Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 06.10.2022

Ні, ви не “застудили груди” або що таке мастит

автор/ка

Наталія Бушковська

експерт/ка

Вікторія Іванова

“Не застуди груди”, — може почути молода мама від бабусі чи навіть власної мами. Існує міф, що груди можна застудити — і тоді жінка зіштовхується зі страшними наслідками: набряк, біль, затвердіння тощо.

Чи це дійсно так?

“Насправді ні, — каже консультантка з грудного вигодовування Вікторія Іванова. — Те, що наші бабусі звикли називати “застудила груди”, — це мастит. Але нічого спільного з застудою він не має”.

Вікторія пояснює, що асоціації з “застудою” виникають через те, що часто першими ознаками маститу є лихоманка та висока температура.

“Іноді мені телефонують клієнтки й кажуть, що вони “захворіли на грип” або “застудилися”. У такому разі я починаю детальніше розпитувати про стан їхніх грудей. Дуже часто я фіксую початок саме маститу, а не якогось респіраторного вірусного захворювання”, — пояснює консультантка.

Що таке мастит

Мастит — це запалення тканини молочної залози. Серед частих причин захворювання — інфекція, яка може потрапляти в організм, зокрема, через тріщини або поранення на сосках.

Також причиною може бути лактостаз (застій молока), який вчасно не усунули”, — додає Вікторія.

Основні симптоми маститу:
→ висока температура (здебільшого понад 38℃);
→ біль у грудях;
→ набрякла ділянка на грудях (може бути червонуватого кольору
→ та якщо у вас темна шкіра, це може не так чітко відстежуватися);
→ часто груди можуть бути гарячими на дотик;
→ у грудях може відчуватись печіння (увесь час або під час годування);
→ молоко може бути з домішками крові та/або гною;
→ затвердіння в грудях, відчуття “грудочок” або “шишок”;
→ утома, головний біль.

Вікторія Іванова наголошує, що головна відмінність між маститом та лактостазом — це системні прояви захворювання. Іншими словами, у вас не лише болять груди, вам погано загалом: висока температура, сильна втома, інші ознаки інтоксикації.

Небезпечні міфи щодо маститу

На жаль, міф про те, що це “застуда”, — не єдиний. Щодо лікування маститу також багато дезінформації, яка може погіршити стан жінки.

“Насамперед це заборона пити достатньо рідини або ж пити взагалі. Є хибна думка, що чим більше жінка п’є, тим більше утворюється молока і, як наслідок, — більше проблем. Це неправда. Під час маститу жінка переживає інтоксикацію. Щоб уникнути погіршення стану та зневоднення, потрібно пити достатньо рідини”, — каже Іванова.

Інший небезпечний міф, на який вказує експертка, — заборона годувати дитину. Якщо мати цього хоче, вона може й надалі годувати дитину під час лікування маститу, навіть якщо призначено антибіотик, пише Mayo Clinic.

Не менш поширений міф — заборона на жарознижувальні препарати.

“Якщо мати, яка годує, має високу температуру (чи від маститу, чи від інших причин), вона може абсолютно спокійно приймати парацетамол. Та якщо ви приймаєте й інші препарати, слід перепитати в лікаря/ки про їхню сумісність із парацетамолом”, — наголошує консультантка.

Якщо мастит не лікувати, це може призвести до абсцесу, який потребуватиме хірургічного втручання. Тому за перших симптомів маститу слід терміново звернутись до лікаря/ки!

Своєчасно помічати зміни в молочних залозах дуже важливо. Як робити це правильно та на які ознаки звертати особливу увагу можна прочитати в гайді про здоров’я молочної залози від організації “Жіноча”. Матеріал підготував мамолог-онколог Валентин Чернецький. Завантажити гайд можна тут:

Джерела

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: