Чи не ватна ваша аптечка? Частина 2: ЛОР не рекомендує

Опубліковано: 05.09.2022

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Фурацилін, горілка на вухо та дихання над картоплею. Навіщо нас так мучили в дитинстві й чи мало це якийсь сенс?

Діти 90-х точно це пам’ятають. Фурацилін для полоскання горла, горілчаний компрес на вухо, дихання над гарячою картоплею. Це було неприємно, але як мама сказала треба — то треба.

Насправді багато з цих методів є неефективними, а іноді й шкідливими. Але чому тоді вони були популярними та навіть призначалися професійними лікарями?

Міфи радянської та пострадянської медицини розвінчуємо спільно з Олександром Семенюком — доцентом кафедри оториноларингології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького та лікарем-отоларингологом дитячим КНП “Перше ТМО м. Львова”

Фурацилін

Ця гидотна штука дійсно має антисептичний ефект. Це антибіотик,  тому ним полоскали горло, мили очі при кон’юнктивіті й навіть обробляли рани. Проте, чи було це ефективно? Аж ніяк.

У європейські чи американські протоколи лікування гострих запальних захворювань верхніх дихальних шляхів фурацилін не включений. Ми ж довіряємо джавелінам, NLAW`ам, гаймарсам, то чому б не довіряти і в цьому питанні?

Якщо болить горло, то це або вірусна інфекція, якій ніякий антибіотик не потрібен, або бактеріальна, яка потребує системного лікування”, — зауважує лікар.

Він ставить у приклад вітряну віспу: чим би ви не мазали чи навіть не припікали елементи на шкірі, це не зробить вас вільними від цього вірусу (він назавжди залишається з вами).

Нальоти на мигдаликах — це тільки прояв загального захворювання, яке при інших симптомах потребує лікування. Нальоти можуть бути й при деяких вірусних (інфекційний мононуклеоз) чи грибкових захворюваннях. А от стрептококовий тонзиліт може бути й без нальотів, але завжди потребує діагностики й лікування системним антибіотиком (тобто таким, який треба пити, а не полоскати ним горло).

Фурацилін не вирішує ніяких інших проблем: не знімає біль, запалення чи набряк, не освіжає дихання. Він неприємний на смак, важко розчиняється у воді”, — каже Олександр Семенюк.

Що ж робити, якщо болить горло?

  • → слід прийняти знеболювальні всередину (парацетамол, ібупрофен); 
  • → якщо горло болить понад 5-7 днів, слід звернутися до лікаря для виключення бактеріальних чи гнійних ускладнень (зокрема, паратонзилярного абсцесу).

Горілка на вухо

Вважається, що це “прогріває” та “знеболює”. 

Як пояснює отоларинголог, в совєцькому союзі не було багатьох речей: свободи слова, валюти, та й багатьох ліків теж.  Вважалося, що властивості напівспиртового компресу, як-от  посилення кровообігу чи зменшення запалення на інших частинах тіла, можна так само застосувати й при болю у вусі. 

Тому досі призначається ціла схема накладання напівспиртового (а за відсутності спирту горілкового) компресу на/за вухо”, — каже він. 

Але при цьому лікар нагадує, що:

  • → Отити бувають різні. Наприклад, при зовнішньому отиті попадання спирту (навіть невеликої концентрації) лише посилює біль.
  • → При середньому отиті запалюються барабанна перетинка і середнє вухо. Вони розташовані так глибоко в черепі, що для них прогрівання шкіри ззовні чи вушної раковини – не дієво. З цієї ж причини не діє і прогрівання “синьою лампою”.
  • → Оскільки гострі середні отити виникають переважно в дітей, то горілчаний/напівспиртовий компреси різної концентрації можуть викликати опік шкіри, вушної раковини й зовнішнього слухового ходу, що тільки додасть дитині болю і страждань.
  • → Шкіра — повноцінний орган, який може всмоктувати речовини. Тому такий компрес може навіть викликати алкогольне сп’яніння — все залежить від ваги дитини, концентрації, площі й насиченості компресу.
  • → Якщо у дорослих болить голова — вони ж не накладають на голову напівспиртові компреси, а п’ють знеболювальне. Те саме й з дитячими вухами, носами, головами: при болю слід дати дитини ібупрофен чи парацетамол у належній дозі відповідно до ваги дитини. Знеболювати окремо лише біль у животі — погана ідея. Так можна замаскувати гостру хірургічну патологію й дотягнути до ускладнень.

Дихання над картоплею

Дихання над картоплею теж не входить в жодні цивілізовані протоколи лікування. Адже цей метод теж виник від браку ліків і знань”, —  пояснює Олександр.

Лікар розповідає, що потреба “подихати” виникає переважно у двох випадках: при гавкітливому сухому кашлі й при будь-якому іншому кашлі.

“Гавкітливий сухий кашель, він же — несправжній круп, він же – гострий стенозуючий ларинготрахеїт — це гострий стан, який потребує медикаментозного втручання й може призвести навіть до задухи й смерті. І “золотий стандарт” тут — кортикостероїди (“гормони”) інгаляційно та/або системно. А в картоплі, як відомо, кортикостероїдів немає. Так, є рекомендація на початку цього захворювання вдихати вологе тепле повітря (наприклад, водяну пару у ванній). Але це тільки тимчасовий прийом, аби заспокоїти дитину й дочекатися прийому гормону”, — пояснює таку магію отоларинголог.

До того ж дихання над картоплею може бути небезпечним. 

І ось чому:

  • → гаряча пара може обпекти обличчя й дихальні шляхи, що значно погіршить ситуацію; 
  • → зрештою, можна навіть випадково перекинути каструлю з киплячою картоплею й обпекти дитину. У порівнянні з цим, круп — дитячі забавки.

Отож, не вигадуйте собі клопоту! Пийте достатньо рідини, вживайте перевірені знеболювальні та звертайтесь до лікарів за антибіотиками, якщо це необхідно.

Автор/ка:

Ключові слова

#аптечка

Більше за темою:

Немає значення, чи чисте у вас волосся, або що варто знати про воші

Автор/ка: Наталія Бушковська

«Було б пшоно, а каша буде» — про пшоно в українській гастрономії та його користь для здоров’я

Автор/ка: Олена Брайченко; Олена Лівінська

Кохання — це про безпеку та взаємодію. Як побудувати здорові сексуальні стосунки?

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська, Віолетта Лійка

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: