Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 09.01.2024

Алергія на… холод? Так, буває і таке!

автор/ка

Наталія Бушковська

експерт/ка

Катерина Хайдакіна

Уявіть собі — ви виходите на вулицю взимку, і тут на шкірі з’являється висип, ніби від доторку до кропиви. Або випиваєте стакан води з льодом — і така ж реакція! Або скупались влітку в прохолодній воді й… знову висипання. Що це, алергія на холод? По суті, так. Принаймні, цей стан так називають. Медично коректним є  термін холодова уртикарія або кропив’янка (від латинського «Urtica» — кропива). 

Цей стан діагностують, приклавши кубик льоду до шкіри (зазвичай на зап’ястя) на 5 хвилин. Якщо через деякий час на місці прикладання з’явиться пухир, то це може свідчити про наявність холодової «алергії».

Така реакція організму на холод може бути набутою (розвинутись самостійно за відсутності подібних випадків серед родичів) або спадковою, коли історія хвороби відстежується в родині. Загалом це досить рідкісний стан, а холодова «алергія» в сім’ї зустрічається особливо рідко.

З чим може бути пов’язана така реакція?

Наразі немає чіткої відповіді на це питання. Реакція на холод може проявлятись як у абсолютно здорових людей, так і в тих, хто має серйозні захворювання. Часто — пов’язані з імунітетом, коли імунна система організму починає атакувати власні тканини й органи. Прояви «алергії» можуть зникати за кілька місяців самостійно, а можуть турбувати людину роками.

Через генетичні фактори деякі люди можуть мати вкрай чутливі клітини шкіри. Або така особливість з’являється у зв’язку з певними захворюваннями, зокрема вірусними. Як результат — холод тригерить викид у кров гістамінів — медіаторів алергічних реакцій. 

Іноді холодова кропив’янка — це привід запідозрити, що людина може мати інші захворювання.

Наприклад:
→ хронічний лімфоцитарний лейкоз — вид раку крові;
→ кріоглобулінемію: вид розладу крові;
→ лімфосаркому — рак лімфатичної системи;
→ сифіліс;
→ інші інфекційні захворювання, як-от мононуклеоз або вітряну віспу.

Основні прояви холодової «алергії»

Іноді симптоми доволі помірні та охоплюють відносно невелику ділянку тіла. Проте можуть бути й тяжкі випадки. Зазвичай, шкірна реакція настає вже після того, як людина контактувала з холодом. Тобто коли температура шкіри починає підвищуватися. 

Тоді з’являються:
→ висипання, які нагадують кропив’янку;
→ свербіж;
→ почервоніння;
→ набряклість.

Іноді до цього додається втома, біль у суглобах, підвищення температури й головний біль.

У важких випадках реакція може бути більш небезпечною та системною:
→ втрата свідомості;
→ пришвидшене серцебиття;
→ масивна алергічна реакція (анафілаксія);
→ утруднення дихання. 

Як лікувати «алергію» на холод?

Так як причини розвитку кропив’янки досі не з’ясовані, то, відповідно, і повноцінного лікування не існує. Проте є способи полегшити прояви хвороби. Передусім йдеться про:

Антигістамінні. Ці препарати застосовуються і для інших типів алергій. У випадку з холодовою кропив’янкою, їх можна застосовувати як перед контактом із холодом, щоб попередити алергічну реакцію, так і після контакту, щоб полегшити неприємні прояви.

Десенситизація. Це поступове привчання організму до холоду. Наприклад, ви можете приймати душ і робити воду все прохолоднішою й прохолоднішою. Це варто практикувати лише після консультації з лікарем!

Ін’єкція епінефрину. Введення гормону може сповільнити важку алергічну реакцію. Як правило, це роблять у лікарні чи амбулаторії.

Якщо ж прояви холодової «алергії» мають зв’язок з іншими хворобами, то лікар або лікарка розпише вам план лікування.

Також ви можете допомогти собі, обмеживши свій контакт із холодом:

→ Максимально тепло вдягайтесь та спробуйте рідше виходити на холод.

→ Не вживайте холодні напої.

→ Перед купанням торкніться води рукою, щоб зрозуміти реакцію шкіри на цю температуру.

→ Завжди попереджайте медичних працівників про свій стан, особливо хірургів. В операційних часто холодно, і лікарям важливо знати, що ви маєте холодову «алергію».

→ Якщо у вас шкіра, схильна до сухості, не забувайте про ретельне зволоження. Для цього варто використовувати спеціальні засоби — емолієнти. Суха шкіра є більш чутливою, а отже — більш сприйнятливою до низьких температур. Детальніше про догляд за шкірою в холодний сезон ми писали тут.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: