опубліковано: 19.07.2023
Своєчасно та безпечно: правила правильного прикорму від педіатрині
У попередньому матеріалі цієї серії спільно з педіатринею та дитячою гастроентерологинею Катериною Філатовою ми з’ясовували особливості грудного вигодовування в порівнянні з дитячими сумішами. Час поговорити про правильний прикорм — тему, овіяну безліччю міфів, суперечливих рекомендацій і питань.
Як і коли стартувати з прикормом?
Прикорм оптимально розпочинати у віці від чотирьох до шести місяців відповідно до фізіологічних потреб і розвитку нервової системи дитини.
Попри те, що вік є хорошим показником готовності дитини до прикорму, його не варто використовувати як єдиний показник. Адже так не враховуються потреби окремої дитини, особливо передчасно народженої. Після шести місяців виключно грудного вигодовування, жіночого молока зазвичай стає недостатньо, щоб задовольнити потреби дитини в енергії, білку, залізі, цинку та деяких жиророзчинних вітамінах.
Ключовий показник для початку прикорму — вміння дитини сидіти з підтримкою та добре контролювати голову й шию. Якщо малюк ще не має такої навички або вона є недостатньо розвиненою, введення прикорму слід відкласти.
Чому це важливо? Річ у тім, що здатність сидіти з підтримкою зазвичай корелює з іншими важливими навичками для споживання твердої їжі:
→ вмінням адекватно контролювати тулуб (дитина може відтискатися з положення на животі з прямими ліктями);
→ здатністю просувати перетерту їжу до задньої частини глотки для ковтання;
→ згасанням рефлексу виштовхування (зазвичай у віці від чотирьох до п’яти місяців);
→ вираженою готовністю споживати їжу різної консистенції: дитина кладе руки в рот, підносить іграшки до рота та досліджує різні способи ковтання цих предметів;
→ здатністю дитини показувати, що він/вона відчуває голод (немовля відкриває рот і нахиляється вперед) і насичення (нахиляється назад або повертається) — зазвичай такі навички розвиваються до п’яти-шестимісячного віку.
Яким має бути прикорм?
Типи прикорму, що пропонуються малюкам, залежать від культури, традицій та індивідуальних побажань дитини. Немовля самостійно вирішує, яка їжа та консистенція більше до вподоби: пюре, шматочки чи пальчикова (BLW) їжа (така, яку немовля може взяти пальчиками та покласти до рота).
8 правил правильного прикорму
(1) Спочатку слід вводити однокомпонентні продукти. Комітет AAP з питань харчування радить пропонувати немовлятам передусім каші та м’ясне пюре. Такий раціон забезпечить організм залізом і цинком, які в немовлят у дефіциті.
(2) Прикорм варто вводити в першій половині дня, щоб відстежувати алергічні реакції. І продовжувати, додаючи по одному новому продукту раз на 2–3 дні. Попередні, уже знайомі дитині продукти можна комбінувати в довільному порядку.
(3) Принаймні одне годування на день має містити продукти, багаті на вітамін С. Це сприятиме засвоєнню заліза.
(4) Раціон немовляти має містити жири та холестерин. Вони покращують роботу органів шлунково-кишкового тракту. Ви можете додавати в їжу рослинні та тваринні жири (рослинні олії, масло гхі, вершкове масло, сметану тощо).
(5) Тарілка малюка повинна бути повноцінною кожного прийому їжі, зокрема містити білки, вуглеводи, овочі/фрукти/ягоди, жири.
(6) Високоалергенні продукти (як-от яйця, риба, арахіс/арахісове масло, деревні горіхи) можна й потрібно вводити немовлятам у віці від чотирьох до шести місяців. Навіть якщо існує ризик розвитку алергічних захворювань. Головне — врахувати небезпеку задухи. Починайте з невеликої дози (до 0,5 ч.л.) та поступово нарощуйте порцію кожні 48 годин.
(7) Перегодовування може спричиняти надмірне збільшення ваги в дитинстві. У результаті — довгострокові наслідки, як-от проблеми з роботою шлунково-кишкового тракту. Немовлятам слід дозволити припинити їсти, коли вони вкажуть, що наїлися (наприклад, відкинувшись назад або відвернувшись).Не змушуйте немовля їсти якомога більше перед сном, сподіваючись, що він або вона проспить всю ніч.
(8) Із шести місяців плавно нарощуйте кількість порцій на добу з розрахунком 1 прийом їжі на кожен місяць, наприклад:
→ 6 місяців — сніданок;
→ 7 місяців — плюс перший перекус;
→ 8 місяців — плюс обід;
→ 9 місяців — плюс другий перекус;
→ 10 місяців — плюс вечеря.
Грудне молоко або суміш варто продовжувати давати додатково до прикорму. Об’єм порції вирішує малюк. Не хвилюйтеся, якщо нарощування порцій відбувається повільно, адже до 1 року грудне вигодовування та/або суміш є основними.
Беріть малюка із собою за стіл під час трапези, знайомте з різними консистенціями, смаками, запахами, температурою, подачею продуктів тощо. Не змушуйте та не наполягайте, не використовуйте іграшки, гаджети за столом для покращення апетиту, бо це негативно впливає на харчову поведінку дитини. Пам’ятайте: кожна дитина знайомиться з прикормом у своєму темпі.
Як зрозуміти, що в дитини виникла алергічна реакція на продукт?
Про алергію свідчить один або кілька з-поміж цих симптомів:
шкірний висип або припідняті ділянки шкіри, які зазвичай сильно сверблять (кропив’янка);
опухлі (набряклі) губи або обличчя та/або бліда шкіра;
блювота та/або діарея;
кашель або проблеми з диханням.
Зателефонуйте лікарю/ці або медсестрі/медбрату, якщо помітили в дитини принаймні одну із цих ознак.
Які продукти НЕ можна додавати в прикорм на першому році життя?
→ мед/цукор/сіль;
→ будь-які напої окрім води;
→ шматки твердих сирих овочів, фруктів, гранат, бублики;
→ горіхи цілі чи шматочками;
→ арахісове масло неоднорідної консистенції;
→ риба з кістками, ікра, консерви;
→ сосиски, великі шматки м’яса, ковбаса, крабові палички, сало;
→ цукерки, карамель, мармелад, зефір;
→ хліб із зернами, рисові, кукурудзяні хлібці;
→ розсипчасті каші;
→ цільне коров’яче молоко;
→ рослинне молоко;
→ м’які сири.
Безпека понад усе: як правильно зберігати та подавати їжу?
Приготована їжа може бути поза холодильником максимум 2 години не під прямими сонячними променями, у холодильнику — максимум 24 години.
→ круглу їжу розрізаємо на 4 шматочки (як-от лохину, виноград, чері);
→ не слід змішувати пюре і шматочки в одній подачі — спочатку даємо шматочки, а потім догодовуємо пюре;
→ годуйте тільки за столом (не в авто, не в колясці) та без сторонніх предметів;
→ не годуйте, коли дитина плаче чи сміється, НЕ ЗМУШУЙТЕ;
→ не варто їсти під час перегляду мультфільмів; також уникайте ігор, пісень тощо для вмовляння.
Висновки:
→ будь-який вид прикорму допустимий із 6 місяців;
→ наявність зубів не є обов’язковим фактором для введення прикорму, шматочків чи BLW-прикорму зокрема;
→ дитина має вибирати вид прикорму самостійно;
→ змішувати різні види прикорму можна;
→ обов’язково, щоб консистенція була м’якою (будь-який м’який продукт, що можна роздавити між великим та вказівним пальцями), а подача продуктів — безпечною;
→ прикорм має відбуватися в строго вертикальному положенні та за столом.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: