опубліковано: 31.10.2023
Печінка робить для організму шалену роботу. Час дізнатися про неї більше
Існує багато жартів про печінку. Проте коли з нею стаються проблеми, то вже не до жартів. Що важливо знати про цей орган?
Печінка — життєво важливий орган. Це найбільша залоза і найбільший після шкіри орган в організмі людини. Її вага сягає понад 1,3 кілограма в жінок та 1,8 кілограма в чоловіків. Якщо ви покладете праву руку на ділянку під ребрами, то, по суті, закриєте рукою місце, де розташована ваша печінка.
Які функції має печінка?
Печінка — справжня роботяга. Вона виконує понад 500 функцій в організмі.
Але найбільш важлива функція — метаболічна, зокрема розщеплення та обмін поживних речовин. Наприклад, вуглеводи з таких продуктів, як хліб чи картопля, перетворюються на глюкозу та зберігаються в м’язах і печінці у вигляді полісахариду глікогену. За потреби, організм використовує саме глікоген як джерело швидкої енергії.
Інша важлива функція — перетворювати шкідливі для організму речовини на безпечні. Іншими словами — детоксикація. І це може бути важливим для… мозку!
Якщо печінка через різні причини перестає виконувати свої функції, токсичні речовини накопичуються в крові та можуть уразити головний мозок. Таке явище відоме як печінкова енцефалопатія.
Серед інших не менш важливих функцій печінки:
→ продукує жовч, яка допомагає утилізувати та розщеплювати жири;
→ допомагає боротися з інфекціями;
→ регулює рівень жирів, глюкози та амінокислот у крові;
→ виробляє важливі для організму ферменти;
→ грає роль у процесах згортання крові тощо.
Печінка є дуже еластичною. Печінка є дуже еластичною. Усім відомо ще з давніх міфів, що це дуже регенеративний орган. Тобто такий, який має здатність відновлюватись.
Що важливо робити, щоб печінка була здоровою?
Як бачимо, печінка виконує колосальну роботу, щоб ми залишались живими й здоровими. Нижче надаємо кілька рекомендацій, як попіклуватись про печінку.
→ Контролюйте рівень алкоголю, який вживаєте. В ідеалі, варто взагалі відмовитись від алкоголю. Проте, якщо для вас це не варіант, із тих чи інших причин, спробуйте принаймні дотримуватись доказових рекомендацій для тих, хто вживає алкоголь.
Наприклад, Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC) називає умовно безпечною дозою алкоголю 2 порції на день для чоловіків і 1 порцію для жінок. Рекомендація не перевищувати цей показник стосується дорослих людей, яким за законом дозволено вживати алкоголь (у США це люди віком від 21 року).
Що означає порція алкоголю? Якщо знову звернутися до рекомендацій США, то стандартний алкогольний напій містить 14 мл або 1,2 столової ложки чистого алкоголю.
До прикладу, це:
→ 355 мл пива з вмістом алкоголю 5 %;
→ 148 мл вина з вмістом алкоголю 12 %;
→ 44 мл віскі (або рому, горілки) з вмістом алкоголю 40 %.
Детальніше про вплив алкоголю на організм ми писали тут.
→ Регулярно мийте руки. Особливо після того, як відвідали вбиральню, громадські місця чи контактували з тваринами.
→ Мінімізуйте свій контакт із токсинами. Наприклад, з тютюном та деякими засобами для клінінгу. Дотримуйтесь безпеки праці на виробництвах.
→ Якщо у вас діабет, ретельно контролюйте свій рівень цукру. Надлишок глюкози перетворюється в жир. А печінка — одне з місць, де надлишковий жир зберігається. Якщо ситуацію не контролювати, то поступово клітини печінки замінюються жировими, що призводить до неалкогольної жирової хвороби печінки.
→ Не менш важливо контролювати рівень холестерину для профілактики жирової хвороби печінки.
→ Вакцинуйтесь проти вірусних гепатитів В та А. За статистикою, біля 39% випадків смерті від раку печінки асоційовані з інфекційним гепатитом В.
→ Практикуйте захищений секс та використовуйте лише своє лезо для гоління та одноразові голки для введення ліків — це допоможе захиститися від гепатитів В та С.
→ Харчуйтесь здоровою та різноманітною їжею. Уникайте споживання смажених та процесованих продуктів (ковбаса, копчені вироби тощо).
→ Щорічно проходьте обстеження на гепатит С, адже це захворювання лікується.
→ Багато рухайтесь — це також профілактика жирової хвороби печінки.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: