опубліковано: 05.12.2022
Чи не ватна ваша аптечка? Частина 3: Радянські методи, які НЕ лікують кишкові розлади
Продовжуємо пояснювати, чому потрібно позбавлятись усього радянського, зокрема — неефективних методів лікування. Ми вже розповідали про антисептики, які варто викинути з аптечки, а також розвінчували міфи про лікування ЛОР-захворювань.
Сьогодні ми зупинимось на кишкових інфекціях та як їх НЕ треба лікувати.
Якщо згадати найбільш популярні методи лікування в радянські часи, то це буде:
— розчин марганцівки;
— антибіотики типу левоміцетину;
— активоване вугілля.
Про те, що із цими методами не так, з’ясовуємо разом із лікарем-інфекціоністом Євгеном Щербиною.
Розчин марганцівки
Випити та виблювати — таку пораду й досі можуть почути ті, кого прихопила кишкова інфекція. Не робіть цього.
Марганцівка або перманганат калію дійсно має антисептичні властивості. Проте цей розчин категорично не підходить для лікування кишкових інфекцій чи отруєнь — каже Євген Щербина.
“Коли вас нудить і з’являється діарея, то здебільшого причиною цього є віруси. Марганцівка не діє на віруси. Та й на бактерії, якщо ми кажемо про кишкові неприємності, — теж. Так, марганцівка має антисептичні властивості, проте для цього потрібна така концентрація, яка завдасть важких опіків шлунково-кишковому тракту. Тому якщо марганцівка якимось дивом усе ще залишилась у вашій аптечці — краще її звідти прибрати“, — пояснює лікар.
Активоване вугілля
У жодному разі не збираємось казати, що це неефективний препарат. Ефективний, проте часто його застосовують не для того, на що він розрахований. Як пояснює Євген Щербина, активоване вугілля використовують при отруєнні медичними препаратами:
“Наприклад, дитина дісталась до домашньої аптечки й чогось наїлась. Тоді токсикологи використовують дуже (!) високі дози активованого вугілля.
Проте, якщо ви підхопили кишкову інфекцію, то вірус, який уже у вашій клітині, жодне активоване вугілля не прожене. Та й дози, які рекомендували в радянські часи — це ні про що“, — каже інфекціоніст.
Ще один стан, за якого активно застосовують активоване вугілля — це похмілля.
І це теж абсолютно неефективно.
“Є перелік ситуацій коли активоване вугілля не є ефективним. Воно не працює при отруєнні важкими металами (як, наприклад, ртуть та свинець). Також активоване вугілля не здатне всмоктувати молекулу алкоголю”, — пояснює Євген Щербина.
Антибіотики типу левоміцетину
Цілком можливо, що ваша бабуся чи дідусь приймали це при перших ознаках діареї. Лікар-інфекціоніст пояснює, що з антибіотиками цього типу є дві проблеми:
“Перша — як і всі інші антибіотики та антисептики, вони не діють проти вірусів. Повторю, що саме віруси найчастіше спричиняють кишкові інфекції. Друга — проти бактерій ці антибіотики також мають сумнівну ефективність, оскільки багато мікроорганізмів уже випрацювали резистентність до них. До того ж не всі бактеріальні кишкові інфекції потребують антибіотиків. А якщо й потребують, то є більш сучасні та ефективні препарати“, — каже Євген Щербина.
А що тоді працює?
Коли ми говоримо про радянські часи, то варто розуміти той факт, що наші бабусі та дідусі не мали тих можливостей, які маємо ми. Хтось не мав часу й можливостей перебути з діареєю вдома, у теплі та з чашкою солодкого чаю. Людям треба було впоратись із хворобою. Знань теж бракувало, тому в хід ішло все, що було під рукою. Інколи щось працювало. Ну хоча б тому, що хвороба, яка має завершитись самостійно, — завершується самостійно. Але мозок людини схильний “прив’язуватись” до певних подій та робити хибні висновки.
Переважно кишкові інфекції минають самостійно. І все, що вам необхідно, — це відпочинок та достатньо рідини, щоб відновити водно-сольовий баланс. В ідеалі для цього можна купити спеціальні електролітні розчини. Важкі отруєння та бактеріальні інфекції потребують фахової допомоги, а не самолікування.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: