Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 04.07.2023

Грудне вигодовування, дитячі суміші та прикорм: що варто знати, щоб не нашкодити

автор/ка

Катерина Філатова

Дискусії щодо того, як довго потрібно годувати дитину грудним молоком, чи є в цьому однозначна перевага, як правильно перейти на прикорм тощо існують давно.

Спільно з педіатринею та дитячою гастроентерологинею Катериною Філатовою підготували серію матеріалів із відповідями на поширені питання матусь. Читайте, діліться з близькими та піклуйтесь про здоров’я своїх немовлят.

Багато експертів кажуть, що грудне вигодовування — це дуже важливо. У чому його переваги?

Це один із найбільш ефективних способів підтримати та зміцнити здоров’я новонародженої дитини. Грудне молоко забезпечує немовлят ідеальним раціоном.

Серед переваг:

→ безпечність та легка сприйнятливість;

→ молоко містить антитіла, які захищають від багатьох поширених дитячих хвороб;

→ молоко містить достатньо води — навіть за дуже спекотної погоди втамує спрагу немовляти;

→ забезпечує молодий організм усією необхідною енергією та поживними речовинами в перші місяці життя.

Грудне молоко покриває поживні потреби немовляти не тільки перший час: у другій половині першого року дитина отримує до половини або й більше поживних речовин із молока. На другому році життя цей показник зменшується до однієї третини.

Також молоко мами — це гігієнічний продукт, що не потребує застосування інших девайсів та їх стерилізації. Це економно та зручно, бо готова їжа завжди з вами.

До того ж вигодовування покращує емоційний контакт між мамою та малюком. Діти, які перебувають на грудному вигодовуванні, краще виконують тести на рівень інтелекту, рідше мають надмірну вагу або ожиріння. Також відомо, що такі діти менш схильні до діабету в старшому віці. 

А в жінок, які годують груддю, знижується ризик розвитку раку грудей та яєчників.

За та проти дитячих сумішей

Перш ніж остаточно прийняти рішення про перехід на штучне вигодовування, потрібно проаналізувати всі за та проти. 

Серед переваг використання сумішей можна виокремити:

→ Інколи дитяча суміш — це необхідність. Наприклад, якщо молока в мами мало, тоді є потреба в додатковому харчуванні. Або якщо немовля має протипоказання до грудного вигодовування.

→ Дитину може годувати не тільки мама, але й інші члени родини. Так батько, брати, сестри та інші близькі мають додаткову можливість налагодити зв’язок із дитиною під час годування.

→ Можливість контролювати кількість спожитого — так мама може своєчасно відрегулювати кількість їжі відповідно до самопочуття дитини.

→ У разі використання суміші мати може не турбуватись про зміну власного раціону — жінка може їсти та пити все, що подобається.

→ Менша кількість годувань немовляти на добу. Організму дитини потрібно більше часу, щоби перетравити штучну суміш, у порівнянні з материнським молоком.

Попри доволі багато переваг, дитячі суміші мають і багато недоліків. Деякі з них стосуються безпеки та здоров’я дитини, тому варто звернути на це особливу увагу.

Які ризики для здоров’я дитини існують при вигодовуванні сумішшю?

→ За даними ВООЗ та ЮНІСЕФ діти на штучному вигодовуванні мають у 14 разів вищий ризик померти, ніж діти, які до 6 місяців перебувають виключно на грудному вигодовуванні.

→ У сумішах немає антитіл для захисту від хвороб та ферментів материнського молока. Тому такі діти більш схильні до частих застуд, інфекційних захворювань і появи алергічних реакцій. До того ж не тільки в перші місяці життя.

→ При годуванні дитини сумішшю збільшується ризик ожиріння в ранньому дитинстві, а також розвиток карієсу.

→ Суміші можуть викликати в немовляти проблеми з травленням, як-от закреп і надмірне газоутворення.

→ Неправильний прикус більше поширений серед дітей, яких годують штучними сумішами.

→ Догодовування сумішшю негативно впливає на лактацію. Дитина може більше не брати груди, оскільки соску смоктати легше. До того ж годування з пляшечки перешкоджає важливому контакту між мамою та дитиною “шкіра до шкіри”.

→ Пляшечки й молочні суміші потребують додаткових витрат і відповідного догляду. Наприклад, потрібно подбати про стерильність. Пляшки із сосками завжди повинні бути простерилізованими, кип’ячена вода для приготування формули — мати температуру 37–40 ° C. Це додаткова робота, яку потрібно робити в будь-який час доби.

→ У поїздку батькам доводиться брати окрему сумку для сумішей, пляшечок, сосок та інших девайсів, а це — зайвий багаж і незручність. А в умовах війни дитячої суміші може просто не бути в доступі.

Грудне вигодовування чи штучні суміші — вибір за вами. Проте перш ніж приймати рішення, зважте всі за та проти. Особливо варто звернути увагу на ті моменти, які пов’язані з ризиками для здоров’я малюка.

Завершення грудного вигодовування — відповідальний момент. Що варто і що НЕ варто робити?

Час завершення — це особисте рішення, яке приймає мати в контексті свого соціального середовища та власних спроможностей.

Американська академія педіатрії рекомендує:

перші 6 місяців життя — виключно грудне вигодовування;

із 6 місяців слід пропонувати немовлятам багатий на залізо прикорм;

продовжувати грудне вигодовування протягом принаймні двох років і далі за взаємним бажанням матері та дитини.

Варто пам’ятати, що ініціатором/кою завершення грудного вигодовування може бути сама дитина. 

Який час не найкращий для завершення грудного вигодовування?

→ коли мама та/або дитина хворіє; 

→ під час прорізування зубів;  

→ під час стресових подій для дитини (переїзд, вихід мами на роботу, поява молодшого брата або сестри, початок відвідування ясел, перекладання у своє ліжечко або у свою кімнату тощо);

→ нова вагітність матері.

Як НЕ треба відлучати від грудного вигодовування?

З процесом відлучання дитини від материнського молока пов’язано багато міфів. Наводимо кілька прикладів, що не слід робити матері:

→ не перев’язуйте груди;

→ не обмежуйте себе в споживанні рідини;

→ не варто поєднувати від’їзд та відлучення в один день;

→ не відлякуйте дитину від грудей.

У наступному матеріалі із серії поговоримо про те, яким має бути правильний прикорм та як зрозуміти, що дитина до нього готова. Читайте перевірену інформацію, критично ставтесь до порад зі сторони, щоб не нашкодити, бо в дитячому здоров’ї немає універсальних рекомендацій. І головне: будьте уважними до немовляти, його/її реакцій та власного самопочуття.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: