“Ранні пташки” або що варто знати про догляд за передчасно народженими малюками. Частина 2

Опубліковано: 12.04.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Які малята вважаються передчасно народженими, через що можуть статися пологи раніше терміну та які це може мати наслідки для здоров’я дитини — читайте в матеріалі від педіатрині та дитячої гастроентерологині Катерини Філатової, яким ми ділилися раніше. Спільно з лікаркою продовжуємо з’ясовувати особливості догляду за “ранніми пташками”.

Малюки, що народилися передчасно, мають щоденно оглядатися педіатром/инею-неонатологом/инею. Існує спеціальний щоденник до карти розвитку новонароджених (форма 097/о), куди лікар/ка вносять результати огляду.

Один із ключових параметрів оцінки, як дитина розвивається, — це набір ваги. У разі передчасно народжених цей показник є особливо важливим.

Як правильно зважувати малят?

→ дитину потрібно зважувати щоденно, не менше одного разу на добу;

→ для зважування необхідно вибрати певний час і дотримуватися його;

→ приміщення, де проводиться зважування, має бути теплим. А ваги — накриті теплою пелюшкою;

→ якщо дитина почала стабільно набирати вагу (20–30 грамів за добу), можна зменшити регулярність зважування до кожної другої доби протягом тижня. А із часом — до одного разу на тиждень до досягнення нормальної маси тіла дитини — 2500 грамів.

Існують умовні періоди розвитку недоношеного немовляти:

Перший період називають перехідним — він триває від народження дитини до 7 доби життя. У цей період дитина може втрачати від 10 % (якщо маса при народженні 1500–2500 грамів) до 15 % (якщо вага при народженні < 1500 грамів) маси тіла. Тому першочергове завдання лікарів/ок упродовж цього періоду — забезпечити дитину харчовими речовинами в тому об’ємі, який запобігатиме катаболізму (розщепленню речовин).

Другий період — це стабілізація стану із 7 доби життя до моменту виписки дитини з пологового стаціонару. Внутрішньоутробно плід у середньому набирає 15 грамів на 1 кг маси тіла щоденно. Протягом цього періоду варто підтримувати таку ж щоденну прибавку до маси тіла дитини.

Для малюків різних термінів гестації показники набору ваги можуть бути різними. Чи все відбувається нормально, визначає лікар/ка до моменту виписки з пологового (коли вага дитини досягне 2000 грамів).

Третій період називають часом нормалізації — він триває з моменту виписки з пологового будинку або лікарні й до 1 року життя або навіть більше. Протягом цього періоду батькам варто бути дуже пильними й дотримуватися всіх рекомендацій лікарів/ок, зокрема щодо регулярних оглядів. За цей час малюк має досягнути показників росту та розвитку доношеної дитини. Педіатр/иня контролюють ці показники щомісяця.

У надзвичайно передчасно народжених дітей (до 28 тижня гестації) найчастіше спостерігають порушення ваги та зросту. Нагадаємо, що гестаційний вік — це кількість тижнів між першим днем останньої нормальної менструації матері та днем пологів. І саме цей показник є основним діагностичним критерієм недоношеності.

Ранні пташки набирають вагу досить складно. Попри це, частина з них ще до шкільного віку страждає від надмірної ваги або ожиріння.

Оцінка нервово-м’язової та фізичної зрілості

У пологовому будинку медичні працівники/ці проводять відповідні оцінювання за спеціальною шкалою Балларда. Надалі оцінку можуть виконувати в спеціальному відділенні для спостереження за новонародженими (катамнестичне відділення), щоб вчасно виявити та корегувати:

→ відхилення розвитку, моторних, когнітивних, сенсорних, соціально-емоційних та комунікаційних здібностей;

→ соматичні порушення;

→ відхилення рухової спроможності, слуху, зору, сну, мови тощо.

Також у катамнестичному відділенні немовлята проходять реабілітацію. А кваліфікований персонал навчає батьків та залучає їх до активного розвитку та адаптації “поспішайчиків”.

Педіатр/иня оцінюють фізичний і психомоторний розвиток за два тижні після виписки з пологового/лікарні та щомісячно до одного року життя немовляти.

Лікар/ка фіксують відповідні графіки росту, ваги, обводи голови. Це дає можливість побачити тенденцію фізичного розвитку дитини за період часу та вчасно виявити проблеми.

Оцінити та інтерпретувати показники фізичного розвитку дитини можна тільки в динаміці. Тому регулярні огляди для передчасно народжених є не просто необхідними, а обов’язковими.

Оцінка психомоторного розвитку

Психомоторні показники відображають розвиток різних відділів нервової системи дитини в певні періоди життя.

Чим раніше народилася дитина та чим меншу вагу вона має при народженні, тим більші ризики порушення нервового розвитку. Оцінити психомоторний розвиток немовляти може тільки лікар/ка при кожному профілактичному огляді.

Від 15 до 25  % передчасно народжених немовлят мають серйозну інвалідність через важкі порушення нервової системи, як-от:
→ значні когнітивні та/або моторні порушення;
→ дитячий церебральний параліч (ДЦП);
→ втрату слуху, що потребує підсилювальних пристроїв;
→ сліпоту.

Батькам слід звертати увагу на такі “червоні прапорці”:

→ немовля пізно починає говорити, погано засвоює експресивну та/або сприйнятливу ​​мову та артикуляцію;

→ поведінкові та емоційні проблеми, як-от синдром дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ), труднощі у взаємодії з однолітками, загальна тривога та депресія, симптоми, що свідчать про розлади аутистичного спектра;

→ функціональні порушення — проблеми з координацією рухів, соціальними навичками та виконавчими функціями, які впливають на повсякденну діяльність.

На жаль, частка передчасних пологів зросла за час великої війни. Багато жінок вимушені народжувати, перебуваючи в окупації та/або без можливості повноцінного медичного супроводу. У таких випадках варто звернутись до лікарні, перевірити дитину та маму за першої ж можливості, навіть якщо вам здається, що все гаразд.

Автор/ка:

Катерина Філатова

Більше за темою:

Чи існують весняні «дефіцити» та як почуватися краще після зими?

Автор/ка: Наталія Бушковська

Запах як із манікюрного кабінету? Можливо, у вашої дитини «підвищився» ацетон

Автор/ка: Наталія Бушковська

Квасоля в українській кухні минулого й зараз: варіанти страв і користь для здоров’я

Автор/ка: Олена Брайченко; Олена Лівінська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: