Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 30.05.2025

Чому не варто сварити тополю: доказово про алергію на пилок

Медична назва алергії на пилок рослин — поліноз. Вона проявляється почервонінням очей, свербежем, нежитем, закладеністю носа, чханням та кашлем. Симптоми повторюються з року в рік, в один і той самий сезон — залежно від того, які рослини викликають алергію, і часто з роками стають важчими. Спільно з медичною лабораторією ДІЛА та алергологинею Оленою Мозирською пояснюємо, що таке поліноз та як допомогти собі в сезон, коли все навколо пилкує.

Симптоми алергії, як-от алергічний риніт, суттєво впливають на якість життя. Вони можуть порушувати сон та роботу і з високою ймовірністю псуватимуть відпочинок.

При алергічному нежитю людину турбує свербіж носа та очей, а також значний набряк носа та іноді навколоносових пазух. Це порушує транспортування кисню до мозку — людина почуває себе невиспаною й дуже втомленою протягом дня. Часто люди з алергією намагаються «перетерпіти» сезон без пігулок та належного лікування. У результаті — навіть коли в повітрі вже немає пилку, запалення в носі та пазухах може залишатись. Ба більше, алергія на пилок може мати таке грізне ускладнення як бронхіальна астма, і це вже загрожує порушенням дихання.

Тому важливо відстежувати свою алергію, звертати увагу на зміни, які відбуваються у симптомах та реакціях на лікування. І звертатись до фахівців, якщо трапляється погіршення або зміни, які насторожують.

Алергія — це здебільшого спадковий стан. Це означає, що від одного з батьків передається генетична схильність до алергії, яка за певних обставин може реалізуватись. Симптоми зовсім не обов’язково проявляються з дитинства — поліноз часто трапляється у підлітковому або й дорослому віці.

Усі ми щодня контактуємо з алергенами — пилком, пилом, тваринами тощо. У відповідь на маленькі часточки, що потрапляють в очі або на слизову оболонку дихальних шляхів, в організмі алергіка утворюються антитіла. Це такі захисні молекули, що мали б утворюватися проти вірусів та бактерій, проте через похибки імунітету організм продукує їх у відповідь і на безпечні речовини. Антитіла запускають процес запалення, зокрема залучають інші захисні клітини, які виділяють гістамін тощо. Своєю чергою, це призводить до набряку, почервоніння очей, свербежу.

У нашому регіоні є три сезони пилкування, пов’язані з поширеними тут алергенами. Ранньої весни починають пилкувати дерева: першою поширює свій пилок вільха — часто ще наприкінці лютого, тільки-но відступають морози. Далі — береза, бук, граб, ліщина. Цікаво, що в переліку поширених алергенів ви не знайдете квітучі дерева та пух тополі. Адже алергенну здатність має лише легкий пилок, що притаманний вітрозапильним рослинам, а не комахозапильним, як-от яблуні. Пух тополі — це не пилок, а насіння з тонкими волосками, які допомагають йому поширюватись на великі відстані. По часу пух тополі подразнює наші слизові приблизно тоді, коли й лугові трави. Якщо ви маєте симптоми в цей період, швидше за все, це алергія на трави, що пилкують в кінці травня та протягом літа. Наприклад, тимофіївка, грястиця, пажитниця, жито та інші.

Наступними будуть пилкувати бур’яни, здебільшого — амброзія. Амброзія стає все більш поширеною у нашому регіоні, хоча завезена вона була з Америки. З кожним роком ця інвазивна рослина охоплює все більші території. Це пов’язано з її невибагливістю, а також кліматичними та екологічними змінами: потепління та промислове забруднення сприяє росту амброзії, адже вона любить спеку та легко заселяє території довкола автомобільних доріг.

У спекотні місяці літа (липень, серпень) у повітрі перебувають найбільші концентрації спор альтернарії — виду цвілі, яку можна помітити часто на листках дерев у формі чорних цяточок. Серед вуличної плісняви саме вона часто викликає алергію.

Якщо ви страждаєте на алергію, до сезону варто готуватись та дотримуватися порад, що допоможуть зменшити контакт із пилком. Щоб вчасно розпочати лікування, варто знати, коли пилкують рослини, на пилок яких ви маєте алергію. Тут можуть стати в пригоді календарі пилкування, а також додатки, що моніторять концентрацію пилку. Наприклад, PASYFO (Personal Allergy SYmptom FOrecast).

Знаючи коли починається сезон алергії, ви можете запланувати відпустку так, щоб провести час у регіоні з меншою кількістю «ваших» алергенів. 

Варто планувати провітрювання кімнат та прогулянки після дощу, а в суху вітряну погоду зачиняти вікна. Під час поїздки в автомобілі слід зачиняти вікна та використовувати кондиціонер. За можливості, для приміщень також бажано використовувати очисник повітря.

Після прогулянки — ретельно вимийте руки, обличчя, промийте ніс сольовим розчином та змініть одяг.

Часто люди з алергією полегшують свої симптоми за порадою друзів, знайомих та рекомендацією в аптеці. Найбільш поширеним лікуванням алергії є безрецептурні антигістамінні препарати, і в неважких випадках вони дійсно рятують. Проте часто симптоми прогресують, і такого лікування буде недостатньо. Саме тоді й варто звернутися до лікаря.

Діагностикою та лікуванням алергії займається лікар-алерголог. Фахівець зможе визначити, що саме викликає симптоми: за допомогою спеціальних алерготестів на шкірі або дослідження крові, використовуючи «алергопанелі». Також лікар/ка може навчити «правилам поведінки» в сезон пилку та підібрати лікування індивідуально.Боротися з алергією можна не лише симптоматично. Існує так звана вакцинація від алергенів — алергенспецифічна імунотерапія (АСІТ). Вона передбачає серію введень адергену в поступово зростаючих дозах, у вигляді пігулок чи ін’єкцій у концентрації, що поступово зростає. Практика показує, що АСІТ може значно полегшувати симптоми або прибрати їх зовсім. Така терапія використовується вже багато років для лікування дітей та дорослих. Курс триває кілька років поспіль, проте й ефект триватиме роками.

Іноді імунна система може розпізнавати та реагувати не на ті білки, до яких спочатку виникла алергія, а просто на схожі до них. Це явище називається перехресною алергією. Зокрема, імунна система людини, яка має поліноз, часто починає реагувати на алергени у фруктах, овочах та горіхах. Адже ті містять білки, схожі з тими, що наявні у пилку. З такою проблемою стикаються ті, хто має, наприклад, алергію на березу: при вживанні яблука, черешні, абрикоса, моркви, селери, горіхів у них можуть набрякати губи та язик, свербіти горло. У тих, хто має алергію на амброзію, може бути така реакція при споживанні дині або кавуну.

З такими симптомами краще звернутися до лікаря. Здебільшого випадки перехресної алергії не несуть небезпеки й легко минають, проте інколи ситуація може бути важкою та загрозливою для життя. Чи означає це, що у випадку алергії на пилок, людина має переглянути свій раціон? Насправді ні. Профілактичної дієти не існує. Якщо ви маєте поліноз та ніколи не стикалися з алергією на їжу — не існує списку продуктів, яких ви маєте уникати. Адже є велика ймовірність, що алергія на фрукти так і не трапиться, і немає сенсу обмежувати себе.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: