Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 21.09.2022

Не покладаючи ніг: що таке синдром неспокійних ніг та як він може псувати життя

автор/ка

Дарина Дмитрієвська

Чи траплялося вам бути безмежно втомленими й сонними в той час, як ваші ноги очевидно прагнули рухатися? І мова не про бажання виганяти росіян з української землі, а про нав’язливу потребу рухати кінцівками — синдром неспокійних ніг.

Цей чудернацький стан виникає переважно в нічний час та періоди відпочинку, коли, здавалося б, саме час поповнити сили. Натомість із періодичністю від десятків секунд до кількох хвилин виникає виражений дискомфорт у ногах (іноді — руках), який можливо зменшити лише через рухи та напруження м’язів. Це турбує й заважає спати, повертаючись знову й знову, спричиняє безсоння та ще більшу втому. 

Вчені припускають, що виникнення таких скарг пов’язане з порушенням обміну гормону дофаміну в нервових синапсах. Найчастіше природа цих процесів незрозуміла до кінця, вони виникають без видимої патологічної причини. Часом поява симптому корелює з наявністю залізодефіцитної анемії чи порушенням роботи нирок. Також 1 з 5 вагітних жінок скаржаться на синдром неспокійних ніг в останні три місяці виношування дитини. Після пологів синдром зникає. 

Якщо вам знайомі ці прояви, можна полегшити свій стан такими методами:

  • → кинути палити, якщо досі це робите
  • → уникати вживання кофеїну та алкоголю перед сном
  • → налагодити режим сну
  • → додати регулярну фізичну активність
  • → зробити легкий масаж м’язів литок та/або стегон
  • → провести контрастний душ на ділянку ніг
  • → обстежитись на предмет анемії та порушення функції нирок у сімейного/ої лікаря/ки

Усім зараз нелегко уникати стресів та лягати спати вчасно. А втім, поради із дотримання максимально здорового способу життя, зокрема з фізичними вправами та різноманітним харчуванням, не втрачають актуальності. Ми всі йдемо до перемоги та здорової України, тому знайдіть сьогодні час на себе.


Джерела

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: