Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 29.05.2023

Не про забудькуватість, а про серйозні неврологічні порушення: розповідаємо, що таке розсіяний склероз

автор/ка

Анастасія Гончар

Станом на вересень 2020 року 2,8 мільйони людей у світі страждає на розсіяний склероз. Це означає, що майже кожні 5 хвилин діагностують новий випадок хвороби. Захворіти можна в будь-якому віці, проте більшість пацієнтів/ок — це люди віком 20–50 років. Розсіяний склероз є найчастішою причиною інвалідності молодих людей. Спільно з неврологинею Анастасією Гончар розповідаємо більше про хворобу та як її розпізнати.

То що таке розсіяний склероз? 

Розсіяний склероз — це зовсім не той “склероз” із жартів про побутову забудькуватість.

Це неврологічне захворювання, що може проявлятись різноманітними симптомами, як-от порушенням зору, зміною мовлення, онімінням у тілі, поколюванням кінцівок, м’язовою слабкістю, запамороченням, порушенням ходи та координації рухів, надмірною втомлюваністю тощо.

Захворювання має аутоімунне походження. Клітини імунної системи людини помилково атакують власні клітини мієліну — захисної оболонки нервів. Вона потрібна для проведення нервового імпульсу та нормальної передачі сигналу в центральній нервовій системі. Відповідно, при розсіяному склерозі сигнал спотворюється та виникають порушення.

Звідки назва “розсіяний”? 

Так неврологи називають процес поширення вогнищ пошкодження мієлінової оболонки нервів у ЦНС. Вогнища можуть виникати в різних відділах головного чи спинного мозку. Симптоматика залежить від того, яка саме ділянка уражена. Якщо це зоровий нерв, до прикладу, — розвивається оптичний неврит. У людини порушується зір. Якщо уражена ділянка мозку відповідає за координацію рухів, як-от мозочок, то в людини виникають зміни в мовленні (дизартрія), хиткість при ході, тремтіння рук, рухи стають неточними тощо. Ураження рухових нервових волокон викликає м’язову слабкість — параліч, а пошкодження чутливих нервів — оніміння, відчуття поколювання та “мурашок” у тілі (парестезія).

Хвороба має прогресуючий перебіг — часто виникають загострення та ремісії.

Чому розвивається розсіяний склероз (РС)? 

Достеменно невідомо. Обговорюються теорії сукупного впливу різних факторів:

генетичної схильності;

факторів середовища (РС більш поширений у країнах далі від екватора та в людей із низьким рівнем вітаміну Д);

вірусів (зокрема, Епштейна-Барр);

поведінкових (у людей, які курять, удвічі частіше діагностують РС).

Симптоми розсіяного склерозу

Захворювання має досить багато неспецифічних симптомів. Проте в кожного окремого пацієнта або пацієнтки їхній набір відрізнятиметься.

Серед загальних симптомів розсіяного склерозу такі:

→ оніміння, відчуття “голочок” у тілі, біль у різних частинах тіла;

→ м’язова слабкість або спазми, через які людина може не контролювати рухи та/або втрачати рівновагу, що може призвести до падіння;

→ порушення зору, біль в очах і дивні рухи очей;

→ відчуття запаморочення й складнощі під час ходьби;

→ проблеми з контролем кишківника та/або сечового міхура;

→ сексуальна дисфункція, як-от зниження інтересу до сексу або відсутність задоволення від сексу;

→ надмірна чутливість до тепла — спека може посилювати симптоми;

→ погіршення мовлення, нечіткість мислення, проблеми з концентрацією уваги; 

→ відчуття сильної втоми та порушення сну.

Які є клінічні форми розсіяного склерозу (РС)? 

Залежно від активності процесу, виділяють доброякісні та більш агресивні форми хвороби.

У 85–90 % випадків РС має такий перебіг — симптоми виникають, посилюються (загострення, напад, атака, рецидив), тривають від кількох днів до тижнів і потім повільно зникають (ремісія). Між нападами людина може почуватися цілком нормально, не мати жодних скарг. Проте іноді симптоми залишаються і після того, як напад завершиться.

Бувають і важчі форми. Хвороба може бути більш активною — тоді навіть без загострень стан людини поступово погіршується. Також може спостерігатися первинна форма, що прогресує — тоді стан людини погіршується від самого початку хвороби й постійно.

Що впливає на кількість загострень? 

Приблизно 15 % пацієнтів/ок, у яких уперше виявили РС, ніколи не матимуть більше загострень. То від чого це залежить?

Передумовами розвитку агресивної форми РС часто є вік пацієнта/ки, прогресуючий перебіг захворювання та більший ступінь інвалідності протягом першого року хвороби за шкалами, які оцінює лікар/ка.

Також до тригерів загострень відносять інфекційні захворювання. Тому у випадку людей із РС вакцинація — це особливо важливий крок. Варто враховувати, що при РС безпечними є інактивовані вакцини.

Відомо, що рецидив хвороби може виникати частіше після стресових подій. На жаль, в Україні відсутні статистичні дані щодо кількості загострень у пацієнтів/ок під час воєнного стану. Можна припустити, що війна негативно впливає на рецидив.

Невелике дослідження 2017 року показує, що порушення сну теж можуть провокувати загострення РС.

Розсіяний склероз і вагітність 

На розсіяний склероз частіше хворіють жінки репродуктивного віку. Чи може вплинути ця хвороба на здатність мати дітей? Чи безпечно вагітніти жінкам, які мають РС? Довкола цієї теми завжди виринає безліч питань. З’ясовуємо, що до чого.

Більшість жінок із РС мають нормальну фертильність. Метааналіз 2011 року показав, що вагітність має захисний ефект проти рецидивів РС, проте до 30 % жінок мають загострення в ранньому післяпологовому періоді.

Вагітність у жінок, які вже хворіють, не погіршує перебіг хвороби. Але варто обирати оптимальний час для вагітності — період ремісії.

Дослідження показують, що хвороба матері ніяк не шкодить дитині, не підвищує ризик ускладнень вагітності, але ймовірність, що дитина теж матиме РС, зростає.

Як діагностують розсіяний склероз? 

Часто РС діагностують не одразу, бо симптоми дуже неспецифічні та можуть траплятися за багатьох інших захворювань. На жаль, пацієнтам/кам доводиться багаторазово відвідувати невролога або кількох лікарів різного фаху.

Огляд у невролога передбачає перевірку рефлексів, чутливості, сили м’язів, тонусу й координації рухів. Також для діагностики можуть застосовувати МРТ головного та спинного мозку, люмбальну пункцію для аналізу спинномозкової рідини. У деяких випадках можуть знадобитися аналізи крові.

Це лікується? 

Захворювання, на жаль, не лікується. До того ж прогресує протягом життя. При загостреннях застосовують короткочасну терапію високими дозами гормональних препаратів, лікують симптоматично.

Існують препарати, які здатні впливати на перебіг захворювання та можуть значно сповільнити його розвиток. Зокрема, зменшити кількість загострень та відтермінувати серйозні ускладнення, як-от інвалідність. Частину таких препаратів в Україні закуповують за державною програмою, тому їх можна отримати безоплатно. Деякі пацієнти/ки знаходять ліки з-за кордону самостійно.

У мене РС — що передусім варто зробити?

Знайти локальний центр розсіяного склерозу та стати на облік у лікаря. Це важливо, щоб мати можливість отримати безоплатні ліки. Також в Україні та світі постійно проводяться клінічні дослідження нових високоефективних препаратів для лікування РС. Більш детально про це варто уточнювати на кафедрах неврології та у фахівців/чинь, які займаються лікуванням РС.

Які вакцини потрібно робити людям з РС? 

Люди з РС часто мають побоювання, що щеплення може викликати загострення хвороби. Проте це не так. За сучасними рекомендаціями пацієнтам/кам радять вакцинуватися відповідно до місцевих протоколів та графіку. Зокрема, варто щороку робити щеплення від коронавірусної хвороби та сезонного грипу.

Перед початком терапії (disease-modifying therapy, DMT) пацієнтам/кам рекомендують перевірити імунний статус на такі хвороби, як гепатит типу А, В, С, вітряну віспу та зробити доступні щеплення. У таких випадках використовують інактивовані (не живі) вакцини.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/