Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 03.10.2022

Моя людина: як знайти та обрати своїх лікаря чи лікарку?

автор/ка

Дарина Даниленко

“Якби я брала по кілька гривень за кожну пораду лікаря/ки, яку я давала у своєму житті, я б уже заробила на симпатичну машинку”, — розповідає медична журналістка Дарина Даниленко.

Під час повномасштабної війни питання пошуку сімейного/ї лікаря/ки загострилося ще більше, адже багато як лікарів/ок, так і пацієнтів/ок були змушені змінити місце проживання.

У матеріалі Дарина розповідає свій алгоритм пошуку ідеального/ої лікаря/ки — на що варто звернути увагу та які питання слід поставити при першому візиті.

Метч

Пам’ятаєте улюблену фразу доктора Хауса — “Всі брешуть”. Ця фраза не раз допомагала йому ставити правильні діагнози. Якби ж пацієнти/ки мали можливість і не боялися розказати лікарю/ці всю правду — можливо, він би вилікував їх швидше.

Ваш/а лікар/ка — це людина, яка буде знати про найінтимніші подробиці вашого здоров’я та життя, тож ваші стосунки мають бути максимально відвертими. А щоби мати можливість їх побудувати, спершу треба зрозуміти, яка це людина.

Зазвичай, я читаю невеличку анотацію на сайті клініки, дивлюся на сторінки в соціальних мережах, читаю блог. І спершу мені не стільки цікава медична сторона питання, скільки емоційна. Ця людина має бути мені симпатичною. І якщо цей метч є, то можемо рухатися далі.

Перша зустріч

Поставтеся до першого знайомства з лікарем/кою, як до побачення. Це розмова двох рівних людей, які мають з’ясувати, чи підходять вони один одному, і налаштуватися на спільну хвилю.

Для початку розкажіть про себе: свою проблему, історію хвороби, з чим найчастіше зіштовхуєтеся. Дуже класно, коли перше знайомство — це не термінова проблема зі здоров’ям, а плановий візит. Тоді буде можливість зосередитися більше на знайомстві та спілкуванні з лікарем/кою, а також поставити світоглядні питання, які вплинуть на вашу подальшу взаємодію.

Про що варто запитати:

 • → Чи є лікар/ка прихильником/цею вакцинації. Хороший/а лікар/ка не відмовлятиме від вакцинації. Ба більше, він має проводити вакцинацію, яка передбачена календарем щеплень, і рекомендувати додаткову вакцинацію від грипу, вітрянки, пневмококової та ротавірусної інфекцій.
 • → Чи знає він/вона іноземну мову (не російську!). Уся сучасна інформація про медицину зараз публікується здебільшого англійською мовою. Якщо лікар/ка не знає англійської — це тривожний знак. Найімовірніше, до сучасної інформації він/вона не має доступу. Значить, методи лікування будуть у кращому випадку застарілими.
 • → Чи готовий/а лікар/ка консультувати вас телефоном, вайбером, поштою. Обговоріть формати спілкування, які були б комфортними для вас обох.

Логіка і здоровий глузд

Візит до лікаря/ки має бути зрозумілим. Не бійтеся розпитати детальніше про свій діагноз, методи лікування, альтернативи. Хороші лікарі/ки зацікавлені в тому, щоби надати вичерпну і зрозумілу інформацію.

Після візиту бажано зробити домашню роботу і прочитати про свій стан самостійно. Тільки не використовуйте Google! Радимо використовувати сайт Medline Plus. Там інформація публікується англійською, але ви легко можете перекласти те, що вас цікавить, за допомогою перекладача. Буде добре, якщо поради й пояснення лікаря/ки збігаються з тим, що ви прочитаєте вдома.

Якщо у вас виникнуть сумніви або додаткові запитання — дайте свій фідбек лікареві/ці. Це допоможе вам зрозуміти його/її логіку дій краще та працювати далі в команді.

“Червоні прапорці”

Крім скрупульозного вивчення першоджерел, є й інший, простіший метод перевірки лікаря/ки. Наша медицина грішить діагнозами, яких не існує, та препаратами, які не довели своєї ефективності. Ці списки дуже великі й залежать від спеціалізації лікаря/ки.

Ось деякі найпопулярніші.

Діагнози:

 • → дисбактеріоз;
 • → вегето-судинна дистонія;
 • → зашлакованість чого-небудь (організму, кишківника, печінки тощо);
 • →підвищений внутрішньочерепний тиск;
 • → будь-який діагноз із префіксом перед- (передрак, переддіабет, передгіпертонія);
 • →ослаблена імунна система або дитина, що часто хворіє;
 • → діатез.

Ліки:

 • → гомеопатичні препарати;
 • → імуномодулятори та імуностимулятори;
 • → пробіотики;
 • → гепатопротектори;
 • → противірусні препарати для лікування ГРВІ.

Якщо вам було поставлено один із вищеперерахованих діагнозів чи призначено такі ліки — слід запитати лікаря/ку, чим він/вона керується.

Хороший/а лікар/ка ніколи не відмовиться відповідати на запитання пацієнта/ки. А от якщо лікар/ка використовує виключно медичну термінологію, заплутує чи лякає — це поганий знак. Не факт, що він некомпетентний, але лікуватися в такого людини не дуже комфортно.

Післясмак

Не кожна ситуація зі здоров’ям — радісна ситуація, тож буде неправильно сказати, що після візиту до лікаря/ки ви завжди маєте вийти задоволеними (хоча в більшості випадків саме так і має бути). Проте ви маєте мати реалістичний план дій та розумінням усіх можливих шляхів, їхніх плюсів та ризиків. А також — бажання повернутися до цього/ієї лікаря/ки знову.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: