опубліковано: 03.11.2023
“Рожеве око” або кон’юктивіт — як можна запобігти запаленню ока?
Найважливішим для людини органом чуттів є очі — з їхньою допомогою ми отримуємо біля 80% інформації про світ. При цьому саме ці органи є дуже вразливими до впливу зовнішніх факторів та чутливими до патологій, зокрема запальних процесів. Сьогодні спільно з сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською з’ясовуємо головне про розповсюджену проблему, що може погіршити самопочуття та функцію зору.
Природа та ознаки кон’юктивіту
Кон’юктивіт — це запальне захворювання слизової оболонки очей (кон’юктиви). Цю оболонку ви можете побачити на внутрішній поверхні повік. У нормі вона має блідо-рожевий колір — в ній можна помітити тоненькі судини. Оболонка містить нормальну кількість вологи, що омиває око, коли ви кліпаєте.
Якщо ж розвивається запалення, то виникають наступні зміни:
→ почервоніння кон’юктиви;
→ набряк;
→ сльозотеча;
→ свербіж та/або біль;
→ відчуття “піску в очах”;
→ виділення жовтуватого кольору, які підсихають упродовж сну й “зліплюють” вії;
→ загальні симптоми нездужання, як-от підвищення температури тіла, головний біль тощо.
Чи може через хворобу “впасти” зір?
Кон’юктивіт сам по собі не впливає на, власне, зорову функцію. Проте через свербіж, набряк та інші запальні процеси здатність нормально бачити порушується на час хвороби.
Поговоримо про причини
Запалення може розвинутись через різні фактори: зазвичай йдеться про алергію або інфекцію (вірусну чи бактеріальну). Важливо завжди визначати причину захворювання, адже лікування та алгоритм поведінки в кожному випадку будуть різними.
Наприклад, алергійний кон’юктивіт виникає час від часу у людей з підвищеною чутливістю, скажімо, до пилку рослин (поліноз) чи інших речовин. За такого процесу, як правило, немає жовтих гнійних виділень, проте спостерігається сильна сльозотеча, свербіж та набряк. Симптоми алергійного процесу зменшуються та минають, якщо уникати дії фактору, що їх викликає. А приймання антигістамінних засобів полегшує стан.
Вірусний кон’юктивіт відрізняється заразністю для всіх, хто контактує з хворим/ою. Нерідко запалення очей є одним із симптомів вірусного захворювання, як-от COVID-19 та інших. При такому стані немає специфічних ліків — потрібен час та корекція симптомів. Наприклад, зволоження очей “штучною сльозою”, рясне пиття, відпочинок та, звісно, ізоляція, щоб не допустити передачі збудника іншим людям.
Бактеріальний кон’юктивіт може розвиватись як самостійний процес або ж ускладнювати перебіг двох попередніх форм. Адже в місці запалення захисні потужності слизової послаблюються, тож бактерії можуть легше розвиватися та спричиняти загострення стану. Це проявляється появою гнійних виділень, підвищенням температури тощо. Велику роль у запобіганні бактеріальним процесам відіграє гігієна. Зокрема, не можна чіпати очі брудними руками.
На що ще варто звернути увагу?
Запалення кон’юктиви може розвинутись також через сухість ока (наприклад, при тривалій роботі за комп’ютером) чи травми (потрапляння в очі сторонніх предметів, пилу, піску тощо). У такому разі варто звернутися до офтальмолога/ині або до сімейного/ї лікаря/ки.
Якщо в очі потрапив пісок, дрібне сміття, абощо, треба промити око великою кількістю чистої прохолодної води. Після цього можна використати краплі “штучна сльоза”.
Якщо ви відчуваєте біль в оці або будь-який з описаних вище симптомів кон’юктивіту, негайно зверніться до фахівця/чині — очі дуже вразливі до несприятливих факторів та неправильного лікування.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: