опубліковано: 18.10.2022
Онлайн-консультації: як зробити спілкування з лікарем/кою ефективним
Українці та українки звикли до хорошого сервісу. Зокрема, у будь-який час мати під рукою доступ до покупок, послуг, порад, фахівців та фахівчинь. І навіть медичну допомогу ми хочемо отримувати в гаджеті.
Дистанційне спілкування з лікарями та лікарками — практика, яка помітно вирізняє Україну з-поміж інших країн. І вона виявилася вкрай потрібною як під час епідемії коронавірусу, так і зараз, на фоні повномасштабного російського вторгнення.
Часто пацієнти та пацієнтки неправильно формують запит, не дотримуються правил комунікації тощо — чим нівелюють ефективність консультацій на відстані. Тому поговоримо про загальні рекомендації, яких варто дотримуватися в онлайн-консультаціях.
- → Поважайте час лікаря чи лікарки та усвідомлюйте, що вони так само працюють в умовах війни. Не чекайте миттєвої відповіді, дайте достатньо часу на реакцію (від кількох годин до 1–2 днів).
- → Намагайтеся не писати пізно ввечері та на вихідних. Багатьом здається, що можна надіслати повідомлення дуже пізно, а лікар/ка подивиться, коли зручно. Але в багатьох медиків/инь унаслідок напруженої роботи та піклування про пацієнтів/ок розвинута настороженість — вони схильні перевіряти повідомлення одразу, навіть уночі, адже це може бути щось термінове. Якщо ваша ситуація саме така, переконайтеся, що лікар/ка, якому/якій ви пишете, дійсно займається подібними випадками.
- → Перше повідомлення має бути максимально чітким та коротким. Не потрібно викладати всю суть проблеми, скарги, анамнез та результат попереднього лікування, допоки ви не отримали від спеціаліста/ки погодження на консультацію. Цим ви ставите лікарів/ок у неприємне становище — вони змушені в будь-якому разі вас консультувати, незалежно від бажання чи зручності, або ж відмовити вам у допомозі. Водночас у першому повідомленні не потрібно обмежуватися лише привітанням. Найкраще коротко описати причину звернення, наприклад, у такій формі: «Доброго дня. Мені порадили звернутися до вас (я знайшов/ла ваш контакт тут). Мені необхідна консультація з такого приводу. Чи можливо домовитися про дистанційну консультацію?»
- → Обговоріть формат консультації: текстовий чат, аудіодзвінок чи відео. Пріоритет у такому разі — зручність для лікаря/ки, далі — ваші технічні можливості.
- → Уточніть, на яких умовах відбувається консультація — волонтерських чи платних. Обговоріть вартість та вирішіть, чи підходять вам ці умови.
- → Дотримуйтесь рекомендацій лікаря/ки. Переконайтесь, що все зрозуміли. Якщо потрібно — обов’язково перепитайте та з’ясуйте всі деталі.
Дистанційна консультація може бути ефективною та корисною для багатьох звернень. Хоча, звісно, бувають випадки, коли особистий огляд потрібен обов’язково. Якщо це так, лікар/ка зорієнтує щодо подальших кроків. Бережіть себе, та нехай ці поради вам не знадобляться!
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: