Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 15.12.2023

Коли солоденьке — тільки на користь! Про гіпоглікемію та як її лікувати

автор/ка

Діна Крилова

Глюкоза — основне джерело енергії для організму людини. І це безумовно так. При цьому існують певні значення цукру в крові, які можна умовно назвати «здоровими». Варто розуміти, що цей показник може змінюватись протягом дня. Коли ж цукор у крові людини «падає» нижче за 70 мг/дл (або 3,9 ммоль/л), говорять про гіпоглікемію. З’ясовуємо більше про цей стан спільно з ендокринологинею Діною Криловою.

Що може вказувати на гіпоглікемію?

Серед симптомів: відчуття тремтіння, підвищена пітливість та прискорене серцебиття, слабкість, головний біль, сплутаність свідомості, відчуття, що ви втрачаєте свідомість. На цьому рівні потрібно швиденько вжити відповідних заходів, щоб відновити нормальну кількість глюкози в крові, бо такий стан може бути небезпечним для здоровʼя. 

Низький рівень глюкози в крові викликає викид епінефрину (адреналіну) —  гормону «бийся або біжи». Саме з цим пов’язані такі ознаки гіпоглікемії, як прискорене серцебиття, пітливість, поколювання та загальне занепокоєння.

Чому це стається?

Існує багато причин, чому цукор у крові може зненацька «впасти». Центр контролю та профілактики хвороб США виділяє такі фактори впливу:

→ надмірні фізичні навантаження;
→ вживання алкоголю;
→ кількість жиру, білка та клітковини в раціоні, адже вони сповільнюють всмоктування глюкози;
→ спекотна й волога погода;
→ несподівані зміни в режимі харчування;
→ проведення часу на великій висоті;
→ статеве дозрівання;
→ менструація.

У пацієнтів із цукровим діабетом існують окремі фактори ризику. Серед них:

→ вживання занадто великої дози інсуліну;
→ нестача вуглеводної їжі для тої кількості інсуліну, яку ви приймаєте;
→ неправильно введений за часом інсулін.

І ще трохи про основні ризики. Ви маєте більшу ймовірність «падіння» рівня глюкози в крові, якщо:

→ маєте діабет 1-го типу;
→ приймаєте інсулін або інші ліки від діабету;
→ вам 65 років або більше;
→ маєте схильність до гіпоглікемії (раніше вже мали низький рівень глюкози в крові);
→ маєте інші проблеми зі здоров’ям, як-от хвороби нирок і серця, когнітивні порушення та інші.

Не тільки за симптомами — як дізнатись, який у мене рівень цукру?

Єдиний надійний спосіб — перевірити рівень глюкози в крові, якщо це можливо. Це можна зробити за допомогою глюкометра. 

Якщо ви відчуваєте симптоми, проте не можете перевірити рівень глюкози в крові з будь-якої причини, все одно варто почати лікувати гіпоглікемію.

Якщо вчасно нічого не зробити, рівень цукру в крові продовжуватиме падати, мозок не буде отримувати достатньо глюкози й перестане функціонувати належним чином. Це може призвести до розмитості зору, проблем із концентрацією уваги, плутанини мислення, невиразної мови, оніміння та сонливості. Якщо організм недоотримуватиме глюкози надто довго, людина може відчувати судоми, впасти в кому та навіть померти (дуже рідко). 

Лікування — «Правило 15-15»

Основна задача при гіпоглікемії — відновити нормальний рівень глюкози в крові. Це можна зробити, дотримуючись «правила 15-15» — з’їжте 15 грамів вуглеводів і перевірте рівень цукру за 15 хвилин. Якщо показник усе ще нижче 70 мг/дл, прийміть ще одну порцію.

Це може бути:
→ 1/2 склянки соку або звичайної газованої води (не дієтичної);
→ 1 столова ложка цукру, меду або кукурудзяного сиропу;
→ таблетки глюкози (обов’язково читайте інструкцію!).

Повторюйте ці кроки, доки рівень глюкози в крові не становитиме принаймні 70 мг/дл. Коли ж показник нормалізується (понад 70 мг/дл), повноцінно пообідайте або принаймні перекусіть щось, щоб утримати здоровий рівень цукру.

Людина з низьким рівнем цукру, як правило, має посилене відчуття голоду. Тому їй хочеться їсти якомога більше, поки самопочуття не покращиться. Проте це може спричинити різке підвищення рівня глюкози в крові, яке організму не на користь. Використання поетапного підходу «правила 15-15» може допомогти уникнути такого небажаного ефекту.

Важливо:

Маленьким дітям зазвичай потрібно менше 15 грамів вуглеводів, щоб нормалізувати рівень глюкози в крові:
→ немовлятам до 1 року може вистачити 6 грамів;
→ малюкам 1-3 роки — 8 грамів;
→ дітям 4 роки і старше — 10 грамів.

У будь-якому випадку це дуже індивідуальна історія. Якщо ви або ваша дитина має діагностований діабет, обов’язково обговоріть, яку кількість глюкози вам слід приймати за умови гіпоглікемії з вашим лікарем. 

Що ще важливо врахувати?

При лікуванні низького рівня глюкози важливу роль грає джерело вуглеводів. Складні вуглеводи або продукти, що містять жири разом із вуглеводами (наприклад, шоколад), можуть уповільнити всмоктування глюкози. Тому їх не слід використовувати для екстреного лікування низького рівня цукру. При дуже вираженій гіпоглікемії використовується глюкагон (гормон) інʼєкційної форми або у вигляді спрею. 

Якщо ви маєте діабет та/або раніше мали випадки екстреної гіпоглікемії, слід проінструктувати людей, з якими ви часто контактуєте (друзів, членів родини та колег) про те, як давати вам глюкагон для лікування важкої гіпоглікемії. 

У більшості випадків гіпоглікемія дуже добре коригується вуглеводною їжею. Тепер ви знаєте, як ефективно допомогти собі та близькій людині при різкому зниженні цукру в крові.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: