Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 07.11.2023

Чи всім корисна безглютенова дієта, або як розпізнати в себе целіакію

автор/ка

Наталія Бушковська

Продукти з маркуванням “без глютену” мають популярність — зокрема через те, що реклама позиціонує їх як “здорові”. Проте це не зовсім так. З’ясовуємо, чи дійсно глютен шкідливий та кому насправді необхідна безглютенова дієта.

Що таке глютен і де він міститься?

Глютен — загальна назва білків, які, переважно, входять до складу зернових продуктів на основі пшениці, ячменю, жита тощо. Через структуру його також називають клейковиною. Саме глютен надає духмяним пекарським виробам, які ми всі так любимо, м’яку текстуру.

Варто зазначити, що властивості глютену використовують не тільки в харчовій промисловості. Його можуть додавати в деякі ліки, зубні пасти та креми. 

Глютен — це природний компонент, який сам по собі не несе небезпеки. Повністю безглютенова дієта має сенс в доволі обмеженому переліку випадків. Зокрема, коли людина має діагностовану целіакію. 

Що таке целіакія та наскільки це поширений стан?

Целіакія — це аутоімунне захворювання, яке має генетичні причини. Механізм хвороби полягає в тому, що коли людина перетравлює глютен, її організм агресивно реагує на цей білок і починає “атакувати” тонкий кишківник. 

За деякими даними 1 людина зі 100 має целіакію. Проте тільки 30% випадків діагностуються належним чином. Хвороба має спадковий характер. Це означає, що якщо хтось у родині мав целіакію, ваші ризики розвинути захворювання зростають.

Які можуть бути наслідки, якщо не лікувати?

Стартувати хвороба може в будь-якому віці. Якщо не почати лікування, то людина з целіакією має вдвічі вищі ризики розвинути ішемічну хворобу серця та в чотири рази вищі шанси захворіти на рак тонкого кишківника. Целіакія може спровокувати розвиток інших аутоімунних захворювань. Наприклад, діабету першого типу, розсіяного склерозу тощо. 

Якщо хворобу не лікувати, людина може мати такі наслідки:

→ анемію;
→ викидень та/або репродуктивні проблеми;
→ неврологічні стани, як-от епілепсію та мігрені;
→ проблеми з ростом і розвитком у дітей тощо.

Як зрозуміти, що в мене або близьких целіакія?

Серед симптомів хвороби:

здуття та біль у животі;

хронічна діарея;

закреп;

головний біль;

А також:

→ втома і втрата ваги;
→ нудота та блювання;
→ остеопороз (порушення структури кісткової тканини);
→ залізодефіцитна анемія;
→ висипи на шкірі з пухирцями, що сверблять;
→ виразки в ротовій порожнині;
→ проблеми в роботі селезінки тощо.

Інтенсивність цих проявів може бути різною. Відповідно до цього, целіакію умовно поділяють на класичну, некласичну та “тиху”.

При класичній целіакії людина має ознаки поганого всмоктування важливих речовин, зокрема діарею, випорожнення блідого кольору та особливо неприємного запаху, інші згадані вище симптоми. У дітей спостерігають затримку зросту.

У випадку некласичної целіакії прояви хвороби є значно помірнішими. Проте людина може мати проблеми з фертильністю, ранню менопаузу, депресію, проблеми з втратою ваги тощо.

“Тиха” целіакія вирізняється тим, що вона асимптоматична. Людина практично не має ознак хвороби. Проте тонкий кишківник все одно зазнає пошкоджень. Якщо цей вид целіакії вдається діагностувати, самопочуття людини значно покращується за умов дотримання безглютенової дієти. 

Якщо ви підозрюєте у себе целіакію, варто звернутись до свого сімейного лікаря або лікарки для подальшої діагностики та направлення до фахівців вужчої спеціалізації.

Яке існує лікування?

Наразі найефективнішим лікуванням целіакії є суворе виключення глютену з раціону. І йдеться не лише про випічку чи хліб. Не можна вживати також, наприклад, пиво. Тобто все, що містить пшеницю, жито, ячмінь, тритикале (створена селекціонерами злакова рослина через схрещування жита з пшеницею).

Глютен також може міститись в деяких соусах, супах, солодощах. Тож якщо у вас діагностували целіакію, варто завжди уважно читати етикетку та перепитувати про інгредієнти в страві в ресторані чи в гостях.

Чи може людина мати непереносимість глютену, проте не мати целіакії?

Так. Такі люди переживають схожі з целіакією симптоми, проте не мають позитивного тесту на хворобу. Ознаки хвороби минають, коли людина прибирає глютен зі свого раціону.

Раніше вважалось, що в таких людей кишківник не зазнає пошкоджень. Проте дослідження 2016-го року показали, що споживання пшениці все ж запускає системну імунну реакцію, яка пошкоджує клітини кишківника. Наразі достеменно невідомо, що провокує стан такої чутливості до глютену, проте вважається, що в даному випадку глютен є побіжним “винуватцем”. Дослідження такого типу чутливості тривають.

Іноді люди, які не мають целіакії чи діагностованої непереносимості глютену, зазначають, що краще себе почувають на безглютеновій дієті.

Цьому може бути низка пояснень:

→ ефект плацебо;

→ разом із глютеном людина прибрала з раціону інші речовини, які дійсно шкодили її здоров’ю, проте помилково приписала цю дію глютену;

→ людина насправді мала недіагностовану непереносимість глютену, просто раніше не замислювалась про це. 

Про безглютенову дієту

Як ми вже визначили, повна відмова від глютену є необхідною тільки за наявності показань. Зокрема, у випадках, коли людина має діагностовану целіакію та/або непереносимість абощо. Проте мода на безглютенові продукти зростає з кожним днем. Це, своєю чергою, сприяє підвищенню цін на такі продукти, що може ускладнити життя тим, кому дійсно необхідне безглютенове харчування.

Варто також розуміти, що продуктам без глютену часто бракує клітковини, заліза, вітамінів групи В. Безглютенова їжа не є шкідливою. Проте якщо ви прибираєте цілу групу продуктів зі свого раціону, то його необхідно відповідно корегувати.

Глютен не є ворогом, якщо ваш організм добре його переносить. Тож рішення про відмову від глютену варто обов’язково зважувати з вашим лікарем або лікаркою.

Інфографіки

Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: