Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 27.02.2024

Батьківство — це про турботу й безпеку. Як захистити дитину від хвороб?

автор/ка

Олена Луцька

Щеплення — єдиний ефективний спосіб уберегти дитину від важких інфекцій, їхніх ускладнень та смерті. Цей направду геніальний винахід людства допомагає зберегти щороку до 4 мільйонів дитячих життів. До того ж вакцинація економить кошти і ресурси родини, бо щепитися набагато дешевше, ніж хворіти.

Вакцинація 95% людей захищає від спалахів та епідемій інфекційних вакцинокерованих хвороб (таких, яким можна запобігти щепленням). Так формується «колективний імунітет». Тож коли ми захищаємо себе та малюків, то дбаємо ще й про тих, хто ще не встиг зробити щеплення та тих небагатьох, у кого є реальні протипокази до вакцинації.

У час війни дбати про щеплення особливо важливо. Скупчення людей, недостатній доступ до якісної медичної допомоги, неналежні санітарні умови в регіонах, близьких до бойових дій, переміщення людей — усе це сприяє спалахам захворювань. Сьогодні як ніколи ми маємо стільки невизначеностей щодо майбутнього та непередбачуваних ризиків для життя — саме час захиститися, «підстелити соломки» там, де це можливо.

Перший час після народження малюк має захисні антитіла, отримані від матері під час вагітності. Звісно, якщо мама мала всі необхідні щеплення. Це не дає повного захисту від усіх хвороб, адже антитіла це лише частина імунної відповіді. Та з часом ще й материнські антитіла в дитячому організмі руйнуються. Тому дитина має сформувати власний імунітет завдяки вакцинації раніше, ніж втратить материнські антитіла і стане беззахисною перед інфекціями.

В Україні дітей вакцинують відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. Він спланований так, щоб у дитини вчасно утворився власний імунний захист. Календар щеплень можна переглянути на сайті МОЗ України.

Згідно із ним, Національна служба здоров’я України оплачує вакцинацію від 10 інфекцій. Потрібних щеплень від небезпечних хвороб насправді більше – від пневмококової інфекції, вірусу папіломи людини, гепатиту А тощо. Та наразі наша держава спроможна гарантувати тільки ці 10 щеплень. Решту варто зробити власним коштом.

Самі визначення вакцин як «обов’язкові» та «необов’язкові» є хибними. Адже інші країни мають набагато більше вакцин у своїх національних календарях.

Для формування надійного захисту є спеціально розроблені схеми введення. Це доведена кількість доз і певні інтервали між ними, які забезпечують вироблення достатньої імунної відповіді для запобігання хворобі чи її легкому перебігу.

Відповідно до Національного календаря щеплень в Україні передусім потрібно захистити дитину від таких інфекцій:

Туберкульоз

Вакцина від туберкульозу (БЦЖ) вводиться лише один раз на 3–5 день після народження. Це необхідно, щоб захистити немовлят від деяких небезпечних форм туберкульозу, які на першому році життя можуть призвести до смерті — наприклад, туберкульозу, що охоплює всі системи органів або ж оболонки мозку (туберкульозного менінгіту). Саме тому важливо щепити дитину БЦЖ якомога раніше.

Гепатит В

Щеплення проти гепатиту В потрібно зробити в першу добу життя дитини. Друга і третя дози вводяться у 2 та 6 місяців відповідно. Зараження гепатитом В надзвичайно загрозливе в перший рік життя дитини. Ризик розвитку таких серйозних ускладнень, як цироз і рак печінки, у цьому віці складає 80–90 %.

Кашлюк, дифтерія, правець і поліомієліт

Комбіновану вакцину проти цих інфекцій немовля має отримати у 2, 4, 6, 18 місяців. Проти поліомієліту щеплення потрібно повторити в 6 та 14 років. У 6 та 16 років обов’язково треба щепитися другою дозою від дифтерії та правця.

У дорослому віці також варто подбати про захист від дифтерії та правця, зокрема оновлювати щеплення кожні 10 років. Щепитися в дорослому віці можна власним коштом, звернувшись до сімейного лікаря/ки. Дифтерія та правець — хвороби з високим рівнем смертності. Приблизно 20% дітей, які захворіли на дифтерію, помирають. Для правця цей показник становить до 80%.

Щодо поліомієліту в зоні особливого ризику — діти до 5 років. Це страшна інфекція, яка спричиняє інвалідність (параліч) і загрожує життю. Тому так важливо захистити дитину відповідно до рекомендацій.

Гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція)

Вакцинувати немовля від гемофільної інфекції необхідно трьома дозами — у 2, 4 та 12 місяців. Інфекція особливо небезпечна для дітей до 5 років. 5 % дітей, у яких розвивається гемофільний менінгіт, помирають навіть за умови своєчасного лікування. Якщо ж говорити про наслідки перенесеного хіб-менінгіту, 20 % дітей страждають на ушкодження мозку та/або глухоту.

Кір, паротит і краснуха

Вакцинувати діток від цих інфекцій потрібно у 12 місяців та повторити в 6 років. Кір настільки небезпечна хвороба, що раніше її називали дитячою чумою. Паротит може мати важкі прояви у вигляді менінгіту, а також вражати яєчка, що може мати несприятливі наслідки для дітородної функції в хлопчиків.

Якщо ми використовуємо комплексні вакцини, які мають декілька компонентів, то календар може трохи змінюватися. Це не шкодить за умови дотримання правильних інтервалів. При збільшенні кількості доз вакцини захист тільки зросте. Вакцинуватися надміру неможливо.

«Пазл» із дозами з наявних вакцин має скласти виключно лікар/ка, щоб сформувався належний захист. Якщо з деяких причин ви пропустили щеплення у вік, зазначений у Календарі, лікар/ка складе план вакцинації, щоб надолужити пропущені. Дози, що вже були введені, зараховуються, тож ви почнете там, де зупинилися.

Зверніть увагу на інфекції, проти яких необхідно щепити дитину, попри те, що цих вакцин немає в Національному календарі:

→ ротавірусна інфекція
→ пневмококова інфекція
→ менінгококова інфекція
→ вітряна віспа*
→ гепатит А
→ вірус папіломи людини
→ грип
→ COVID-19
→ кліщовий енцефаліт*

* Вакцин проти цих хвороб на зараз немає в Україні — у зв’язку з війною поставки нерегулярні й обмежені. Проте радимо стежити за наявністю — можна залишити заявку в приватній клініці, попередити сімейного лікаря/ку, що ви хочете щепитися або періодично перевіряти наявність на сайтах аптек.

Пам’ятайте: вакцини рятують життя. Ми маємо подбати про здоров’я наших дітей із перших днів їхньої появи на світ. Особливо зараз, коли небезпек для життя так багато.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: