Безкоштовні медичні послуги: як їх отримати та до чого тут сімейний лікар?

Опубліковано: 30.10.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Навколо змін в охороні здоров’я точилося безліч суперечок та неприйняття. Наразі у багатьох могло сформуватися часткове чи повне нерозуміння, навіщо взагалі держава здійснювала нововведення та кому вони на користь.

У цьому матеріалі спільно з сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською з’ясовуємо, що насправді можна отримати за програмою медичних гарантій на первинній ланці медичної допомоги. Тобто, у сімейного лікаря або лікарки.

Якою є основна мета медичної реформи?

Першочергова мета запровадження реформи — запобігти катастрофічним витратам на здоров’я. Про що йдеться? Це значить створити умови, за яких кожна людина знатиме, що може отримати діагностику та, за необхідності, лікування. І при цьому це не зруйнує сімейний бюджет.

Багато українців до реформи уникали звертатися до лікарів та займалися самолікуванням. Зокрема, через високу вартість медичних послуг та, власне, ліків. Це призводило до запущених випадків хронічних хвороб, яким можна було б запобігти та вилікувати на ранніх стадіях. Звертання вже у гострому, важкому стані теж ускладнює задачу порятунку пацієнта/ки. Особливо в умовах обмежених ресурсів лікарні — як кадрових, так і матеріальних.

Про роль сімейного лікаря

Для адекватного запобігання складним випадкам людині вкрай важливо вчасно звертатися до спеціаліста. І точкою входу до медичної системи є сімейний лікар. Саме фахівець або фахівчиня первинки закриває більшість медичних запитів населення, адже переважно вони стосуються простих поширених станів.

За необхідності, пацієнти/ки отримують скерування на консультації вузьких спеціалістів. Завдяки такому розподілу, останні, своєю чергою, мають менше непрофільних консультацій і більше ресурсу для роботи з доречними випадками. 

Про безоплатні медичні послуги

Обсяг обстежень та медичних послуг, які ви можете отримати у сімейного лікаря за декларацією безоплатно (точніше, вони оплачуються з податків населення та не вимагають додаткової оплати, як було раніше) досить широкий. 

Передусім він залежить від бюджету, виділеного державою на первинну медицину — тобто, розрахунку, за які послуги держава готова платити в поточному році. Саме тому медики щороку просять уряд збільшити видатки на медицину. Це забезпечило би ще краще піклування для пацієнтів, сучасне устаткування в закладах охорони здоров’я та достойну заробітню платню для лікарів.

З іншого боку, перелік доступних послуг залежить від навичок сімейного лікаря, а також наявності діагностичних ресурсів (апаратів, лабораторії тощо) у медичному закладі. 

До переліку гарантованих послуг станом на 2023 рік входить:

→ вимірювання артеріального тиску, пульсу, вмісту оксигену в крові;

→ обстеження серця та дихальної системи (електрокардіографія, пікфлуометрія (пікова швидкість видиху), очного дна та слухових ходів (отоофтальмоскопія), вимірювання гостроти зору;

→ скринінг на наявність розладів психіки, зокрема депресії;

→ швидкі тести на ВІЛ і вірусні гепатити;

→ діагностика туберкульозу;

→ загальні аналізи крові, сечі, дослідження рівня холестерину тощо.

Якщо в амбулаторії є власна лабораторія чи аналізатор, аналізи крові та сечі можуть виконувати прямо там. Або ж лікар/ка дасть скерування до лабораторії, з якою заклад уклав договір про безоплатне надання таких послуг для своїх пацієнтів і пацієнток.

Також сімейний лікар/ка, за потреби та у визначеному віці, скерує на регулярні обстеження, як-от рентген легень, колоноскопію, мамографію тощо. 

Насправді головним позитивним фактором спостереження в сімейного лікаря або лікарки є те, що це фахівець, якому ви довіряєте. Він або вона знає про стан вашого здоров’я бульше, ніж вузькі спеціалісти. Сімейний лікар може зібрати дані докупи та скласти загальну картину вашого стану, порекомендувати заходи на покращення самопочуття та підтримання здорового способу життя. Також це та людина, яка зорієнтує вас у складній медичній системі та візьме на себе частину відповідальності за ваше благополуччя. За даними опитування, протягом останнього року українці все частіше зверталися на первинку. Це правильно, адже здоров’я завжди на часі. Чи є у вас декларація з сімейним лікарем? Якщо ні, то зараз саме час її укласти!

Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Більше за темою:

Запах як із манікюрного кабінету? Можливо, у вашої дитини «підвищився» ацетон

Автор/ка: Наталія Бушковська

Квасоля в українській кухні минулого й зараз: варіанти страв і користь для здоров’я

Автор/ка: Олена Брайченко; Олена Лівінська

Прості кроки, як покращити робоче місце вже зараз

Автор/ка: Аліса Пивоварчик

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: