття та парацетамолу/ібупрофену).
→ довірлива та комфортна комунікація з лікарем передусім потрібна для підтримки вашого здоров’я. Тож ви в цьому партнери. Фахівець/чиня надає вам рекомендації, скеровує на шляху, а за вами — остаточні рішення та, звісно, виконання призначень, дотримання здорового способу життя та інформування про зміни в стані. Ефективна взаємодія з медиками приносить значне покращення якості життя пацієнтів/ок.
У наступній частині поговоримо про червоні прапорці в комунікації з лікарями, як можна отримати медичну допомогу без декларації, а також про можливості вакцинації та регулярної перевірки здоров’я.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: