Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 02.10.2023

“Який високий тиск! Викликати швидку чи ні?”. Коли дійсно варто дзвонити “103”?

автор/ка

Дарина Дмитрієвська

“Що це за реформа! “Швидка” не приїздить!”

Чула таке сотні разів від критиків змін у медицині, поки роками намагалася донести до українців їхній сенс, — розповідає сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська. Дарина відповідала на такі запити безліч разів. Спільно ми вирішили, що час зібрати пояснення в одному тексті. Читайте далі.

Чому ми досі не знаємо, коли слід викликати “швидку”?

Протягом останніх років ми всією країною усвідомлюємо вагу шкоди, яку заподіяв нашому сприйняттю радянський союз. І зараз буде неочікуване: він спотворив також саме уявлення про надання медичної допомоги. Тут криється цікавий парадокс.

З одного боку, система створювала жорсткі умови, де не існувало поняття комфорту, власної гідності, захищеності. Співгромадяни/ки змушені були вчитися “вигризати” своє сьогодення. У сфері здоров’я це вилилось у величезні масштаби самолікування, зокрема так званої народної медицини та міфів. У той же час людей позбавляли самостійності й знань про організм, наставляючи за будь-якої ситуації викликати “швидку”.

Досьогодні причини дзвінків до медиків найрізноманітніші: біль у грудях, кашель, температура, панічна атака, легке запаморочення, самотність, небажання самостійно знайти ліки в аптечці чи піти до лікаря, таксі на планову госпіталізацію тощо. Медики, які працюють на “швидкій”, можуть розповісти сотні подібних історій.

Саме через нерозуміння справжніх приводів для викликів “швидкої” виникає більшість скарг на те, що допомога не приїхала. Звісно, також трапляються затори, аварії, віддалені населені пункти тощо, але ці випадки рідкісні на фоні загальної ситуації. 

То коли варто набирати “103”?

Необхідно запам’ятати, що карета швидкої допомоги виїжджає тоді, коли потрібен терміномий порятунок життя, ситуація загрозлива, пацієнт/ка не може впоратися зі станом самостійно або потребує термінової госпіталізації.

Наприклад:

→ ознаки інсульту (порушення мовлення, рухів з одного боку тіла, несиметрична посмішка, оніміння тощо);

→ симптоми інфаркту міокарда (біль в області серця, що триває понад 30 хвилин і не знімається нітрогліцерином, нудота, страх смерті тощо);

→ сильний біль у животі різної локалізації, різка його поява, особливо — якщо біль наростає;

серйозна алергічна реакція;

→ втрата свідомості (будь-яка);

→ порушення дихання, зокрема через потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи або ж унаслідок захворювання (наприклад, при коронавірусній інфекції);

→ серйозні травми, кровотеча, ДТП;

→ тепловий чи сонячний удари; 

→ ниркова коліка;

→ блювання кров’ю;

→ епілептичний напад, який триває понад 30 хвилин (епістатус) або ж напад, за якого відбулося травмування при падінні людини;

→ інші стани, що загрожують життю.

Люди часто викликають “швидку” у непрофільних випадках. Йдеться про такі, які передбачають консультацію та лікування у сімейного лікаря або вузького спеціаліста.

Наприклад, у разі підвищення артеріального тиску, яке стається періодично, необхідно звернутися до фахівця/чині, який/яка допоможуть підібрати постійні ліки від тиску. Не слід розраховувати на приїзд “швидкої” за кожного гіпертонічного кризу. Також підвищення температури тіла при застудних та інших вірусних хворобах не є причиною для виклику, як і типові прояви хронічних хвороб. Важливо розуміти, що команда “швидкої” не може забезпечити тривале лікування та спостереження, яке потрібне при перерахованих пролонгованих станах. 

Що можна зробити вже зараз?

Якщо ви знаєте або підозрюєте наявність у себе хронічних хвороб, не відкладайте візит до лікаря/ки до моменту, коли ситуація загостриться. Краще пройти обстеження та отримати призначення заздалегідь, аби контролювати свої показники та самопочуття.

У більшості випадків вам не знадобляться послуги “швидкої”. А ресурс служби допомоги буде розподілений і вчасно наданий тим, хто потребує порятунку тут і зараз. Непрофільні виклики надмірно навантажують систему та крадуть шанс у інших. І саме тоді виникають трагічні історії про те, як швидка їде цілу годину та не встигає до хворого або хворої.

Піклуйтесь про себе — адже це запорука не лише власного благополуччя, але й значний внесок у нормальне функціонування “швидкої”. А це, своєю чергою, призведе до формування більш розвинутого й свідомого суспільства.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: