Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 14.07.2022

Хвороба одна — збудників багато: вся правда про менінгіт

автор/ка

Наталія Бушковська

експерт/ка

Євгеній Щербина

«От будеш ходити на вулицю з мокрою головою — отримаєш менінгіт!». Казала вам таке бабуся чи мама? Такі «погрози» можуть стосуватися і мокрої голови, і купання в холодній воді, і прогулянки без шапки. Але, звичайно, менінгіт не має ніякого стосунку до мокрої голови чи наявності головного убору.

«Менінгіт — це інфекційне захворювання. Його викликають збудники — віруси, грибки, бактерії, паразити тощо», — наголошує лікар-інфекціоніст Євгеній Щербина. 

Він пояснює, що найпоширенішою причиною менінгітів є саме віруси, зокрема ентеровіруси.  На них припадає орієнтовно понад 80% всіх вірусних менінгітів. Групи ентеровірусів також спричиняють кишкові інфекції.

Але що таке взагалі менінгіт? Давайте розбиратися.

Хвороба одна збудників багато

Менінгіт — це запалення захисних оболонок головного та спинного мозку. 

Основні симптоми менінгіту:

 • → висока температура;
 • → головний біль;
 • → блювання;
 • → холодні кінцівки;
 • → сплутаність свідомості;
 • → скованість шиї;
 • → людина сонна, її важко розбудити;
 • → судоми;
 • → специфічний висип, який не зникає під час натискання;
 • → людині важко витримувати яскраве світло.

Як ми вже згадали, викликати хворобу можуть різні збудники — і грибки, і бактерії, і віруси.

Вірусні менінгіти, як правило, протікають легше. Доволі часто ви можете навіть і не знати, що у вашої дитини чи вас був менінгіт. Ну, температура, ну голова боліла з ким не буває? Навіть якщо така людина потребує госпіталізації, то в більшості випадків не перебуватиме в реанімаційному відділенні”, — говорить інфекціоніст Євгеній Щербина. 

Також бувають паразитарні, амебні та неінфекційні менінгіти, які можуть виникнути як наслідок дії  деяких препаратів, операцій на мозку або травм голови. 

Отож, причини різні, але, як бачите, — жодних згадок про капелюхи, мокре волосся та купання в холодній воді. Євгеній Щербина додає, що частіше менінгіт розвивається в людей, які мають серйозні проблеми з імунітетом. Але іноді це може трапитись і з абсолютно здоровою людиною.

Як захиститися?

Хотіли б ми сказати, що для захисту достатньо зробити одне щеплення. Але не все так просто. Тобто робити щеплення точно потрібно і не одне!

Оскільки менінгіт спричиняють дуже різноманітні віруси та бактерії, захист від нього можуть надати такі вакцини:

 • → Hib-вакцина проти гемофільної інфекції;
 • → проти пневмококової інфекції;
 • → проти менінгококової інфекції.

Але також менінгіт може викликати вірус кору, вірус грипу або вітряна віспа. І від цих хвороб також є щеплення. 

Варто зауважити, що в Україні є щеплення лише проти таких серогруп менінгококу як А, С, Y та W-135. Проте немає вакцини проти серогрупи типу В. Ця вакцина називається BEXERO і якщо ви наразі перебуваєте за кордоном, не упустіть нагоду щепитись нею. 

Дотримуватись національного календаря щеплень та не нехтувати можливістю купити додаткові вакцини — вже є прекрасним захистом від цього захворювання. 

Ну і звичайно, не забуваємо про базові правила гігієни: ретельне миття рук, користування чистими приборами для їжі тощо. “В зоні ризику менінгіту і дорослі, якщо вони проживають скупчено, наприклад, в гуртожитках або казармах. Отож варто подумати про щеплення в будь-якому віці”, — каже лікар.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: