опубліковано: 05.09.2022
Чи не ватна ваша аптечка? Частина 2: ЛОР не рекомендує
Фурацилін, горілка на вухо та дихання над картоплею. Навіщо нас так мучили в дитинстві й чи мало це якийсь сенс?
Діти 90-х точно це пам’ятають. Фурацилін для полоскання горла, горілчаний компрес на вухо, дихання над гарячою картоплею. Це було неприємно, але як мама сказала треба — то треба.
Насправді багато з цих методів є неефективними, а іноді й шкідливими. Але чому тоді вони були популярними та навіть призначалися професійними лікарями?
Міфи радянської та пострадянської медицини розвінчуємо спільно з Олександром Семенюком — доцентом кафедри оториноларингології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького та лікарем-отоларингологом дитячим КНП “Перше ТМО м. Львова”
Фурацилін
Ця гидотна штука дійсно має антисептичний ефект. Це антибіотик, тому ним полоскали горло, мили очі при кон’юнктивіті й навіть обробляли рани. Проте, чи було це ефективно? Аж ніяк.
“У європейські чи американські протоколи лікування гострих запальних захворювань верхніх дихальних шляхів фурацилін не включений. Ми ж довіряємо джавелінам, NLAW`ам, гаймарсам, то чому б не довіряти і в цьому питанні?
Якщо болить горло, то це або вірусна інфекція, якій ніякий антибіотик не потрібен, або бактеріальна, яка потребує системного лікування”, — зауважує лікар.
Він ставить у приклад вітряну віспу: чим би ви не мазали чи навіть не припікали елементи на шкірі, це не зробить вас вільними від цього вірусу (він назавжди залишається з вами).
“Нальоти на мигдаликах — це тільки прояв загального захворювання, яке при інших симптомах потребує лікування. Нальоти можуть бути й при деяких вірусних (інфекційний мононуклеоз) чи грибкових захворюваннях. А от стрептококовий тонзиліт може бути й без нальотів, але завжди потребує діагностики й лікування системним антибіотиком (тобто таким, який треба пити, а не полоскати ним горло).
Фурацилін не вирішує ніяких інших проблем: не знімає біль, запалення чи набряк, не освіжає дихання. Він неприємний на смак, важко розчиняється у воді”, — каже Олександр Семенюк.
Що ж робити, якщо болить горло?
- → слід прийняти знеболювальні всередину (парацетамол, ібупрофен);
- → якщо горло болить понад 5-7 днів, слід звернутися до лікаря для виключення бактеріальних чи гнійних ускладнень (зокрема, паратонзилярного абсцесу).
Горілка на вухо
Вважається, що це “прогріває” та “знеболює”.
Як пояснює отоларинголог, в совєцькому союзі не було багатьох речей: свободи слова, валюти, та й багатьох ліків теж. Вважалося, що властивості напівспиртового компресу, як-от посилення кровообігу чи зменшення запалення на інших частинах тіла, можна так само застосувати й при болю у вусі.
“Тому досі призначається ціла схема накладання напівспиртового (а за відсутності спирту — горілкового) компресу на/за вухо”, — каже він.
Але при цьому лікар нагадує, що:
- → Отити бувають різні. Наприклад, при зовнішньому отиті попадання спирту (навіть невеликої концентрації) лише посилює біль.
- → При середньому отиті запалюються барабанна перетинка і середнє вухо. Вони розташовані так глибоко в черепі, що для них прогрівання шкіри ззовні чи вушної раковини – не дієво. З цієї ж причини не діє і прогрівання “синьою лампою”.
- → Оскільки гострі середні отити виникають переважно в дітей, то горілчаний/напівспиртовий компреси різної концентрації можуть викликати опік шкіри, вушної раковини й зовнішнього слухового ходу, що тільки додасть дитині болю і страждань.
- → Шкіра — повноцінний орган, який може всмоктувати речовини. Тому такий компрес може навіть викликати алкогольне сп’яніння — все залежить від ваги дитини, концентрації, площі й насиченості компресу.
- → Якщо у дорослих болить голова — вони ж не накладають на голову напівспиртові компреси, а п’ють знеболювальне. Те саме й з дитячими вухами, носами, головами: при болю слід дати дитини ібупрофен чи парацетамол у належній дозі відповідно до ваги дитини. Знеболювати окремо лише біль у животі — погана ідея. Так можна замаскувати гостру хірургічну патологію й дотягнути до ускладнень.
Дихання над картоплею
“Дихання над картоплею теж не входить в жодні цивілізовані протоколи лікування. Адже цей метод теж виник від браку ліків і знань”, — пояснює Олександр.
Лікар розповідає, що потреба “подихати” виникає переважно у двох випадках: при гавкітливому сухому кашлі й при будь-якому іншому кашлі.
“Гавкітливий сухий кашель, він же — несправжній круп, він же – гострий стенозуючий ларинготрахеїт — це гострий стан, який потребує медикаментозного втручання й може призвести навіть до задухи й смерті. І “золотий стандарт” тут — кортикостероїди (“гормони”) інгаляційно та/або системно. А в картоплі, як відомо, кортикостероїдів немає. Так, є рекомендація на початку цього захворювання вдихати вологе тепле повітря (наприклад, водяну пару у ванній). Але це тільки тимчасовий прийом, аби заспокоїти дитину й дочекатися прийому гормону”, — пояснює таку магію отоларинголог.
До того ж дихання над картоплею може бути небезпечним.
І ось чому:
- → гаряча пара може обпекти обличчя й дихальні шляхи, що значно погіршить ситуацію;
- → зрештою, можна навіть випадково перекинути каструлю з киплячою картоплею й обпекти дитину. У порівнянні з цим, круп — дитячі забавки.
Отож, не вигадуйте собі клопоту! Пийте достатньо рідини, вживайте перевірені знеболювальні та звертайтесь до лікарів за антибіотиками, якщо це необхідно.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: