Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 10.01.2023

Ні, це не синонім фрази “головний біль”. Поговоримо про мігрень

автор/ка

Наталія Бушковська

У побуті слово “мігрень” часто використовують як синонім до головного болю.

Проте це абсолютно неправильне ототожнення, яке іноді навіть призводить до того, що страждання людей із мігренню знецінюються. Адже “у всіх болить голова”. 

Яка ж основна різниця між мігренню та головним болем або як ще кажуть “головним болем напруження”.

Характер болю

Головний біль напруження — це один із найбільш розповсюджених типів головного болю. Як правило, він відчувається з обох боків голови та скоріше тисне, ніж пульсує. Далеко не завжди головний біль напруження є дуже інтенсивним.

Мігрень має багато симптомів і сильний головний біль — один із них. Біль при цьому пульсуючий, частіше відчутний або сильніший лише з одного боку голови. Також може відчуватися навколо очей, скронь, щелепи чи шиї. 

Але яка ключова різниця між мігренню та головним болем напруження? Мігрень може вибивати вас зі звичного життя. Мігрень часто супроводжується такими симптомами як нудота, блювання, чутливість до запахів, звуків та світла. 

Особливості мігрені

Інтенсивність болю та наявність інших симптомів — далеко не всі ознаки нападів мігрені. Часто мігрень дає знати про себе за 1-2 дні до нападу такими проявами:

→ закреп;

→ зміни в настрої — від депресивного стану до ейфорії;

→ сильне бажання їсти конкретну їжу;

→ скованість у шиї;

→ підвищене сечовиділення;

→ затримка рідини в організмі;

→ часті позіхання. 

Аура

Ні-ні, ми зовсім не про екстрасенсорні властивості. У контексті мігрені, аурою називають неврологічні прояви стану.

Проявляється аура зазвичай так:

→ людина може бачити спалахи світла, яскраві плями або якісь геометричні форми;

→ може спостерігатись тимчасова втрата зору;

→ людина може відчувати поколювання в руках і ногах;

→ слабкість, оніміння обличчя або однієї частини тіла;

→ людині може бути важко розмовляти.  

Прояви мігрені — дуже індивідуальні. Передусім за інтенсивністю та тривалістю. Напад може тривати доволі довго. Якщо ніяк не впливати на це медикаментами — від 4 до 72 годин. Частота нападів теж дуже індивідуальна. Може виникати доволі рідко, а може з’являтись кілька разів на місяць. 

Чому взагалі виникає мігрень?

Достовірно причини невідомі, але експерти сходяться в тому, що генетичні та зовнішні фактори грають тут основну роль. Причиною також можуть бути зміни в стовбурі головного мозку, зокрема те, як він взаємодіє з трійчастим нервом — головним каналом болю.

Після нападу

На жаль, навіть після припинення болю людина часто не може одразу повертатись до активного життя. Нерідко після нападу є відчуття виснаженості й спустошеності. Різкі рухи головою можуть поновити біль. Хоча деякі люди зазначають, що після нападу відчувають піднесення

Чи можна вилікувати мігрень?

Немає лікування, яке б позбавило людину від нападів мігрені на 100%. Але є препарати, які можуть полегшити симптоми. Можливо, вам доведеться спробувати різні ліки або навіть комбінації препаратів, щоб знайти, яка схема працює найкраще саме для вас. Іноді можуть допомогти й безрецептурні знеболювальні, як-от ібупрофен чи парацетамол. Але якщо вони не працюють, лікар/ка підбере інший, сильніший препарат. 

То як зрозуміти, що потрібно звернутися до лікаря/ки?

→ ви відчуваєте дуже сильний і різкий біль, який можна порівняти з ударом грому;

→ головний біль супроводжується високою температурою, скованістю в шиї, судомами, запамороченням, роздвоєнням в очах, відчуттям оніміння в тілі, слабкістю в будь-якій частині тіла, що може бути ознакою інсульту;

→ у вас сильно болить голова після травми;

→ у вас хронічний головний біль, який погіршується після кашлю, напруження, коли ви випрямляєтесь або робите різкий рух;

→ ви старше за 50 років і у вас раптом виник незвичний головний біль.

І не забувайте, що за будь-якого болю, який сильно шкодить якості вашого життя, важливо звернутись по медичну допомогу.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: