опубліковано: 13.09.2023
Що слід знати про вчасний статевий розвиток?
Статевий розвиток дитини — це генетично запрограмований процес, який проявляється появою статевих ознак дорослішання у дівчинки та хлопчика.
Його перебіг може змінюватися під впливом різних факторів, зокрема від приймання препаратів, ожиріння, травм, опромінення центральної нервової системи, різних медичних станів.
Коли все повинно починатися?
У дівчаток початок статевого дозрівання спостерігається в 7–8 років, а у хлопчиків — з 9 років. Закінчується пубертатний період зазвичай до 17–18 років.
Як це все працює? У нормі статеве дозрівання розпочинається під впливом певних гормонів. Йдеться про гонадотропін-рилізинг-гормон (ГРГ), який виробляє така частина мозку, як гіпоталамус. Це відбувається не одномоментно, а хвилями, які наростають.
Цей гормон потрапляє в гіпофіз (невелику залозу в основі мозку), що, своєю чергою, запускає синтез двох інших статевих гормонів, зокрема лютеїнізуючого (ЛГ) і фолікулостимулюючого (ФСГ). Завдяки ним починають активно функціонувати яєчники у дівчаток та яєчка у хлопчиків.
Наднирники також грають важливу роль у статевому розвитку, зокрема вони виробляють частину тестостерону наряду з яєчками. З підвищенням продукції тестостерону (як у дівчаток, так і в хлопчиків, відповідно до віку) виникає адренархе — період, коли з’являється лобкове/пахвове оволосіння та дорослий запах поту.
У дівчаток перші ознаки дорослішання найчастіше проявляються збільшенням молочних залоз — телархе. Водночас може з’являтися оволосіння на лобку та під пахвами. У хлопчиків збільшуються в розмірі яєчка.
Терміни, за яких статевий розвиток можна вважати нормальним, активно обговорюються вченими. Масштабні епідеміологічні дослідження в різних країнах показують, що протягом останніх десятиліть вік початку статевого дозрівання в дівчаток зменшується.
Які фізіологічні зміни виникають у пубертатному періоді?
У дівчаток:
→ розвиток молочних залоз;
→ оволосіння під пахвами та на лобку;
→ дорослий запах поту;
→ ріст тіла в довжину, ріст кісток тазу, плечей, стегон;
→ менархе — поява першої менструації;
→ становлення менструального циклу.
У хлопчиків:
→ збільшення яєчок у розмірі;
→ оволосіння в андрогенчутливих зонах: на лобку, на обличчі, під пахвами;
→ ріст статевого члена та калитки;
→ стрибки росту в довжину.
Як розпізнати патологічні (ненормальні) зміни?
Передусім, патологія проявляється у появі вторинних статевих ознак у дівчаток до 8 років та в хлопчиків до 9 років. При цьому варто звертати увагу на те, коли пубертатний період почався у мами та/або тата. Адже настання статевої зрілості може успадковуватися.
Існують 3 основні типи передчасного дозрівання:
1. Центральне передчасне статеве дозрівання (ЦПД).
ЦПД виникає, коли гіпоталамус — головнокомандувач наших гормонів — вивільняє гормони, які стимулюють ріст, понад міру. Відповідно, раніше активується статеве дозрівання. У більшості випадків причина є ідіопатича (тобто, не зʼясована). Також це може бути повʼязано з пухлиною, травмою головного мозку (ударом у голову, операцією на мозку або променевою терапією голови) або запаленням (наприклад, менінгітом).
2. Периферичне передчасне статеве дозрівання (ППД).
ППД зустрічається рідше, ніж центральне. Це результат раннього вироблення статевих гормонів через проблеми з яєчниками, яєчками або наднирковими залозами. Іншою причиною може бути зовнішній вплив статевих гормонів (наприклад, контакт із дорослою людиною, яка використовує естроген або тестостероновий крем).
3. Ізольовані форми, тобто передчасний розвиток окремих статевих ознак, як-от передчасний розвиток молочних залоз або початок менструацій. Це вважається варіантом норми.
Якщо ви помітили ознаки статевого розвитку в своєї дитини раніше, ніж це повинно бути, відповідно до вказаних рекомендацій, не відкладайте візит до фахівця/чині.
Бережіть себе та здоров’я своїх діток!
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: