Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 09.01.2024

«Мені, будь ласка, пігулки для “підвищення” імунітету» — здається, у вас неправильний рецепт. Головне про імуномодулятори

автор/ка

Дарина Дмитрієвська

Пандемія, далі повномасштабне вторгнення та постійний стрес — це підкосило нас усіх. І знаєте, чого хоче абсолютна більшість пацієнтів, коли звертаються до лікарів? Усім хочеться «підняти» імунітет. Чарівною пігулкою чи магічними заклинаннями — все одно як. Культ «підвищення» імунітету тут і зараз налічує мільйони послідовників. А вередливі доказові лікарі оберігають цю таємницю, мов зіницю ока, тому що…

Це неможливо. Захисна система організму дуже складна та багатокомпонентна. Її частини, що залежать від різних факторів, взаємопов’язані на таких рівнях, які медицина поки навіть не до кінця розуміє. Тому інколи вплинути правильно або взагалі вплинути на імунітет дуже складно. Що вже й казати про якісь пігулки, краплі чи цукрове драже. І тут підходимо до логічного питання.

Чи працюють імуномодулятори та імуностимулятори, які так широко й активно рекламуються?

В абсолютній більшості випадків — ні. Переважно, ці препарати не мають доказової ефективності. У найкращому випадку, не несуть і шкоди організму. Проте точно зроблять тоншим ваш гаманець, адже часто вони недешеві. А курси, якими рекомендують їх приймати, — довготривалі. 

Чи є препарати, які дійсно впливають на імунітет?

Так, звісно. Як правило, це вузькоспеціалізовані ліки, які призначають людям із вродженими чи набутими імунодефіцитами, онкологічними захворюваннями, аутоімунними процесами тощо. Вони модулюють, тобто певним чином змінюють ефект дії імунної системи людини — посилюють або послаблюють її. Такі препарати впливають на конкретні фактори імунітету. Тут не йдеться про звичайне ослаблення захисних сил, яке періодично стається з більшістю людей. Мова про серйозні, клінічно діагностовані стани, при яких у людини є порушення роботи чи нестача конкретних ланок захисних механізмів.

Що ще може впливати на імунітет?

Опірність організму до вірусів та бактерій у більшості людей зменшується через такі фактори:

→ хронічний стрес;
→ нестача сну й порушений режим дня;
→ постійна втома, зокрема від інтелектуальної роботи;
→ малорухливий спосіб життя;
→ регулярні переохолодження;
→ нестача вітамінів;
→ супутні хронічні захворювання тощо.

Як підтримати захисну функцію організму?

З переліку причин випливають і рішення. Варто розуміти: організм влаштований майже досконало. Імунна система здатна здебільшого коригувати себе сама. Проте якщо сили тіла витрачаються нераціонально на виживання при стресі, при надмірній втомі, через неправильне харчування та за відсутності фізичної активності, то на підтримання імунітету зрештою не залишається ресурсів. 

Усе, що треба зробити, аби покращити опірність організму, — це створити сприятливі умови. Це значить:

→ достатньо спати;
→ уникати стресів (чи принаймні працювати над адекватним їх проживанням);
→ збалансовано харчуватися; 
→ бути активними, рухатись;
→ достатньо відпочивати.

Додаткове приймання вітамінів переважно не рекомендують, окрім вітаміну D. В інших випадках майже завжди ви можете отримати необхідні речовини з харчових продуктів. Фізичні вправи теж не обов’язково мають бути важкими — достатньо багато гуляти, робити базову зарядку вранці або ж займатися будь-яким спортом, який приємний саме вам. Також дуже важливо отримувати позитивні емоції, які допомагають переживати стрес, та працювати з психотерапевтом або психотерапевткою.

Знаємо, ці поради здаються дуже базовими та навіть банальними. Проте більшість людей не готові виконувати їх, адже часто це означає зміну способу життя. Нам легше продовжувати жити в шкідливому режимі та приймати пігулки. Однак це не спрацює. Спробуйте направити більше уваги та трошки зусиль на зміну звичок, і скоро ви відчуєте полегшення та побачите, що стали рідше хворіти. Пам’ятайте, що розвиток онкологічних хвороб також часто пов’язаний із порушеннями роботи імунітету.

Не витрачайте гроші на неефективні препарати — краще заплануйте приємну прогулянку з близькими, коротку поїздку чи смачну й корисну вечерю.

Джерела

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: