Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 28.08.2024

«Котигорошки» імунної системи: розповідаємо про лімфовузли

Напевне, ви щось чули про лімфовузли й про те, що вони важливі. І ви точно чули, що їх набряклість може бути ознакою хвороби. Чому так, за яких станів це стається та як підтримувати здоров’я лімфовузлів, з’ясовуємо у матеріалі.

Розпочнемо з визначень. Лімфовузли — це маленькі (до 12 мм) структури імунної системи людини, які за формою нагадують боби. Нарівні з іншими елементами імунітету вони допомагають нам боротися з інфекціями та іншими негараздами, адже містять у складі імунні клітини. Через вузли (які іноді некоректно називають гландами) фільтрується лімфатична рідина, яка збирається з усього організму через кровоносні судини й несе «сміття», як-от пошкоджені клітини, бактерії та віруси, ракові та передракові клітини тощо.

Лімфатична рідина, судини та вузли є частиною лімфатичної системи людини, яка потрібна для захисту від «чужорідних загарбників», підтримки рівня рідини в організмі, очищення клітин від продуктів їх метаболізму. У тілі людини близько 600 лімфатичних вузлів. Проте найбільш знайомі всім місця, де їх часто можна намацати, — це шия, зона під пахвами та ділянка паху. Без лімфовузлів ми б частіше та триваліше хворіли на інфекційні захворювання.

Вузли мають схильність збільшуватись, коли організм бореться з інфекцією (наприклад, при застуді). Також така реакція може виникати після щеплення. Збільшення може супроводжуватися болісними відчуттями при доторках, припухлістю, підвищеною температурою, припливами тепла та іншими загальними симптомами застуди.

У таких випадках це не потребує лікування. Не варто приймати препарати з недоведеною ефективністю, як-от імуномодулятори. Або «вигрівати» лімфовузол, адже це може тільки погіршити ситуацію з інфекцією, ще й залишити опік.

Пам’ятайте, що це природна відповідь організму на інфекцію. Тож передусім слід підтримувати себе у цей час: багато пити, відпочивати, приймати нерецептурні знеболювальні, за потреби. Якщо симптоми нездужання посилюються, виникає лихоманка, кашель та інші ознаки, зверніться до свого сімейного лікаря по пораду.

Коли збільшення є загрозливим?

Якщо ж у вас немає симптомів інфекційного захворювання, проте ви відчуваєте, що ваші лімфовузли стали чутливими, твердими, збільшились і болять, то варто обов’язково проконсультуватися з лікарем. Це може бути ознакою загрозливих станів конкретно з лімфатичною системою.

За потреби, фахівець може перевірити стан лімфатичних вузлів за допомогою таких методик:
→ КТ (комп’ютерна томографія);
→ ПЕТ сканування (позитронно-емісійна томографія);
→ рентгенівський знімок;
→ розширений аналіз крові — може допомогти виявити захворювання, які вражають клітини лімфатичних вузлів.

Іноді якийсь лімфовузол фахівці рекомендують видалити. Наприклад, коли йдеться про підозру на злоякісні утворення. Видалення 1-2 лімфовузлів зазвичай не здатне суттєво вплинути на стан імунної системи. Тому не варто боятись цієї процедури, якщо вона рекомендована спеціалістом, якому ви довіряєте. 

Також лікар може призначити біопсію лімфатичних вузлів, коли беруть невеликий зразок тканини одного з вузликів, щоб дослідити лімфатичну тканину на наявність аномалій. 

Хотіли б вас здивувати, але пропишемо нудні, проте вкрай важливі істини:

→ пийте достатньо води;
→ збалансовано харчуйтеся;
→ майте регулярні фізичні навантаження;
→ уникайте токсичних продуктів (наприклад, пестицидів чи певних мийних засобів);
→ майте час для якісного відпочинку та сну;
→ за наявності поранень, слід ретельно за ними слідкувати й робити всі необхідні процедури, аби не допустити інфекції.

Піклуйтесь про себе, і з вашими «горошинками« все буде добре!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: