опубліковано: 25.07.2023
Правда та міфи про медичні коноплі
UPD: 15 лютого 2024 року Президент України підписав закон про легалізацію медичного канабісу, який регулює його обіг у медицині, промисловості та наукових дослідженнях. Документ набуде чинності за 6 місяців після оприлюднення.
Щоразу, коли йдеться про медичні коноплі, це викликає хвилю обурення, холіварів та різних думок. І часто через боротьбу з хибними або свідомо маніпулятивними меседжами з цього приводу губиться, власне, важливість легалізації препаратів із медичного канабісу для українських пацієнтів/ок і наукових досліджень.
Обговоримо деякі міфи та факти про медичний канабіс, які допоможуть розставити всі крапки над “і” в цьому питанні.
Чи дійсно “Україна — європейська Колумбія?” або як маніпулюють на медичних коноплях
Для початку зазначимо, що існує медичний і рекреаційний канабіс. Вони різняться за хімічним складом та впливом на людину. Загалом ця рослина містить понад 100 активних компонентів, серед яких є як психотропні, так і такі, які не мають впливу на свідомість людини.
У марихуані “для відпочинку” (рекреаційній) переважає тетрагідроканабінол (THC) — сполука, яка має чітко виражену психоактивну дію. Саме вона відповідає за відчуття так званого “кайфу” та збудження нервової системи. Саме вона призводить до наркотичного сп’яніння та звикання. Препарати на основі медичного канабісу переважно мають інший склад, де переважає канабідіол (CBD), який не має значного впливу на свідомість людини. Канабідіол діє більш м’яко: гальмує, знеболює, розслабляє. Саме тому він може стати помічним для полегшення проявів деяких хвороб і медичних станів.
Не всі засоби з марихуани, які використовують у медичних цілях, містять тільки CBD. Дійсно, є окремий перелік препаратів з THC. Вони затверджені FDA (Адміністрацією з контролю харчових продуктів та лікарських засобів) та містять чітко визначену кількість THC. Їх призначення та обіг контролюються окремими нормами. Переважно їх застосовують у паліативній медицині та для полегшення побічних ефектів хімієтерапії при онкології.
Для пацієнтів/ок із якими хворобами/станами легалізація медичного канабісу є порятунком
Препарати на основі медичного канабісу показали свою ефективність при важких формах онкології (допомагають при нудоті після хімієтерапії), безсонні, неврологічних захворюваннях, хронічних болях, розсіяному склерозі, ВІЛ/СНІД, хворобі Крона, хворобі Альцгеймера та інших. Також ці засоби широко використовуються для паліативної допомоги та для полегшення стану пацієнтів/ок з епілепсією. Яскравий приклад — синдром Драве. Це важка форма епілепсії в дітей, яка має генетичні передумови та не корелюється лікарськими засобами.
Наголосимо, що в українському контексті йдеться саме про “медичний канабіс”. Законопроєкт не передбачає дозволу на обіг марихуани “для відпочинку та розслаблення”.
Чи дійсно медичний канабіс — це панацея від усього?
Це маніпуляція, яка може давати людині завищені очікування. Медичний канабіс використовується передусім не для лікування, а для полегшення симптомів деяких станів і, як наслідок, покращення якості життя пацієнтів/ок.
Медичний канабіс не має побічних ефектів — правда чи міф?
Будь-які медичні препарати можуть мати побічні ефекти. У випадку медичного канабісу це може бути:
→ пришвидшене серцебиття;
→ запаморочення;
→ проблеми з концентрацією;
→ сповільнення реакцій;
→ підвищення апетиту;
→ ризики галюцинацій тощо.
Також досить часто серед аргументів проти медичного канабісу — залежність від препарату та розвиток синдрому відміни. Проте таке явище спостерігається при використанні багатьох засобів. Наприклад, усім відомого корвалолу. Як ми зазначали вище, медичні коноплі не містять або містять у мінімальній кількості тетрагідроканабінол (THC), який є психоактивною сполукою, на противагу до рекреаційних конопель, основна мета застосування яких — задоволення. Тому при контрольованому вживанні медичних препаратів на основі канабісу розвиток синдрому відміни є малоймовірним.
Медичний канабіс і біль
Є дослідження, що препарати на основі медичного канабісу добре працюють у випадках хронічного болю. Щодо короткострокового знеболення, як-от після хірургічних втручань або якщо людина зламала кістку, ефективність таких засобів невелика.
Препарати канабісу можна поєднувати з іншою знеболювальною терапією, як-от опіоїдами. Це ефективні засоби проти болю, проте вони мають дуже високий потенціал звикання та широкий спектр побічних ефектів. Виокремлюють навіть розлад застосування опіоїдів. Деякі дослідження показують, що використання медичного канабісу в терапії проти хронічного болю може допомогти зменшити застосування опіоїдів (на 64%).
Висновки
Канабіс у медичних цілях легалізований або декриміналізований уже в понад 50 країнах світу. Серед них Канада, Данія, Чехія, Великобританія, Польща, Німеччина, Ізраїль та інші.
Ця рослина має дуже великий потенціал для науки та медицини. А спрощення обігу препаратів на основі канабісу для медичного використання допоможе сотням тисяч українських пацієнтів/ок із тяжкими недугами. Наразі, додатково до боротьби з хворобою, вони вимушені шукати способи, як дістати “нелегальні” ліки з-за кордону або переїздити в інші країни, де можна придбати препарат за призначенням лікаря.
В Україні Законопроєкт #7457 викликає супротив з різних сторін. Як від прибічників легалізації, так і від тих, хто не вважає медичний канабіс “медичним”, а країну — здатною контролювати обіг препаратів. Дійсно, законопроєкт ще потребує доопрацювання, проте його підтримка — це важливий крок уперед у сфері медицини, науки та покращення якості життя пацієнтів/ок. Не варто “вестись” на фейки, проте й очікувати “чарівної пігулки” також.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: