опубліковано: 20.02.2023
“Ранні пташки” або що варто знати про догляд за передчасно народженими малюками. Частина 1
За даними ВООЗ, щороку 15 млн дітей у світі народжуються раніше терміну — це кожен десятий малюк. При цьому кількість “ранніх пташок” зростає щороку.
Яку дитину можна вважати передчасно народженою?
За міжнародними протоколами це дитина, яка народилася в проміжку між 22 і 37 тижнями вагітності (тижнями гестації). Гестаційний вік — це кількість тижнів між першим днем останньої нормальної менструації матері та днем пологів.
І саме цей показник є основним діагностичним критерієм недоношеності, а не маса тіла при народженні.
Чому стаються передчасні пологи?
Імовірність передчасних пологів існує практично у кожної жінки. Часто конкретна причина залишається не з’ясованою. Проте існують фактори ризику, які можуть вплинути на передчасну появу малюка.
Зокрема:
→ передчасне народження дитини в медичній історії жінки;
→ багатоплідна вагітність;
→ куріння та вживання психоактивних речовин;
→ сильний стрес;
→ інфекційні та/або хронічні захворювання;
→ короткий проміжок часу (менше ніж 18 місяців) між вагітностями та інші.
Тому важливо регулярно спостерігатися в лікаря/ки і дбайливо ставитися до здоров’я, щоб забезпечити здорове майбутнє малюка.
Сучасна медицина дозволяє виходжувати навіть екстремально недоношених діток, народжених у термін із 22 тижнів.
Які особливості мають передчасно народжені діти?
Малюки, які з’явилися на світ до 28 тижня вагітності, мають нерозкриті легені, тому потребують додаткового кисню, спеціальних препаратів та апаратів штучної вентиляції.
Для дітей, народжених у термін після 28 тижнів вагітності прогнози на повне одужання зростають. А малюки, які з’явилися на світ на 34 тижні та пізніше мають значно нижчі ризики відхилень у розвитку.
Наслідки для здоров’я дитини
Діти, народжені занадто рано (особливо до 32 тижнів), мають вищий рівень смертності та інвалідності. Деякі проблеми можуть бути очевидними при народженні, тоді як інші можуть розвинутися пізніше.
У перші тижні життя передчасно народжений малюк може мати проблеми з диханням, серцем, контролем температури, обміном речовин, роботою імунної системи та шлунково-кишкового тракту. У віддаленій перспективі передчасні пологи можуть призвести до серйозних ускладнень.
Можливі ускладнення:
дитячий церебральний параліч;
проблеми із зором;
відставання у фізичному та психоемоційному розвитку.
Також варто розуміти, що організм таких дітей розвивається за індивідуальним графіком.
“Ранні пташки” та інфекції
Через те, що імунна система передчасно народжених малюків менш розвинена, вони мають вищі шанси захворіти на інфекційні хвороби. Тому вкрай важливо, щоб такі діти вчасно отримали всі рекомендовані щеплення.
Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України передчасно народжені діти, стан яких лікарі визначають як стабільний, мають бути щеплені так само, як і немовлята, народжені в термін. За умови, що вага дитини не є протипоказом до проведення вакцинації. При цьому дозування вакцин для передчасно народжених не відрізняється від стандартних рекомендованих значень.
Особливості вакцинації
Щеплення від туберкульозу (БЦЖ). У МОЗ застерігають, що щепити можна лише дітей, які мають вагу від 2 кг.
Щеплення від гепатиту В. Перша доза вводиться в перші 12 годин життя дитини незалежно від маси тіла. Якщо новонароджений/а важить менше за 2 кг, то він/вона все одно має отримати першу дозу. Проте вона не зараховується. Коли малюку виповниться місяць, слід розпочати курс вакцинації від гепатиту В спочатку та щепити щонайменше трьома дозами з рекомендованими інтервалами.
Шеплення від дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту. Якщо дитина перебуває в стаціонарі, вакцинація проводиться за віком відповідно до чинного календаря щеплень. При цьому використовується лише інактивована вакцина ІПВ (містить убитий вірус поліомієліту).
Про особливості вакцинації передчасно народжених батькам має повідомити лікар/ка в перший місяць життя. Варто дослухатись до його/її рекомендацій.
Про які особливості харчування варто знати батькам?
Відомо, що збалансоване харчування передчасно народжених малюків у неонатальний період є однією з головних умов для їх нормального росту й розвитку. А також для зменшення ризиків розвитку хронічних захворювань.
У годуванні недоношених дітей є деякі складнощі через їх фізіологічні особливості. Наприклад, такі малюки не мають або мають слабко розвинені рефлекси смоктання, знижену перистальтику кишківника, що призводить до здуття, малий обсяг шлунка, знижену активність ферментів.
З огляду на ці особливості дитину вигодовують:
грудним молоком;
альтернативним методом (наприклад, з ложки, чашки, за допомогою системи догодовування біля грудей);
через зонд.
Незалежно від терміну гестації слід забезпечити інтенсивну підтримку лактації у матерів. З цим може допомогти кваліфікований/а консультанта/ка з лактації. Грудне молоко зберігають, розморожують і використовують відповідно до стану малюка. Адже грудне молоко є пріоритетним харчовим продуктом для немовлят, які народилися передчасно.
Щоб забезпечити харчові потреби значно недоношених немовлят (термін гестації менше ніж 32 тижнів), часто годування потрібно доповнити спеціальними молочними сумішами чи збагачувачами. Індивідуальні рекомендації вам має надати лікар/ка.
Що ще варто знати?
“Ранні пташенята” мають вкрай недосконалу систему терморегуляції. Це означає, що вони швидко охолоджуються й так само швидко перегріваються. Температура тіла у таких малюків цілком залежить від температури навколишнього повітря. Тому, щоб підтримати її на належному рівні, варто подбати про індивідуальний мікроклімат.
Одна з обов’язкових умов для попередження гіпотермії (стан, коли температура тіла нижче за норму) є постійний контроль за температурою в приміщенні та температурою тіла малюка. У першу добу життя нормальною температурою тіла дитини вважається 36,5-37,5 °С. Відповідно до стану малюка лікарі/ки можуть порадити варіанти для додаткового зігрівання, як-от метод “кенгуру”, інкубатори, лампи-обігрівачі, ліжка-грілки й матраци-грілки.
Передчасно народжені малюки мають певні особливості розвитку. Проте правильний догляд і піклування допоможуть їм швидко наздогнати однолітків та вберегтися від хвороб. Про те, як правильно спостерігати за набором ваги, фізичним та психоемоційним розвитком таких дітей, розповімо в одному з наступних матеріалів.
Бережіть себе.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: