Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 25.10.2022

Страхування обов’язкове: розповідаємо про медичну систему Німеччини

автор/ка

Дарина Даниленко

З початком повномасштабної війни тисячі українців та українок опинилися за кордоном і зіштовхнулися з незрозумілою та складною медичною системою інших країн.

Зокрема, у Німеччину з Україну тимчасово переїхали понад один мільйон людей. Ми вирішили зібрати для вас ключові знання про німецьку систему медицини, щоби ви знали, куди можна звернутися в разі потреби.

Страхування

У Німеччині працює страхова медицина, яка керується принципом справедливості. Усі, хто заробляють, сплачують на соціальну страховку 15% від прибутків. Натомість незахищені верстви населення мають змогу бути застрахованими з коштів держави.

Як оформити страхування?

Якщо ви отримуєте допомогу “Sozialhilfe”, “Arbeitslosengeld (ALG) II” або “Harz IV” — ви маєте право бути застрахованими в порядку державного медичного страхування. Для оформлення страхування, вам потрібно стати на облік у відповідну установу (наприклад, центр зайнятості), а потім звернутися до страхової компанії.

Якщо ж вам не потрібна соціальна допомога — ви можете добровільно долучитися до програми страхування GKV (“freiwillig versichert”). Для оформлення достатньо подати заявку на сайті та відвідати вашу страхову компанію. Зробити це потрібно протягом шести місяців із моменту отримання дозволу на тимчасове проживання.

Як обрати страхову компанію?

У Німеччині є багато державних страхових компаній. Серед них TK, AOK, Barmer, BKK, IKK, HEK, Knappschaft.

Усі вони пропонують стандартне медичне покриття, яке включає:

  • → візити до лікарів/ок;
  • → стандартні щеплення;
  • → огляди для дітей;
  • → обстеження на вагітність;
  • → легальні аборти;
  • → більшість ліків (які вам виписали лікарі/ки);
  • → щорічний огляд у стоматолога/ині;
  • → психологічну допомогу.

Деякі страхові можуть включати додаткове покриття — це можливо за умови оплати додаткових внесків. Зазвичай такі пакети застосовуються у випадку, якщо страхування оплачує компанія або людина робить внески добровільно.

Чи можуть вам допомогти без страхування?

У вас може виникнути потреба звернутися до лікаря/ки ще до того, як вам оформлять страхування. Залежно від критичності ситуації ваші дії будуть відрізнятися.

Якщо ситуація критична й вам потрібна невідкладна допомога — звертайтеся за номером 112. Вам нададуть безплатну допомогу, навіть якщо ваші документи ще не оформлені.

Якщо вам потрібно звернутися до лікаря/ки через гострі проблеми або вагітність, ви можете звернутися до служб соціального захисту Sozialamt або Erstaufnahmeeinrichtung. Вони видадуть вам так званий «Behandlungsschein/Krankenschein». З цим документом ви зможете звернутися по допомогу без страхування.

Також, якщо ви вже подали документи на оформлення страхування, ви можете їх надати лікарні, як підтвердження страхового покриття.

Візит до лікаря/ки

Як знайти лікаря/ку в Німеччині?

Насправді культура пошуку лікарів/ок суттєво відрізняється в різних країнах. Зокрема, німці та німкені зазвичай обирають тих лікарів/ок, які знаходяться найближче.

Для пошуку лікаря/ки можна скористатися спеціалізованими сервісами (аналогами нашого Doc.ua). У Німеччині це Samedi, Doctolib тощо.

Існує також координаційний центр 116117 (це номер телефону). Ви можете зателефонувати туди й вам допоможуть знайти лікаря/ку саме по вашій проблемі. Проте перекладачів/ок вони не мають, а розраховувати на англомовних операторів/ок не варто. Якщо ж у вас є німецькомовні друзі чи подруги, то цілком хорошим рішенням буде звернутися за підказкою саме до них.

Як призначити зустріч із лікарем/кою?

Зазвичай, додзвонитися до лікаря/ки досить складно. Тож іноді буде швидше і простіше підійти до офісу та призначити зустріч (Termin) прямо там.

Деякі лікарі/ки мають онлайн-запис через сайт або їх можна знайти через сервіси samedi.de та jameda.de.

Страхові компанії також мають гарячі лінії, де вам можуть допомогти знайти лікаря/ку і призначити зустріч.

Чи можу я одразу потрапити до вузького/ої спеціаліста/ки?

Направити до вузьких спеціалістів/ок вас може виключно сімейний/а лікар/ка.Тож якщо вас непокоїть специфічна проблема — знайдіть сімейного/у лікаря/ку й запишіться спочатку на візит до нього/неї.

Проте є винятки. До гінекологів/инь, офтальмологів/инь, педіатрів/инь та стоматологів/инь можна звертатися без направлення (крім випадків, коли вони приймають у стаціонарі).

Лікування і профілактика

Чи можу я продовжити свою реабілітацію в Німеччині?

Для того, щоби почати проходити реабілітацію за кордоном, вам потрібно спочатку обговорити це питання із сімейним/ою лікарем/кою.

На візит до сімейного/ої лікаря/ки візьміть усі необхідні матеріали та вашу історію хвороби. Сімейний/а лікар/ка заповнить заяву на реабілітацію або направить із цим питанням до більш вузьких спеціалістів/ок.

Заповнена заява подається в страхову компанію, яка надасть вам відповідь, чи можливо оплатити таку реабілітацію.

Що як мені потрібна психологічна допомога?

Щоб отримати психологічну допомогу, також треба звернутися до сімейного/ої лікаря/ки. Він/вона вивчить ваші скарги й направить до психолога/ині або психотерапевта/ині в разі потреби.

На жаль, у деяких випадках на допомогу можна чекати дуже довго — понад шість місяців. Щоби знайти менш завантажених лікарів/ок — спробуйте зателефонувати в медичний координаційний центр за номером 116117. Там підкажуть, до кого можна звернутися.

Також ви можете знайти допомогу в психологічній службі Krisenchat — це волонтерський проєкт у Німеччині, який надає допомогу переселенкам та переселенцям.

Якщо ситуація потребує невідкладної допомоги — дзвоніть 112.

Чи покриває страхування профілактичні обстеження?

Так. Кожна страхова компанія оплачує стандартний перелік профілактичних обстежень. Якщо ви хочете пройти обстеження — обговоріть це зі своїм лікарем/кою.

Тут ви можете знайти, які обстеження входять до профілактичного огляду.

Чи можу я зробити вакцинацію?

Страхові компанії покривають усі щеплення, які входять до національного календаря. З німецьким календарем щеплень можна ознайомитися тут.

У деяких випадках страхові можуть покривати додаткові щеплення, які будуть актуальними для мандрівок. Але перед покупкою вакцини в аптеці обов’язково уточніть у страхової компанії, чи компенсує вона оплату за таку вакцинацію.


Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: