опубліковано: 30.06.2023
5 питань про алкоголь, на які варто знати відповідь
1. Як алкоголь впливає на організм людини?
Алкоголь — це токсична речовина. І хоча людина є одним із небагатьох ссавців, які в ході еволюції навчились метаболізувати алкоголь, корисною для нас ця сполука аж ніяк не стала.
Алкоголь здійснює як короткотривалий, так і довготривалий вплив на організм.
Якщо ви в певний момент життя випили занадто багато алкоголю, то незабаром ви можете відчути:
→ зміни в поведінці: людина стає більш агресивною та/або ризикованою — за таких умов імовірність отримати травму й навіть померти зростає;
→ отруєння алкоголем з усіма неприємними проявами: нудотою, блюванням, втратою свідомості тощо.
→ похмілля.
Проте є і довгостроковий вплив алкоголю на організм. За інформацією від Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) вживання алкоголю є основною причиною понад 200 різних загрозливих станів та травм.
Наприклад:
→ хвороб печінки;
→ онкологічних захворювань;
→ серцево-судинних захворювань;
→ депресивних і тривожних розладів;
→ захворювань шлунково-кишкового тракту;
→ когнітивних порушень тощо.
Як впливає алкоголь на різні органи?
Підшлункова залоза. Часто в контексті алкоголю ми думаємо про шкоду для печінки, проте їй алкоголь шкодить найбільше якраз у тривалій перспективі. А от симптоми з боку підшлункової залози ви можете відчути, навіть коли просто випили понад міру на вечірці.
Хоча серйознішу проблему створює саме хронічне споживання алкоголю. Це є другою за поширеністю причиною розвитку панкреатиту після жовчних каменів. У деяких людей алкогольною межею для гострого панкреатиту є 4 порції алкоголю на день, які ви споживаєте протягом 5 років і більше.
Печінка. 4 з 5 смертей через хвороби печінки спричиняє саме алкоголь. Річ у тім, що печінка щодуху намагається розщепити токсичну сполуку, щоб видалити її з організму. Протягом цього процесу утворюються речовини, які є ще токсичнішими за алкоголь. Велика їх кількість руйнує або пошкоджує клітини печінки та спричиняє хвороби, зокрема — онкологічні.
Мозок. Окремо варто поговорити про те, як алкоголь впливає на мозок людини. Відомо, що алкоголь не просто втручається в те, як функціонують нейронні зв’язки, а і впливає на те, як мозок загалом працює та як виглядає.
Через дію алкоголю деяким ділянкам мозку стає важче виконувати свою роботу: контролювати баланс, пам’ять, вимову, ставлення до тих чи інших життєвих подій. Довготривале зловживання міцними напоями призводить до незворотних змін у нейронах, зокрема — зменшуються їхні розміри та робоче навантаження.
І це лише короткий перелік того, як нам може нашкодити алкоголь.
2. Чи існує безпечна доза алкоголю?
Часто, коли йдеться про наслідки вживання алкоголю, мається на увазі тривале та хронічне зловживання. І здається, що вживати алкоголь нечасто й небагато — цілком собі безпечно. Проте це не так.
Безпечної кількості алкоголю не існує, бо визначити таку дозу, яку можна було б радити будь-які дорослій людині — просто неможливо. Сприйнятливість, переносимість алкоголю, генетична схильність до розвитку залежностей — дуже різні для кожної окремої людини. Провести дослідження такого масштабу, щоб робити висновки про переважну кількість людей — практично нереально. До того ж досить недоцільно.
Але ідеального світу не існує. Люди п’ють алкоголь, і це не завжди означає залежність. Чи є хоча б орієнтовні рекомендації? Так, є. Наприклад, Центр із контролю та профілактики захворювань США (CDC) називає умовно безпечною дозою алкоголю 2 порції на день для чоловіків і 1 порцію для жінок. Рекомендація не перевищувати цей показник стосується дорослих людей, яким за законом дозволено вживати алкоголь (у США це люди віком від 21 року).
Що означає порція алкоголю? Якщо знову звернутися до рекомендацій США, то стандартний алкогольний напій містить 14 грамів або 1,2 столові ложки чистого алкоголю.
До прикладу, це:
355 мл пива з вмістом алкоголю 5 %;
148 мл вина з вмістом алкоголю 12 %;
44 мл віскі (або рому, горілки) з вмістом алкоголю 40 %.
Підкреслимо: мова про умовно безпечне дозування. Найбезпечніший варіант — не пити алкоголь взагалі.
3. Як мінімізувати шкоду від вживання алкоголю?
Щоб мінімізувати ризики — мінімізуйте вживання. Спробуйте уникати алкоголю або принаймні дотримуватись зазначених вище рекомендацій. Звичайно, йдеться про людей, які не мають абсолютних протипоказань до алкоголю.
До людей, які мають протипоказання до алкоголю, належать:
→ вагітні жінки;
→ водії та водійки;
→ ті, хто лікується від алкогольної залежності;
→ ті, хто приймає певні препарати, несумісні з алкоголем тощо.
Є думка, що певна їжа може знизити шкоду алкоголю — та це не зовсім так. Якщо поїсти перед або під час вживання алкоголю, це може сповільнити всмоктування алкоголю в кров. Проте на загальну кількість алкоголю це ніяк не впливає.
4. Що таке похмілля та чому після алкоголю болить голова?
Усі чули про похмілля, а хтось його на собі й відчував. Похмілля — це певний набір симптомів, який виникає, якщо ви випили алкоголю понад вашу індивідуальну норму. У кожного й кожної це буде своя доза. Гарвардська медична школа зазначає, що за деякими дослідженнями найбільш схильними до похмілля є люди, які помірно або навіть рідко вживають алкоголь.
Похмілля починається, коли рівень алкоголю в крові потроху зменшується. Пік неприємних симптомів часто відчувається тоді, коли цей показник наближається до нуля.
Серед симптомів похмілля:
→ головний біль і нудота;
→ спрага, ознаки зневоднення;
→ діарея та слабкість;
→ зниження рівня цукру в крові;
→ пришвидшене серцебиття;
→ відчуття тривожності;
→ проблеми з концентрацією;
→ підвищена чутливість до звуків та світла тощо.
Найбільш відомий симптом — це головний біль. Чому так? По-перше, алкогольна інтоксикація може провокувати напад мігрені. По-друге, голова часто може боліти через зневоднення.
Похмілля може відчуватися гірше за таких умов:
→ якщо ви пили на голодний шлунок та/або курили;
→ якщо ви недостатньо поспали після споживання алкоголю;
→ якщо ви вживали алкоголь темного кольору, як-от ром або віскі.
Що допоможе при похміллі?
Загалом, орієнтовно протягом 24 годин, симптоми похмілля минають самостійно. Проте деякі поради можуть полегшити ваш стан:
→ потроху пийте багато води або фруктового соку, щоб запобігти зневодненню та відновити рівень цукру в крові;
→ варто поїсти — обирайте просту м’яку їжу, як-от суп чи тост;
→ від головного болю та загального нездужання може допомогти безрецептурне знеболювальне — наприклад, парацетамол чи ібупрофен;
→ слід добре поспати.
А як щодо сорбентів?
Не варто приймати сполуки на кшталт активованого вугілля, щоби позбавитись похмілля. Як пояснює лікар-інфекціоніст Євген Щербина, є цілий перелік речовин, при отруєнні якими активоване вугілля не допоможе.
Це, наприклад, важкі метали, як-от ртуть і свинець. А ще — алкоголь.
“Вугілля абсолютне неефективне при отруєнні алкоголем та важкими металами, бо просто не здатне всмоктувати ці речовини”, — каже лікар.
5. Чи дійсно певні види алкоголю (наприклад, червоне вино) позитивно впливають на здоров’я?
Такі дослідження дійсно існують і активно з’являються під заголовками на кшталт “100 наукових причин пити червоне вино для здоров’я”. Вважається, що це може покращити когнітивні здібності, регулювати тиск, знизити рівень цукру в крові та профілактувати рак. Є навіть дослідження, що помірне вживання алкоголю асоціюється з нижчими показниками смерті.
Проте тут завжди постає питання: чи не втручаються інші фактори в результати таких досліджень?
Наприклад, візьмемо людину з хорошими показниками здоров’я. Відомо, що вона або він вживає один келих вина на день. То чи можемо ми зробити висновок, що це взаємопов’язані події? Причина гарного здоров’я в келиху вина чи, можливо, у тому, що людина дотримується середземноморської дієти? Або, ймовірно, має активне соціальне життя, що також позитивно впливає на тривалість життя?
Адепти червоного вина на його користь також зазначають, що напій містить поліфеноли — ці сполуки є доволі потужним антиоксидантом. І ряд досліджень дійсно показує, що їжа, багата на поліфеноли, дуже корисна для здоров’я людини. Проте поліфеноли містяться не лише в червоному вині — а і, власне, у винограді, з якого його роблять. А ще ці антиоксиданти можна отримати з інших ягід, фруктів та овочів. Тож погані новини: щоб отримати ці корисні сполуки — необов’язково пити саме алкоголь.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: