опубліковано: 29.09.2023
Діти та солодке: як формувати здорові харчові звички змалечку?
Діти і солодке — ці складні взаємини знайомі всім батькам. Чи всі діти за замовчуванням люблять солодке, зі скількох років можна балувати смаколиками, як контролювати харчові звички — про все це й не тільки говоримо з педіатринею та дитячою гастроентерологинею Катериною Філатовою у свіжому матеріалі.
З якого віку можна давати солодке і чи варто взагалі, якщо дитина не просить?
Якщо ви думаєте, що немовля ще не знає, що таке “солодке”, це не так. Насправді, своє перше “солодке” дитина пробує ще в животику мами у складі амніотичної рідини. Потім — з першого дня появи на світ щодня малюк споживає продукт, що містить цукор. Йдеться про грудне молоко або молочну суміш, які містять молочний цукор — лактозу. Тож, кожна дитина вже пробувала у своєму житті цукор і знає, що таке солодке.
А от щодо доданих цукрів у раціоні, ВООЗ рекомендує обмежити споживання цукру впродовж усього життя. А дітям до 2 років взагалі не рекомендовано вживати додані цукри.
Через привчання до солодкого дитина прищеплює й потяг до солодкого.
До речі, потягу природно може й не розвинутися до 2 років, якщо не насідати з солодким. А щодо “різкої проби” не варто непокоїтись. Як ми з’ясували вище, цукор — не якась невідома організму хімічна речовина, яка здатна якось не так вплинути на нього. Цукор, точніше глюкоза, — невіддільна щоденна частина харчування, без якої дитина просто не вижила б. Тому не переживайте, організм уже знає, що робити зі злощасним цукром, навіть якщо раптово його в раціоні побільшає.
Можна пропонувати дитині солодощі після 2 років, щоб зменшити формування заборон, маніпуляцій та навчити дитину правильним стосункам з їжею. Солодощі не повинні бути за винагороду та/або причиною для сварок із дітьми. Час від часу пропонувати дитині солодощі — особисте рішення вашої родини, проте краще звести це до мінімуму.
Головне для батьків — це допомогти дитині мати здорові стосунки з їжею в довгостроковій перспективі, щоб дитина могла самостійно орієнтуватися у власних смаках та їжі загалом, а не уникати її. Особливо, коли батьки будуть не поруч. Пам’ятайте: харчові і не тільки обмеження майже завжди мають зворотний ефект.
Дитина їсть забагато солодкого — що робити та чим замінити?
Намагайтесь дотримуватись рекомендацій нижче:
→ привчайте дітей пити воду, а не солодкі напої. До питної води можна додавати лимон, ягоди чи листя м’яти. Компоти й узвари чудово смакують без цукру;
→ готуючи вдома, додавайте у страви менше цукру, ніж пропонується в рецепті, чи замініть цукор на фрукти, як-от банани чи фініки;
→ замість морозива спробуйте заморозити домашній йогурт без цукру або вершки, перебиті в блендері з бананом чи іншими фруктами та ягодами;
→ обмежте споживання цукерок, шоколаду, тістечок. Замініть їх на фрукти;
→ перевіряйте етикетки на продуктах — цукор додають не лише в солодощі, але й у соуси, напівфабрикати тощо. Вибирайте продукти з меншим вмістом цукру;
→ не купуйте солодощі додому та не майте їх у відкритому для дітей доступі;
→ будьте прикладом для дитини, зокрема щодо здорових стосунків із їжею, харчуйтеся відповідно до Гарвардської тарілки здорового харчування;
→ намагайтесь відмовитись від частих перекусів;
→ підходьте до вживання солодощів таким чином, щоб не викликати сорому чи провини. Замість фрази: “цукор дуже шкідливий для тебе!”, наприклад, спробуйте відповісти так: “сьогодні ми будемо смакувати інші страви”. Або замість “поки не з’їси овочі, солодкого не отримаєш!” краще казати: ”сьогодні на вечерю ми будемо їсти печиво”. ”Ти вже з’їв/з’їла забагато солодкого сьогодні!” можна замінити на ”Я бачу, що ти дуже хочеш це з’їсти. Давай трохи пізніше, коли ми будемо обідати” тощо.
Як звичка їсти солоденьке впливає на здоров’я?
Дослідження показують, що надмірне споживання солодкого чинить негативний вплив на навчання та пам’ять дитини. Діти відчувають метаболічні наслідки, наприклад, жирову дистрофію печінки, діабет, хвороби серця. Також солодке може грати негативну роль у розвитку запальних процесів і захворювань, зокрема астми, акне та навіть подагри. Крім того, виникають проблеми з травленням через вплив цукру на мікробіоту та роботу кишківника.
Формувати здорові харчові звички слід змалечку — як привчити дитину до мінімуму солодкого?
Уникайте солодощів якомога довше — принаймні до 2 років. Смакові переваги починають формуватися в ранньому віці. Тож, обмеження в доданих цукрах може допомогти сформувати перевагу здорової їжі в дитини на все життя. І навпаки, солодощі в ранньому віці можуть витіснити здорове харчування та різноманітність їжі.
Познайомте дитину зі старту прикорму з різними смаками та консистенціями. Це допоможе розвивати смакові переваги до багатьох продуктів уже з раннього віку.
Найкращий спосіб уникнути додавання цукру в раціоні — це вживати більше продуктів із високим вмістом поживних речовин. Йдеться про фрукти, овочі, цілозернові, нежирні молочні продукти, нежирне м’ясо, птиця та риба. Дотримуйтесь збалансованого харчування та обмежте вживання продуктів із невеликою поживною цінністю.
З самого початку дотримуйтеся правил адаптивного годування. Замість того, щоб турбуватися про те, як змусити малюка їсти, зосередьтеся на тому, щоб запропонувати йому/їй максимально різноманітні текстури, смаки, подачу їжі. Довіртеся дитині та допоможіть їй навчитися відчувати голод та ситість.
Харчовому насиллю не має бути місця: телевізор, ґаджети, іграшки тощо не можна використовуватися під час годування дитини. Прийом їжі має бути організований за столом — без вмовлянь, пісень, казок тощо. Відволікання заважає дитині налаштуватися на апетит і регулювати прийом їжі.
Сімейні ритуали — дитина вчиться, спостерігаючи за навколишнім середовищем. Спільна їжа за столом, наприклад, дає змогу спостерігати, що споживають інші. Таким чином дитина спілкуватиметься з родиною та засвоюватиме цінні уроки, які природно отримують за столом: манери, навички спілкування, навички харчування тощо.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: