Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 24.08.2022

Чи не ватна ваша аптечка? Частина 1: антисептики

автор/ка

Наталія Бушковська

Мало яка медицина має таку кількість мальовничих антисептиків, як медицина країн, що колись входили до срср. Тут тобі і діамантовий зелений, і синька синя-пресиня, і фукорцин буряковий, і йод дуже красивого кольору. І, звичайно ж, перекис водню — без кольору, але зі спецефектами.

Спільно з фармацевтом Андрієм Чимбаром розповідаємо, чому мати цю веселу різнобарвну компанію в аптечці може бути зайвим.

Перекис водню

Ну кому не лили на розбиті коліна цю шиплячу рідину?

За словами фармацевта, розчин пероксиду водню не можна назвати аж геть марним антисептиком. Але аптечний розчин має настільки малу концентрацію, що ефективніше буде промити поверхневу рану чистою водою.

3% розчин пероксиду водню не є ефективним антисептиком. Маю припущення, що наочна реакція при нанесенні на рану зробила його таким популярним в радянські часи: шипить, отже працює. Отож чистої проточної води замість “перекису” цілком достатньо”, — стверджує фармацевт.

Зеленка

Брильянтовий (або діамантовий) зелений або зеленка — дуже звичний для нас антисептик. Проте дослідження, які доводили б його ефективність, проводились дуже давно.

Ніхто не перевіряв його ефективність протягом десятиліть використання. Цілком можливо, що багато збудників вже виробили до нього резистентність. Сьогодні ми маємо ефективні антисептики, які не мають такого яскравого забарвлення, то ж “зеленка” це скоріш про “терористичну атаку” на публічну особу, ніж про антисептичну обробку ран.”, — жартує Андрій Чимбар. 

Фукорцин

Розчин бурякового кольору, який обов’язково зіпсує одяг. Його часто використовують для замазування різних ранок. Іноді — при вітрянці, якщо колір зеленки чомусь не до смаку: 

“Насправді кольорові мітки у хворого на вітрянку корисні хіба для відстежування динаміки висипу. Свербіж вони не знімають, ефективність фукорцину як антисептика також ніхто не перевіряв. Є сучасніші засоби для тих, хто хворіє на вітрянку та інші захворювання, які мають шкірні прояви”. 

Йод

Йод — дуже ефективний антисептик. Але тепер наука дозволяє використовувати не лише спиртовий розчин, а й більш гуманні методи знезараження.

Спиртовий розчин йоду, який є в аптечці в кожному будинку, це знову-таки більше про каральну радянську медицину. І коли поляк/ка використовує препарат йоду з полівінілпіролідином (повідон-йод), українець/ка мужньо маже ранку спиртовим розчином”, — каже Чимбар.

Він радить поверхневу рану шкіри обробити хлоргексидином і накрити пластиром:

“Я зупинився б на цьому варіанті. І естетичніше, і ризик повторної травматизації нижчий”. 

Хлоргексидин

А от це — те, що варто покласти в аптечку. Цей антисептик прозорий, не завдає додаткового болю.

Проте важливо звертати увагу на концентрацію: концентрація розчину повинна бути хоча б 0.5- 2%, в залежності від лікувальної мети. Особливо обережними слід бути, оброблюючи рани немовлятам до 2-ох місяців. Шкіра малюків особливо чутлива та ніжна, а визначити алергічні реакції дитини такого віку може бути важко.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: