Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 05.03.2024

Глисти і не тільки. Розповідаємо про деякі паразитарні хвороби

автор/ка

Наталія Бушковська

Якщо ви побачили у своїх випорожненнях маленьких білих черв’яків, то це просто… жахливо! Спокійно. Видовище, звісно, вкрай неприємне, проте в більшості випадків доволі швидко лікується. Що ж, відкладайте канапку — поговоримо про глистів та інших паразитів.

Глисти бувають різні

Глисти (гельмінти) — це паразити, які можуть викликати гельмінтози. Поширеність різних видів гельмінтів залежить від регіону, де проживає людина.

Серед найбільш поширених в Україні такі:
→ аскариди;
→ гострики;
→ бичачий чи свинячий ціп’як.

Розглянемо детальніше деяких паразитів, які можуть призвести до неприємних наслідків.

Аскариди

За даними Центру громадського здоров’я України, найчастіше на аскаридоз (зараження аскаридами) хворіють люди, чия робота пов’язана із землеробством. Механізм передачі збудника — фекально-оральний. Джерелом зараження є хвора людина. Проте паразит передається переважно через некип’ячену воду, брудні руки, брудні ягоди та фрукти тощо.

Перша фаза захворювання — міграційна. На цьому етапі ніщо не вказує на хворобу. Пізніше можуть додаватися ознаки загального нездужання, сухий кашель, підвищення температури. З часом до кашлю додається мокрота, іноді помаранчевого кольору з домішками крові. Також з’являється висип, який нагадує кропив’янку — дрібні бульбашки із прозорим вмістом, переважно на стопах та кистях.

Друга фаза аскаридозу — кишкова. У цей час спостерігається враження кишкового тракту людини. Аскариди можуть жити в нижньому відділі тонкої кишки до 15 місяців, а після загибелі виводяться з калом.

Гострики

Сильний свербіж у ділянці заднього проходу (особливо вночі), яйця або маленькі білі черв’ячки у випорожненнях — це яскраві ознаки ентеробіозу, тобто зараження гостриками. Причина зараження — недотримання належної гігієни. Підхопити гостриків можна через брудні руки, роботу в землі, забруднену воду, необроблені фрукти та овочі тощо.

Гострики, аскариди та інші гельмінти ефективно піддаються лікуванню за умови, що людина вчасно звернулась до лікаря/ки. Зазвичай для повного одужання достатньо 1–3 днів медикаментозної терапії. Інколи фахівець/чиня може призначити вам повторний курс за 2 тижні. Важливо, що курс лікування призначають не тільки, власне, хворому/ій, але й усім, хто мав із ним/нею близький контакт. Тобто якщо паразитарну інфекцію діагностували в дитини, то пройти курс мають усі члени сім’ї.

Лямблії

Лямбліоз — це також паразитарна інфекція кишкового тракту. Проте збудниками в цьому випадку є найпростіші організми.

Симптоми лямбліозу:
→ болі в животі, часто в області пупка;
→ нудота та блювання;
→ здуття живота;
→ діарея, запори тощо.

Багато людей можуть взагалі не мати проявів, проте бути джерелом зараження. Лямблії можна «підчепити» в будь-якій країні світу, проте найчастіше в регіонах, де є проблеми із санітарією.

Інфекція минає самостійно протягом кількох тижнів. Проте кишкові прояви можуть залишатися ще тривалий час. Особливо небезпечною хвороба є для дітей. Серед серйозних наслідків — затримка розвитку, сильне зневоднення, виникнення непереносимості лактози та інші. Є кілька препаратів, які застосовують для лікування лямбліозу. Терапію має планувати виключно лікар, адже не на всі препарати збудник реагує.

Найкращий захист — це профілактика, а саме: ретельне дотримання правил гігієни, обережність із неперевіреною водою та продуктами, які не пройшли термічної обробки.

Що важливо робити, а чого — уникати, щоб не заразитись:

→ ретельно мийте руки перед прийомом та приготуванням їжі;
→ якщо ви знаходитесь у місці з неналежними санітарними умовами, пийте лише бутельовану воду;
→ ретельно мийте фрукти та овочі з городу;
→ регулярно профілактуйте від глистів собак та котів;
→ прибирайте фекалії за тваринами якнайшвидше.
→ не дозволяйте дітям гратися там, де вигулюють тварин;
→ не споживайте сирі фрукти та овочі в місцях із неналежними санітарними умовами;
→ не ходіть босоніж у місцинах, де ви не впевнені в дотриманні санітарних умов — наприклад, дикими пляжами в екзотичних країнах;
→ не їжте недостатньо просмажене м’ясо та рибу.

Також є важливе правило діагностики. Діагноз ставиться за результатами аналізу кала, а не крові. Аналіз крові хіба може показати, що ви колись мали паразитів і ваша імунна система зреагувала на них.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: